pondělí 27. 5. 2024 od 18:00
78:85

22:13, 15:23, 25:32, 16:17

SLUNETA Ústí nad Labem — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Nichols 29, Autrey 27, Karlovský a Rowan po 6 - Gordon 29 + 8 doskoků a 7 asistencí a 8 získaných faulů, Mathon 13, Tůma 12, Bohačík a Kříž po 9, Kovář 6, Stephens 5, Rylich a Bell po 0. Fauly: 28:22. TH: 24/19 - 34/26. Trojky: 9:9. Doskoky: 26:42. Ztráty: 12:18. Zisky: 8:6. Asistence: 9:17. Stav série: 1:3.

Basketbalisté Nymburka jsou krok od titulu. Ve čtvrtém finále Kooperativa NBL zvítězili 85:78 na palubovce Slunety Ústí nad Labem 85:78 a v sérii vedou 3:1 na zápasy. Jediná výhra je tak dělí od mistrovských oslav. První pokus budou mít ve čtvrtek na domácí palubovce od 18:00.

Pro Nymburk to byla první výhra na hřišti Slunety v této sezoně po třech předchozích porážkách. Z nedělní porážky 66:90 se sice tým ještě v úvodu oklepával, ale po změně stran už měl navrch a pod taktovkou výborně hrajícího Tye Gordona dovedl zápas k důležitému vítězství. Gordon nasbíral 29 bodů, 8 doskoků, 7 asistencí a 8 získaných míčů a s užitečností 43 předvedl třetí nejlepší výkon v historii finálových sérií. lepší byli v roce 2004 Craig Callahan v dresu Kunína a v roce 2005 Maurice Whitfield za Nymburk.

I v dresu Slunety byly velké individuální výkony, ale ani 29 bodů Tye Nicholse a 27 bodů Lamba Autreyho domácím nestačila, jelikož Nymburk podal týmovější výkon a hodně mu pomohla i velká soudržnost mezi lavičkou , fanoušky a hráči na hřišti, kteří dostávali od lavičky a fanoušků hodně energie.

Sluneta přitom opět lépe začala a vedla v první půli už o 10 bodů. Nymburk se však oproti neděli zlepšil v obraně a neustále na domácí tlačil. To mu pomohlo se postupně chytnout i v útoku. Zápas se opět lámal ve třetí čtvrtině, která tentokráte vyšla Nymburku.

Zatímco v první půli trefil jedinou trojku, třetí čtvrtinu začal Nymburk dvěma trojkami a v této desetiminutovce jich dal hned šest. Dvě po sobě trefil Luboš kovář, čím zápas definitivně zlomil na stranu Nymburka a zajistil mu desetibodové vedení, což vyvolalo na lavičce hostů velkou radost.

Domácí se ještě snažili bojovat a Nichols dal deset bodů svého týmu v řadě. Dvě a půl minuty před koncem byl rozdíl ve skóre pět bodů, ale Nymburk už další body domácím nedovolil a uhájil vítězství.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Gratuluji ústeckému týmu k úžasné atmosféře, kterou tady dokázal se svými fanoušky vytvořit. Myslím, že fanoušci tlačili tým, velice dobrý tým, k výbornému výkonu. My jsme začali vlažně, neuvědomovali jsme si důležitost zápasu. Pak jsme ale nastavili správnou mentalitu a odmítli jsme další porážku. V příštím zápase musíme předvést minimálně stejné nasazení, jinak nebudeme úspěšní, protože od Ústí očekávám, že bude hrát skvělé zápasy až do konce. Věřím, že doma nám přijdou fanoušci pomoci, zaplní naší halu, budou tlačit naše hráče na hranu výkonu a společně vybojujeme pro Nymburk titul."

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Po včerejším zápase jsme se snažili se nastavit v hlavách, jako by ten zápas vůbec nebyl. Jsme rádi, že jsme to dnes urvali a zvýšili na 3-1. Myslím si, že atmosféra i emoce na hřišti byly hodné play-off. Pevně věřím, že ve čtvrtek to doma ukončíme, ale jak jsme si řekli v šatně – ještě není hotovo a věřím, že Ústí bude vzdorovat, takže je to zase jenom o nás, jak k tomu přistoupíme a budeme plnit 40 minut to, co si řekneme.”

Jaromír Bohačík (hráč Nymburka): „Bylo to extrémně těžké, především po tom včerejšku, kdy jsme to snad ani nebyli my. Na druhou stranu Ústí předvedlo včera skvělý výkon. I dnes hráli dobře a byla to tahaná, ale my měli více sil. Hodně nás zvedl svou energií Ty Gordon a dnes extrémně velký kredit pro něj. Už na konci druhé čtvrtiny to kluci zvedli, rozeběhli jsme se, a pak se hrálo lépe. Přáli jsme si to mít už dnes 4:0, ale je to play off, a jsme rádi, že jsme tu udělali alespoň jednu výhru, což je strašně důležité, zvláště po tom třetím utkání. A teď do toho dáme doma všechno. Doma jsme dlouho neslavili a teď to můžeme dokázat.“

Ty Gordon (hráč Nymburka): „Jsem rád za svůj i týmový výkon, jak jsme odpověděli na tu nepovedenou neděli. Mám radost, ale zároveň už se snažím maximálně soustředit na čtvrtek, protože tam chceme sérii ukončit a slavit doma s fanoušky. Musíme tam zahrát ještě lépe. Celé je to o nás. V neděli jsme neplnili úkoly, nebyli jsme to my. Řekli jsme si, co jsme dělali špatně a dnes to bylo vidět na přístupu a na maličkostech. Jsme moc rád, že jsme tu dokázali vyhrát. Ty Nichols a Lamb Autrey jsou dva skvělí hráči a dnes to znovu ukázali. My jsme ale chtěli výhru více a šli jsme si za tím každým doskokem a vybojovaným míčem. Hodně jsme si pomohli i naší lavičkou a fanoušky. Předávali jsme si energii a pak se hraje lépe, když víte, že za vámi stojí spoluhráči i fanoušci. I když jsme udělali něco špatně, tak jsme se povzbuzovali. Dnes tam byla skvělá energie na lavičce. A to byl velký důvod našeho vítězství. hodně práce odvedli i kluci, co nemohou hrát. Ondra Sehnal je velký bojovník a snaží se nám pomoci, jak jen může. A hodně pozitivní energie přivezl i Spencer Svejcar, který se k nám dnes připojil. Ani jsme nevěděl, že má přiletět. Najednou se tu objevil. Předal nám i hodně zkušeností a jeho návrat nám pomohl. Vím, že Ústí přijedou bojovat a budou chtít sérii protáhnout, ale pokud my budeme schopni hrát s takovou energií jako dnes, tak věřím, že sérii doma ukončíme. Tímto bych rád pozval všechny fanoušky, ať dorazí a přijdou si to s námi užít.“

čtvrtek 30.5. - 18:00