89:86

20:21, 20:25, 19:20, 19:12(11:8)

ERA Basketball Nymburk — SLUNETA Ústí nad Labem

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Mathon 22 + 9 doskoků, Stephens 16, Bohačík 14, Kříž 12, Tůma 9, Rylich 6, Gordon 5, Bell 3, Sanders 2, Kovář 0 - Nichols 28, Rowan a Martin po 11, Pecka 10. Fauly: 18:28. TH: 41/33 - 23/14. Trojky: 4:10. Doskoky: 47:38. Ztráty: 9:11. Zisky: 6:5. Asistence: 12:16. Stav série: 1:0.

Basketbalisté Nymburka začali finále Kooperativa NBL domácím vítězstvím nad Slunetou Ústí nad Labem 89:86 po prodloužení a ujali se vedení v sérii hrané na čtyři vítězství. Nymburk sice velkou část zápasu prohrával, když se střelecky trápil, ale bojovností dokázal zápas dovést do prodloužení, ve kterém pak zápas rozhodl. Klíčové koše v prodloužení dal Myles Stephens včetně dunku po nájezdu. Sukhmail byl nejproduktivnějším hráčem s 22 body a 9 doskoky. Druhý zápas série se hraje hned ve středu od 18:00.

Nymburku trvalo, než se po téměř dvoutýdenní pauze dostal do zápasového rytmu. Naopak Ústí od začátku ukazovalo svou rozehranost ze série s Děčínem a trefovalo i těžké střely. Po většinu zápasu si tak udržovalo vedení, které narostlo až na 12 bodů.

Domácím chyběly body zejména od Tye Gordona. nejlepší střelec týmu trefil jedinou střelu ze hry. Tým ho však podržel a našel způsob, jak skórovat jinak. Důležitou roli sehrál zejména Mathon, který se dokázal prosadit pod košem a zároveň emocemi žhavil spoluhráče. Svou zkušenost ukazovali i reprezentanti Martin Kříž s Jaromírem Bohačíkem.

Minutu před koncem pak Stephens nájezdem poslal Nymburk do vedení 78:76, ale Sluneta dokázala ještě srovnat. A když domácí nevyužili poslední akci, šlo se do prodloužení. V něm za stavu 81:81 předvedl dvě dobré akce Stephens a Nymburk už výhru uhájil.

Nymburk si v zápase pomohl 18 útočnými doskoky, z nichž vytěžil 20 bodů z druhých šancí. Zároveň velmi dobře střílel trestné hody, kterých proměnil 33 s úspěšností 80 procent.

Ohlasy trenérů

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Chci poděkovat našim skvělým fanouškům, kteří dnes opravdu byli naším šestým hráčem. Dotlačili nás k tomuto vybojovanému, těžkému, ale na konci zaslouženému vítězství. Ocenit zaslouží i charakter hráčů, kteří i přes špatnou úspěšnost střelby a přes to, že jsme nehráli náš nejlepší basketbal, zatímco soupeř trefoval i těžké střely, dokázali najít způsob jak vyhrát. Prostě nechtěli prohrát a to je ten nejlepší způsob, jak hrát finále. Je jedno, jakým způsobem vyhrajete, ale hlavní je najít tu cestu k vítězství, dokud nebudou čtyři. My prostě chceme do Nymburka vrátit titul a věřím, že fanoušci nás budou v tomto boji podporovat tak neskutečně, jako tomu bylo dnes."

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Chtěli jsme se tomu vyvarovat, ale nastalo to, čeho jsme se báli, že se na začátku projeví ta naše delší pauza a nerozehranost. Nebyli jsme schopni chytit rytmus a trefit se. Pak jsme to ale rozeběhli a je z toho výhra v prodloužení, kterou jsme si vybojovali. V play off je jedno, o kolik se vyhraje a počítá se jen ta výhra. Samozřejmě s výkonem nemůžeme být spokojeni a musíme se vyvarovat těch chyb, aby to příště nebylo takové drama. "

Myles Stephens (hráč Nymburka): „Moc děkujeme našim fanouškům. Vytvořili skvělou atmosféru a přesně tohle jsme potřebovali. Dali nám energii to zvládnout. Dlouho jsme nehráli a věděli jsme, že dostat se do tempa bude těžké. A to se potvrdilo. Jen to trvalo ještě déle, než jsme čekali. Ale v koncovce všichni zabrali a zvládli jsme to. Dnes jsem dal klíčové koše já, zítra to zas bude někdo jiný. Soupeři se mě snaží neustále tlačit doleva, ale já s tím nemám problém. Když chtějí, abych najel doleva, tak jim poděkuji a dám z toho koš. Ne každý zápas můžeme vyhrát o 30 bodů. Dobrý tým se pozná, že dokáže vyhrát i tyto zápasy. Prostě najde i jiné zbraně než střelbu. Věřím, že zítra nám to i padne z dálky a bude to pro nás ještě jednodušší.“

Ladislav Pecka (hráč Ústí): „Rozhodla fyzičnost Nymburka a jejich útočný doskok. Chodili tam ve všech hráčích a měli z toho hromadu druhých šancí. Mathon tam odvedl skvělou práci. My byli celou dobu lepší, ale nakonci rozhodli maličkosti. Zítra bude další šance. Musíme hrát v podobném rytmu jako v prvním poločase. Pak Nymburk přitvrdil a my chodili jeden do pěti. To musíme zlepšit.“

Jan Šotnar (trenér Ústí): „Myslím, že jsme dnes byli lepší tým a měli jsme tu vyhrát. Nymburk ale vyhrál díky své bojovnosti. Měl 18 útočných doskoků, ze kterých dal 20 bodů. Do toho také střílel dost trestných hodů. Nebylo to ale, že by rozhodčí pískali špatně. U některých zákroků jsme se cítili ukřivdění, ale o tom to nebylo. Bylo to o tom, že jsme dovolili míče na zemi vzít Nymburku a nevzali jsme my. My jsme tým, který je střelecký. Nymburk kromě Jaromíra Bohačíka tolik těch střelců nemá. Spoléhá spíše na tu fyzickou hru, dobrou obranu, doskoky. Každý dnes využíval ty své zbraně. My trojky, oni doskoky. My jsme si v šatně říkali, že když dovolíte soupeři osmnáct doskoků, z toho dvacet bodů a prohrajete o tři, tak to mrzí. Cítím, že jsme tu dnes měli vyhrát. Dneska byla šance.“

čtvrtek 30.5. - 18:00