středa 6. 3. 2024 od 18:30
65:80

16:16, 16:18, 16:23, 17:23

ERA Basketball Nymburk — Pallacanestro Varese

Nejvíce bodů: Gordon 14, Bohačík 12, Sehnal a Mathon po 10, Stephens 7, Kříž 5, Bell 4, Tůma 3, Rylich a Kovář po 0 - Moretti 18, Besson 16, Mannion 12, Brown 10. Fauly: 20:15. TH: 10/5 - 14/12. Trojky: 6:10. Doskoky: 44:39. Ztráty: 19:11. Zisky: 6:9. Asistence: 15:18.

Basketbalistům Nymburka se historický úspěch vzdálil, když v úvodním duelu čtvrtfinále FIBA Europe Cupu prohráli doma s Varese 65:80. Aby se tak poprvé v dějinách dostali do semifinále evropské pohárové soutěže, musejí za týden v odvetě v Itálii zvítězit minimálně o 16 bodů.

Varese je ofenzivní tým, ale v Nymburce překvapil svou obranou. Domácí měli od začátku problémy se do defenzivy soupeře dostávat, a když už se to povedlo, většinou to skončilo tvrdým soubojem a často i blokem. Navíc Nymburk ztratil 19 míčů.

Přesto se Nymburk v první půli držel. Chvíli ho táhl Sukhmail Mathon, chvíli Myles Stephens, a když v závěrů půle trefil Ondřej Sehnal trojku, byl poločasový rozdíl jen dva body pro Varese.

Ve třetí čtvrtině navíc hvězda soupeře Nico Mannion nasbíral čtyři fauly a šel střídat, ale i bez něj si soupeř poradil. Velmi dobře hráli zejména Davide Moretti a nová posila Hugo Besson. \Varese tak od stavu 40:39 předvedlo šňůru 11:2 a odskočilo. Nymburk se ještě přitáhl na rozdíl tří bodů a na začátku čtvrté čtvrtiny na rozdíl čtyř bodů. Jenže rozjetí hosté ještě zabrali a minutu a půl před koncem už to bylo o 17 bodů. Koš Suka Mathona prohru ještě alespoň snížil. I tak ale čeká Nymburk v odvetě těžká práce.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Občas je třeba si přiznat, že soupeř hrál lépe než my. Musíme Varese pogratulovat k výkonu, který předvedli. Je to silný a talentovaný tým a dnes to ukázal. především ale ukázali fyzickou stránku a tvrdou obranu, které nečelíme tak často. měli jsme s tím problémy. Nepůjčovali jsme si dobře míč, ztratili jsme sebevědomí. V první půli jsme si ještě byli schopni vytvořit otevřené pozice, ale pak soupeř ještě zabral a my naopak nehráli v útoku tak dobře, jak jsme schopni. Musíme se sebrat a v odvetě hrát lépe. Podobně jako Varese dnes hrálo lépe než v předešlých zápasech. Zejména v obraně hráli výrazně lépe než obvykle. V útoku jsme je udrželi pod jejich průměrem, ale obranou si pomohli. Pro nás teď je cílem pokusit se u nich vyhrát. To je hlavní úkol. Pak uvidíme, jestli bude šance myslet i na dohnání toho manka a vyhrát alespoň o 16 bodů. Ale nemůžeme začít tak, že musíme hned dohnat manko, Musíme být trpěliví a věřit, že ta šance přijde. Vím, že máme na to, abychom hráli lépe než dnes. Děkujeme fanouškům, kteří dnes přišli. Vytvořili velmi hezké prostředí, podporovali nás. A také pochopili, že jsme na hřišti nechali všechno a i přes porážku nás podporovali, plácali si s námi a ocenili nasazení hráčů. moc si jejich podpory vážím a věřím, že podobných atmosfér zažijeme tady ještě hodně a že fanoušci dorazí i na další zápasy.“

Ondřej Sehnal (hráč Nymburka): „Oba týmy začaly nervózně. Pramenilo z toho hodně chyb. Ale Varese se postupně chytlo. My naopak druhý poločas začali pomaleji než oni, dovolili jsme jim pár trojek z protiútoků a manko naskakovalo. Koncovka od nás nebyla dobrá. nic ale nevzdáváme a do Itálie pojedeme s tím, že tam můžeme vyhrát i o těch 16 bodů. Musíme trochu lépe poslouchat pokyny trenéra. Dnes se nám to nedařilo. Měli jsme více atakovat jejich nejlepší hráče, kteří nejsou extra obránci, a když budou mít problémy s fauly a budou sedět na lavičce, tak bychom mohli odehrát mnohem lepší utkání. Musíme na rovinu říci, že Varese odehrálo skvělé utkání. Pár zápasů jsme viděli a takhle dobře nezahráli už hodně dlouhou dobu. byli jsme na ně připraveni dobře, ale ty pokyny se nám nevedlo dostat na hřiště. Varese bylo kvalitou srovnatelné s Bahcesehirem, ale ten hrál pomaleji. Varese naopak byl nejrychlejší tým, proti jakému jsme hráli.“

Jaromír Bohačík (hráč Nymburka): „První poločas nebyl optimální a druhý byl hodně špatný. Soupeř naopak předvedl, jak je to kvalitní tým. My možná až moc chtěli a hráli jsme moc na sílu. Je to škoda. Ale když oni vyhráli u nás o 15 bodů, tak nevidím důvod, proč bychom tam nemohli vyhrát o 16 bodů. Musíme být ale více koncentrovaní, disciplinovaní a více hrát spolu.“