sobota 28. 10. 2023 od 15:00
94:75

22:25, 27:16, 17:14, 28:20

ERA Basketball Nymburk — BK ARMEX Děčín

Nejvíce bodů: Gordon, Svejcar, Mathon po 14, Bohačík 12, Rylich 11, Bell a Collins po 8, Kříž 7, Tůma a Sehnal po 3, Kovář 0 - Šturanovič 19, Svoboda 18, Carter 11. Fauly: 19:21. TH: 29/20 - 26/17. Trojky: 10:6. Doskoky: 32:36. Ztráty: 17:24. Zisky: 13:8. Asistence: 19:22.

Basketbalisté Nymburka ve stém vzájemném utkání v nejvyšší soutěži porazili Děčín 94:75 a sedmou soutěžní výhrou v řadě potvrdili první místo v tabulce Kooperativa NBL. Po pomalejším začátku dokázal Nymburk stupňovat tempo hry a ve druhé půli zlomil odpor Válečníků. Ty táhli Maksim Šturanovič s 19 body a Matěj Svoboda s 18 body. Nymburk se opíral o kolektivní výkon a po 14 bodech dali Sukhmail Mathon, Spencer Svejcar a Ty Gordon.

Trenér Nymburka dal od začátku šanci Jakubovi Tůmovi, který nehrál ve středu v poháru a snažil se rozdělit síly mezi všechny hráče, aby byl tým připraven na důležité středeční utkání FIBA Europe Cupu se Sabahem.

Děčín začal dobře a vyhrál první čtvrtinu, ale do druhé části nastoupil na straně domácích František Rylich a pomohl tým hodně oživit svou bojovností. Nymburk tím nastartoval a šňůrou 9:0 se povedlo odskočit na 40:30.

Na začátku druhé půle se Děčín ještě snažil vrátit do hry a snížil na 50:53, jenže pak dal Spencer Svejcar trojku a koš s faulem a vrátil Nymburku dvouciferné vedení, které pak už jen narůstalo až na 22 bodů. V závěru pak výhru korunoval dvěma pěknými dunky Thomas Bell.

Nymburk odvedl velmi dobrou práci zejména na nejužitečnějším hráči minulé sezony AJ Waltonovi. Ten sice zapsal 12 asistencí, ale ze hry nedal ani bod. Zásluhu na tom mají hlavně Ty Gordon a David Collins, který se šesti zisky postaral o druhý nejlepší výkon sezony právě za Waltonem, který drží rekord sezony s devíti zisky.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Děčín je vždy těžký protivník a dnes si opět zasloužili svou přezdívku Válečníci. My jsme hráli solidní utkání a nejvíce mě těší, že se na výhře podíleli všichni a každý přidal nějakou cihlu do zdi. Poslední týdny jsou hodně intenzivní, teď máme jeden den na odpočinek, ale rozhodně nemůžeme relaxovat, protože ve středu máme další velký zápas. pak bude trochu více času na to vypnout i hlavu. Věřím, že ve středu nám lidi zas přijdou pomoci k výhře, protože tento tým si to zaslouží. Trochu nám dělal problémy Šturanovič, ale to nebylo jen o našich pivotech, bylo to spíše o týmovém bránění, protože největší problémy nám Šturanovič dělal, když jsme propadli na perimetru a pivoti museli vypomáhat. Za každou situaci na hřišti je zodpovědný celý tým. Vždy je to týmová práce. A také jsme to jako tým vyřešili v průběhu zápasu. Dobře jsme bránili Waltona, Ty Gordon si to vzal jako osobní výzvu a tím mě potěšil. Snad mu takový zápal vydrží do dalších soubojů. Velký vliv na zápas měl Fanda Rylich, ale nepodceňoval bych ani výkon Jakuba Tůmy, který šel do začátku a dobře tam bránil a dal i trojku. Fanda nám pomohl hlavně tím, jak šel za každým nerozhodným míčem jako bestie a získal ho pro nás. Toho já si hodně vážím. Udal tón a hodně nám tím pomohl. Ale jak jsme říkal, každý něčím přispěl a bylo to hlavně týmové vítězství.“

František Rylich (hráč Nymburka): „Do souboje s Děčínem jdeme vždycky s tím, že to nebude lehký zápas, ať jsou okolnosti jakékoliv. Každý zápas s Děčínem je prostě bitva a každý míč může rozhodovat. Já se snažím vždycky při svém příchodu na hřiště dodat týmu energii a zvýšit intenzitu. K tomu patří obrana a soustředím se hodně na balón, proto se mi občas ho povede získat i podkošovým hráčům. Utkání se mi podařilo zastavit hráče tak, že nebyl schopen pět sekund rozehrát a dal jsem i nějakou trojku. Ale říct, co mi z toho dává větší radost, asi nedokážu. V tu chvíli mi radost udělá obojí. Myslím, že se v poslední době zvedá týmové sebevědomí. Po dvou prohraných zápasech na USK a v Nymburce s Brnem máme sedm výher v řadě včetně FIBA Europe Cupu. Každá další výhra nám morálku posouvá výš. Ve středu nás čeká další důležitý zápase v evropském poháru, tedy čas na odpočinek není. Až potom máme volný víkend, to budeme moci trochu více zregenerovat.“

Tomáš Grepl (trenér Děčína): „My jsme začali výborně první čtvrtinu, povedla se nám nad očekávání dobře. Stejně se nám povedl i začátek druhého poločasu, když jsme se dokázali přitáhnout až na tři body rozdílu. Bohužel sudé čtvrtiny nám nevyšly vůbec v obraně. To byl jeden z důvodů, proč je skóre o tolik bodů záporné. Druhým důvodem je 24 ztrát. Nejsme schopni si vážit míče, a proto je výsledek takový, jaký je. Opticky jsme mohli odehrát o trochu lepší výsledek, ale na druhou stranu nejsme tam, kde bychom chtěli být. Dnešní zápas byl hodně intenzivní a my takto chceme hrát. Chce jít do každého zápasu naplno. My jsme přinutili Nymburk k 17 ztrátám, tedy naše obrana především v první a třetí čtvrtině nebyla špatná. Pokud chcete v Nymburce uhrát lepší výsledek, není možné míče tolik ztrácet. Myslím si, že pro vývoj zápasu nebyla klíčová sekvence, kdy jsme se dotáhli na domácí, kteří nám zase za chvíli utekli. Klíčové bylo, že Nymburk vydržel hrát celých 40 minut ve vysokém tempu s maximální agresivitou. S Nymburkem je těžké hrát, když je necháte udělat několik bodových šňůr, jako tomu bylo ve druhé, třetí i čtvrté čtvrtině. V obraně jsme z různých důvodů stále na padesáti procentech loňského výkonu, máme tedy na čem pracovat. Věřím tedy, že příště budeme zase o trochu lepší.“

Maksim Šturanovič (hráč Děčína): „Konečné skóre asi úplně neodpovídá tomu, co se dělo na hřišti. My dnes hráli velmi dobrý poločas, na začátku jsme druhého jsme byli pozadu jen o tři body, ale pak přišly zbytečné chyby, snažili jsme se rychle zakončovat a chyběla nám větší trpělivost. Nakonec je to skoro o 20 bodů. Bylo to od nás dobré, ale na Nymburk to nestačilo. Byl silný a uměl potrestat každou naší chybu. Výhru si zasloužil. Nymburk bránil dobře, ale dnes jsem měl šťastnější den a míče se mi dostávali do rukou v dobré pozici. V Děčíně jsem se zabydlel velmi dobře. Tým mě skvěle přijal a cítím se jako součást rodiny, jako bych tu hrál už mnoho let. Věřím, že to od nás bude jen a jen lepší, až se ještě více sehrajeme.“