85:98

25:24, 19:31, 15:22, 26:21

BK Opava — ERA Basketball Nymburk

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Šiřina 20, Puršl 18, Slavík 16 - Bohačík 24, Kříž 18, Svejcar 15, Mathon 13, Sehnal 9, Collins 7, Bell 4, Tůma a Rylich po 3, Kovář 2. Fauly: 31:31. TH: 30/22 - 32/25. Trojky: 7:11. Doskoky: 34:38. Ztráty: 20:18. Zisky: 8:11. Asistence: 19:19.

Basketbalisté Nymburka jsou opět první v tabulce Kooperativa NBL. Pomohla jim k tomu dnešní výhra na hřišti dosud první Opavy 98:85. Proti úřadujícímu mistrovi si Nymburk od druhé čtvrtiny držel dvouciferný náskok a hlídal si šestou výhru v ligové sezoně. Jaromír Bohačík k tomu pomohl 24 body, Martin Kříž přidal 18 bodů.

Nymburk se po středeční výhře ve FIBA Europe Cupu rozhodl vydat už v pátek do Ostravy, kde přespal, aby pošetřil síly na den zápasu. S týmem se ale nevypravil dosud nejlepší střelec týmu Ty Gordon, který musel na operaci se zubem. I bez něj si ale Nymburk poradil.

Začátek zápasu však patřil Opavě, která začala dobře a trefovala všechny střely. Už po třech minutách tak vedla o deset bodů. Nymburk se ale nezalekl a ještě do konce čtvrtiny se dotáhl díky kolektivnímu výkonu. Od druhé čtvrtiny pak začal Opavu přehrávat. Dostával se k rychlým protiútokům a šňůrou 11:0 získal vedení až o 16 bodů. Velkou zásluhu na tm měl Jakub Tůma, který dobře bránil a rozehrával pro ostatní. S ním na hřišti Nymburk za 13 minut vyhrál o 20 bodů,

Ve třetí čtvrtině Nymburk nedovolil domácím se vrátit do zápasu a utekl až na dvacetibodový rozdíl. A to hlavně díky Bohačíkovi s Křížem, kteří byli v útoku téměř neomylní. Až v závěru se Opava nadechla k vabank hře a trochu porážku korigovala, když si Nymburk už hlavně zkušeně hlídal vítězství.

Ohlasy trenérů

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Odehráli jsme velmi dobrý zápas. Přitom to nebyl snadný úkol, protože po dobrých výsledcích občas není snadné udržet koncentraci a naopak proti nám byl soupeř, který hodně chtěl napravit předchozí nezdary. Navíc jsme postrádali důležitého hráče Tye Gordona. Ale tým předvedl velmi dobrý výkon. Ukázali jsme, že máme mnoho dobrých hráčů. Vždy, když někdo chybí, ostatní to vezmou za něj a vystoupí. Je vidět, že hráči věří tomu, že více záleží na tom jménu, které je vepředu na dresu, než na tom jménu, které mají na zádech. Vždy je hlavní tým a všichni za něj bojují. Dnes nám chyběl i Láďa Sokolovský, který je důležitou postavou týmu a klubu. Takže tato výhra je i pro něj a pro Tye. Dnes to byl velmi vyspělý výkon. Teď jsme první v tabulce, což je dobré, ale nesmíme zapomenout na to, že před 13 dny jsme měli starosti po dvou porážkách. Teď si užíváme vítěznou vlnu, ale nesmíme tomu pocitu podlehnout. Musíme nadále tvrdě pracovat a jít s tímto přístupem do každého zápasu. Těší mě, jak dnes zahrál Jakub Tůma. Respektuji ho a před pár dny jsme s ním o tom mluvil. Teď sice tolik nehrál, ale já o něm neměl pochyb, že to dnes zvládne a zahrál opravdu dobře. Hrál téměř celou druhou čtvrtinu, která byla naše nejlepší. Proto hrál i v koncovce. Rozhodně mě dnes nepřekvapil.“

Jakub Tůma (hráč Nymburka): „Ne všechny zápasy proti Opavě se mi povedly, ale většinou se mi proti ní daří. Sám nevím, čím to je. Nějak mi jako soupeř sedí. Dnes jsem dostal větší porci minut, protože nebyl Ty Gordon, tak jsem více vypomáhal i na rozehrávce. Od toho máme širokou lavičku, aby v případě potřeby byl další hráč, který vystoupí, když je třeba. Povedl se mi první vstup a získal jsem trenérovu důvěru. Nechal mě tam opravdu dlouho, až jsem měl problém to udýchat. Ale i v tu chvíli jsem trefil těžkou trojku přes Martina Gniadka, setkali jsme se rukama ve vzduchu. Ale věřil jsem si na ni a naštěstí tam spadla. Za poslední rok a čtvrt je to určitě nejlepší týden, na jaký si pamatuji. A možná i za delší dobu. Věřím, že se budeme ještě zlepšovat, posouvat se dál a dál a že to dotáhneme do úspěšného konce. Určitě nám tento týden pomůže v týmové chemii, ale nesmíme být na hrušce, ale dále pokračovat v této tvrdé práci. Martin Kříž teď hraje skvěle. Proti Bahcesehiru odvedl neskutečnou práci a dnes byl opět skvělý. A to i v útoku. Určitě to byl jeden z lepších týdnů jeho kariéry. A stejně skvělý byl Jarda Bohačík. Hodně nám pomohl, když jsme to potřebovali. Bral na sebe odpovědnost. Ukázal se jako zkušený hráč."

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Oni začali dobře, padalo jim, ale pak jsme zatáhli obranu, dali jsme body z protiútoků a šli jsme do vedení. Věděli jsme, že Opava ve druhé půli nic nezabalí. Jsem rád, jak jsme to zvládli a dovedli to k vítězství. Hodně se soustředíme na obranu, takže dostat 85 bodů není podle našich představ, ale zas si umíme vyhovět v útoku a těší mě, že jsme zas dali skoro stovku. Hlavní je, jak tým zareagoval na ty dvě porážky, kdy jsme hlavou létali trochu ve hvězdách. Teď věřím, že nám nic takového nehrozí, jsme soustředění, všichni si uvědomili, že nic nepřijde samo a že do každého zápasu musíme jít na sto procent. Když se to daří, tak to přináší výsledky. Já se cítím teď dobře, ale hlavní pro mě je, že vyhráváme. Moje role je stále hlavně obrana a doskok. Když k tomu přidám i body, tak o to lépe. Je to i o sebevědomí, pak střely padají."

úterý 23.4. - 18:00