pondělí 1. 5. 2023 od 15:00
88:89

16:27, 28:18, 22:20, 22:24

ERA Basketball Nymburk — USK Praha

Nejvíce bodů: Gilyard 20, Sehnal 15, Kříž 14, Autrey 13, Boeheim 9, Watson 8, Lockett 6, Rylich 3, Benda, Kovář a Palyza po 0 - Pipes 30, Švec 19, Okauru 13, Böhm 12. Fauly:18:23. TH: 29/21 - 17/11. Trojky: 11:18. Doskoky: 41:41. Ztráty: 12:7. Zisky: 3:6. Asistence: 14:16. Stav série: 3:2.

Basketbalisté Nymburka prohráli páté čtvrtfinále play off Kooperativa NBL doma 88:89 a USK Praha tak snížil stav série na 2:3 na zápasy. Postaral se o to Shawn Pipes, který trefil 30 bodů včetně dvou těžkých trojek na konci zápasu, kterými otočil skóre ve prospěch USK. Série se tak vrací na Folimanku, kde se ve středu od 18:00 bude Nymburk snažit výhrou získat postup.

Nymburk mohl slavit už dnes, jenže do zápasu vstoupil vlažně a Pražané ucítili šanci. Když pak Ondřej Švec trefil čtyři trojky za sebou, utekli hosté až na 15 bodů. Domácí poté zabrali a pod taktovkou Evana Gilyarda ještě do poločasu srovnali krok.

Celý druhý poločas byla přetahovaná o každý bod a také přehlídka těžkých střel. Na straně Nymburka se blýskl Lamb Autrey 11 body v poslední čtvrtině včetně dvou trojek přes obránce s klaksonem. Stejně tak dal těžké střely Ondřej Sehnal. Hosté si zas pomáhali útočným doskokem, kde získali 18 míčů a vytěžili 22 bodů.

Stejně ale na druhé straně kontroval Martin Kříž, který se rval pod košem a šesti body v řadě držel nymburské naděje. Když pak 37 vteřin před koncem Sehnal dvěma šestkami zvýšil na rozdíl pěti bodů, vypadalo to s domácími dobře. Jenže hned vzápětí Pipes trefil první těžkou trojku z rohu, Nymburk pak svůj útok nezakončil dobře, míč si vzal Pipes, pelášil do druhého roku a další těžkou trojkou o desku zařídil Pražanům vítězství.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Soupeři jsme v úvodu nalili krev do žil. Na začátku jsme k zápasu nepřistoupili, jak jsme měli. Stačí se podívat, s jakým nasazení jsme hráli v prvních pěti minutách, a srovnat to s dalším průběhem, jaký je tam rozdíl. Kdybychom začali tak, jak jsme hráli dál, myslím, že by se soupeř tolik nechytl. Když necháme každému prostor, nemůžeme se divit, že dají 18 trojek. Prostě jsme je nechali rozjet. V závěru jsme jim pomohli a tím nemyslím poslední střelu. V posledních dvou minutách jsme měli za úkol je nenechat střílet trojky a měli jsme je tlačit, aby šli do nájezdu. My je necháme dát dvě trojky. Neříkám, že byla volná, ale stejně mi tam chyběla ruka před střelcem, když střílí. Do konce poločasu jsme dotáhli čtrnáctibodové manko a pak už to byla přetahovaná. V té době si už tak věřili, že bylo těžké je zastavovat. Byť byly trojky relativně těžké, já vidím jako hlavní příčinu, že jsme je nechali na začátku chytit, protože jsme nebyli agresivní. Pokud k dalšímu zápasu přistoupíme tak, jako od druhé čtvrtiny, věřím, že uspějeme.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Nezačali jsme podle našich představ. Pak tam Švec trefil čtyři trojky v řadě a šlo to na nějakých 12-15 bodů. Do poločasu se z toho vyhrabeme, držíme to, 40 vteřin před koncem vedeme o pět a jsme schopni prohrát. Série je 3:2, ve středu jedeme na Folimanku a já věřím, že se nebude opak počtvrté za sebou to, že v závěru necháme soupeře tlačit. Pipes tam sice dal dvě těžké trojky, ale na to prostě musíme reagovat jinak. Řekneme si, že za stavu plus pět nechceme dostat trojku a po dvou vteřinách ji dostaneme. Série se vyvíjí. ve druhé zápase využili toho, jak bráníme a necháváme volno pod košem. Na to jsme se zaměřili a dnes nás naopak trestali zvenku. Doufám, že ve středu začneme tak, jak máme a tu sérii ukončíme.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Teď je to skvělý pocit a uspokojení za všechnu tu práci v celé sezoně. Snažili jsme se ze všech sil vrátit sérii na Folimanku, protože naši fanoušci si to zaslouží za podporu, kterou nám ukazují celou sezonu. A ten vztah vznikl tím, s jakým nasazením hráči hrají. Tento tým je celkem snadné si zamilovat díky nasazení a basketbalu, jaký hraje. I když jsme nezkušení, tak dokážeme hrát dobrý basketbal. Povedlo se nám vrátit sérii na Folimanku a bude to opravdu obrovská party, ve které si to opravdu společně užijeme. Chtěl jsem po hráčích, ať mají obří sny a my tento obří sen nadále sníme. PJ Pipes ukázal, že je to opravdu velký hráč do vypjatých koncovek. My předtím minuli několik dobrých pozic a Nymburk trefoval střely s klaksonem. Minimálně dvě tam dal Autrey. To vyrovnává ty Pipesovy trojky. Takže naše výhra je opravdu zasloužená."

Shawn Pipes (hráč USK Praha): „Po těch domácích zápasech jsme si věřili a chtěli jsme se vrátit domů. Dnes jsme odvedli skvělou práci na doskoku a povedlo se to. Je to skvělý pocit. Já jsem sice nejlepší střelec, ale je to zásluha spoluhráčů, kteří mě dobře hledají. Oba týmy na konci moc chtěly vyhrát a byl to skvělý basketbal, jaký má v play off být. Bylo tam hodně těžkých střel. Věřím, že v šestém zápase to zase bude takový souboj. Po tom prvním zápase, kdy nás přehráli, jsme si dokázali, že s nimi můžeme hrát a o to se snažíme každý zápas.“

čtvrtek 18.4. - 18:00

pátek 19.4. - 18:00