sobota 1. 4. 2023 od 17:30
94:76

29:22, 25:12, 18:26, 22:16

NH Ostrava — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Morgan 31, Mathon 22, Majerčák 18 - Benda a Lockett po 12, Boeheim 11, Kovář a Palyza 10, Gilyard 8,Váňa 6, Watson 4, Tůma 3, Novák a Rylich po 0. Fauly: 16:18. TH: 13/11 - 12/7. Trojky: 17:11. Doskoky: 49:31. Ztráty: 16:16. Zisky: 8:8. Asistence: 22:16.

Basketbalisté Nymburka ve 12. kole nadstavby Kooperativa NBL zcela propadli na hřišti NH Ostravy, kde prohráli 76:94 a připsali si nejvyšší porážku v sezoně. Pro Ostravu to byla první výhra ve vzájemných zápasech od roku 2007 a pátá v historii. Postaral se o to zejména Malik Morgan, který dal 31 bodů. Nymburk se i přes prohru udržel v čele tabulky, jelikož Brno také prohrálo v Pardubicích. Na vedoucí duo se tak dotáhl Děčín, který naopak vyhrál v Kolíně.

Nymburk přitom začal slibně a brzy vedl 11:5, jenže pak vypadl z role a Ostravu táhl Morgan, který jen v první čtvrtině trefil šest trojek. Ostrava získala útočné sebevědomí a naopak Nymburk postrádal klid, což se projevovalo v útoku, ale i na obranném doskoku. Už v poločase tak byl dvacetibodový rozdíl.

Po změně stran se snažil Nymburk zmobilizovat, stáhl náskok domácích na deset bodů a zdálo se, že by mohl pomýšlet na obrat. Jenže pak zas přišly chyby, Ostrava se trefila zdálky a znovu odskočila. nedala tak hostům šanci na zdramatizování koncovky.

Slezané si pomohli celkem 17 trojkami a výrazně ovládli doskok, kde získali o 18 míčů více.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Dnes se to hodnotí hodně špatně. Řekli jsme si před zápasem, že musíme začít s velkou energií a že chceme zastavit tři jejich stěžejní hráče Mathona, Morgana a Majerčáka. A ti nám dali dohromady 71 bodů. Myslím si, že máme typy hráčů na to, abychom je ubránili mnohem lépe, ale bohužel jsme do toho v úvodu nedali tu energii, kterou tam máme dát, nechali jsem je rozjet a hrálo se jim lépe. Když už jsme je donutili k těžké střele, tak jsme zas nedoskočili. Dovolit soupeři 18 útočných doskoků je hrozné číslo. A doskok není o ničem jiném než o nasazení. Vzít hráče na záda a odstavit ho. My si dnes za výkon nic jiného nezasloužili a musíme Ostravě pogratulovat. Když už jsme si mysleli, že se naše hra zlepšuje, tak jsme se zas posadili na prdel.“

Luboš Kovář (hráč Nymburka): „Vůbec se nám nepovedlo zastavit silné stránky Ostravy. Měli to postavené na třech hráčích, věděli jsme o tom, připravovali jsme se na to, ale v zápase se nám to vůbec nepovedlo naplnit. A Morgan je typ hráče, který jak dá jednu, dvě trojky a začne to cítit, tak se těžko zastavuje. Věděli jsme to a v první čtvrtině ho necháme dát šest trojek. Nevím, co k tomu říci. Naše obrana totálně selhala. Proměněné střely dodaly Ostravě ohromné sebevědomí, pak se k tomu přidal Majerčák a jejich bojovnost na doskoku. Z naší strany to byylo na doskoku až trapné. My přijeli se čtyřmi pivoty, oni měli zdravé jen dva klasické pivoty a stejně jsme na doskoku jasně prohráli. Nechci říci, že druhý tým chtěl víc než my, ale dnes to tak vypadalo.Ostrava neměla co ztratit a hrála uvolněně. My jsme byli v útoku hrozní a v obraně ještě horší. Ve druhé půli jsme se s tím snažili něco udělat, stáhli jsme to na deset bodů, ale pak jim tam zas něco spadlo. Proti Ostravě je to u nich těžké, navíc když je necháte takto rozstřílet.“