středa 29. 3. 2023 od 18:00
86:94

20:16, 29:29, 21:31, 16:18

SLUNETA Ústí nad Labem — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Hicks 19, Svejcar 18, Martin 17 - Sehnal 23, Kovář 19, Boeheim 14, Lockett 12, Gilyard 7, Watson a Benda po 6, Rylich 4, Váňa 3, Tůma a Palyza po 0. Fauly: 21:18. TH: 11/8 - 24/18. Trojky: 12:14. Doskoky: 39:46. Ztráty: 17:18. Zisky: 7:2. Asistence: 16:20.

Basketbalisté Nymburka jsou po 11. kole nadstavby Kooperativa NBL na prvním místě tabulky. Na hřišti Slunety Ústí nad Labem zvítězili 94:86 a využili zaváhání dosavadního lídra Brna, které prohrálo 95:102 po prodloužení s Kolínem. Nymburk má navíc zápas k dobru a může si tak ve zbylých čtyřech duelech dovolit prohrát o jeden zápas více než Brno a stejně se udrží na prvním místě.

Výhru v Ústí dirigovali. zejména čeští reprezentanti. Ondřej Sehnal byl blízko triple doublu, když nasbíral 23 bodů, 7 doskoků a 10 asistencí a odehrál tak nejlepší zápas od svého lednového návratu do české ligy. Luboš Kovář pak přidal 19 bodů, 10 doskoků a pěti trojkami si vyrovnal osobní rekord v NBL.

Nymburk šel do zápasu bez lehce zraněného kapitána Martina Kříže. Místo něj nastoupil s „céčkem“ Američan Eric Lockett, který byl v průběhu sezony jmenován druhým kapitánem a stal se tak od dob Maurice Whitfielda prvním zámořským kapitánem Nymburka. Stalo se tak symbolicky v den, kdy Whitfield slaví kulaté 50. narozeniny.

Úvod zápasu vyšel lépe Slunetě, která měla přesnější střelbu a vedla o šest bodů. Nymburk držel zejména Kovář, který nastoupil v základní sestavě místo Kříže a často zůstával volný na trojce, čímž nepohrdl. Už v poločase měl na kontě čtyři trojky.

Sluneta se držela až do třetí čtvrtiny, ve které Nymburk získal šňůrou 9:0 vedení a to už nepustil. Zvláště když se rozstřílel Jimmy Boeheim se čtyřmi trojkami a k velmi dobrému výkonu se rozehrál Sehnal. Ten těžil z toho, že Američané Hicks s Martinem měli fauly a nemohli pořádně bránit nájezdy.

Zápas definitivně rozhodlo osm bodů v řadě v podání Boeheima tři minuty před koncem. Nymburk těžil z rychlé hry dopředu, také měl převahu na doskoku a více sbíral fauly nájezdy. Osmnáctkrát v zápase se střídalo vedení ve skóre a oba celky byly téměř stejně ve vedení ohledně času. Sluneta hlavně v první půli a Nymburk ve druhé.

Nymburský pivot Petr Benda nastoupil k 800. utkání v nejvyšší soutěži a stal se tak teprve třetím hráčem v historii, kterému se to povedlo. Více už mají jen David Machač s 854 zápasy a Radek Nečas s 904 starty. Benda dnes zároveň překonal svého současného trenéra Ladislava Sokolovského, který v lize odehrál 799 zápasů.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Z naší strany to byly dva rozdílné poločasy. v tom prvním jsme nebyli dostatečně rychlí a agresivní. Domácí měli hodně střel, u kterých jsme byli o krok později, a oni je velice slušně proměňovali. Ve druhé půli už jsme byli lepší v obraně, už jsme jim nedávali tolik volných střel, pak jsme se dostávali více do rychlého protiútoku. To byl klíč k vítězství. V první půlce nás v útoku držel Luboš Kovář, který velmi dobře střílel, druhý poločas pak měl velmi dobrý Ondra Sehnal, který tak dobře atakoval obranu soupeře, také dobře bránil a dá se říci, že si ten druhý poločas vzal na svůj hrb. To byli strůjci výhry, ale nezapomeňme ani na Jimmyho Boeheima, který tam trefil čtyři trojky a tu výhru pečetil. Po nemoci a menším zranění se do toho zas dostává. Pochvalu ale zaslouží i Eric Lockett a celý tým hlavně za druhý poločas. Přemýšlel jsem, že dnes nepostavím Petra Bendu, aby mě nepřekonal v počtu zápasů, ale pak mi došlo, že už bych ho nemohl postavit do konce sezony. :-) Ale když mě překoná on, tak mi to nevadí. Petr je sběratel těchto milníků a brzo se zas objeví nějaký další, který překoná.“

Ondřej Sehnal (hráč Nymburka): „Dnes jsem se cítil výborně. Spadly mi tam nějaké střely a to pak dodá sebevědomí. Stejně tak to bylo u Luboše Kováře, který také proměnil spoustu střel. Potvrdil, že je to střelec, jen si musí více věřit. Samozřejmě pět trojek asi nedá každý zápas, ale má potenciál být takto nebezpečný i z dálky. Celkově nám to padalo a pak je to jednoduší. Já tam měl dost prostoru na to najíždět do koše. Útočně jsem dnes vypadali výborně. Ústí hrálo v menší rotaci a ve druhé půli už přestali stíhat na nohách a my využívali toho, že měli i fauly. Já jsem za ten můj dnešní výkon rád, že jsem mohl týmu trochu vrátit to, že jsem se nechal vyloučit v Brně. Bylo to pro mě poprvé a věřím, že i naposledy. Snad jsem se poučil.“

Luboš Kovář (hráč Nymburka): „První poločas jsme nehráli tak agresivně, proto Ústí vedlo. V poločase jsme se nabádali k tomu, že musíme zagresivnit obranu a pohlídat si doskok a že to pak bude v pohodě. A přesně tak se stalo. Hodně nám pomohl Ondra Sehnal, který předvedl parádní výkon. Měl tam skvělé nájezdy, ze kterých to pak i rozdával ostatním. Věřím, že když budeme takhle pokračovat, tak si udržíme první místo do play off. Mě osobně to dnes prostě sedlo. Ani jsme nevnímal, že jsem dal pět trojek. Prostě jsem měl volné pozice, kluci mě našli a já to proměnil. V rámci našeho systému to dnes vycházelo na nás čtyřky mě a Jimmyho Boeheima a my se trefovali.“