středa 22. 3. 2023 od 18:00
77:83

19:24, 26:26, 11:18, 21:15

Basket Brno — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Culpepper 17, Chatman a Bálint po 13 - Lockett 27, Gilyard 15, Benda 14, Kříž a Tůma po 7, Watson 5, Boeheim 4, Palyza 3, Rylich 1, Sehnal a Kovář po 0. Fauly: 24:27. TH: 29/19 - 23/16. Trojky: 6:9. Doskoky: 33:48. Ztráty: 14:20. Zisky: 8:4. Asistence: 17:18.

Basketbalisté Nymburka v 9. kole nadstavby Kooperativa NBL vyhráli na hřišti Brna 83:77 a mají tak dobrou šanci na první místo v tabulce. Nyní jsou sice stále druzí za Brnem o jednu výhru, ale mají k dobru jedno utkání navíc a také mají lepší vzájemné zápasy. Pokud tak ve zbytku nadstavby vyhrají alespoň tolik zápasů, co Brno, půjdou do play off z prvního místa.

Nymburk táhl Eric Lockett, který si ve druhém utkání po sobě vylepšil osobní maximum. Minule to bylo 24 bodů, nyní si polepšil dokonce na 27 bodů. Nový hráč Nymburka Evan Gilyard pak debutoval 15 body, Petr Benda přidal 14 bodů.

Nymburk začal dobře a od úvodních minut si držel mírný náskok. pomáhal si hodně útočným doskokem, když získal 17 útočných doskoků a celkem pod oběma koši doskočil o 15 míčů více než domácí.

Zápas pak hodně poznamenal začátek druhé čtvrtiny, kdy rozhodčí vyloučili za úmyslný faul a následné diskuze nymburského rozehrávače Ondřeje Sehnala. Chvíli na to přišla i technická lavička pro kouče Ladislava Sokolovského a hra se neustále kouskovala diskuzemi a častými fauly. Do toho navíc musel kapitán Martin kříž podstoupit přímo na lavičce šití rozseknuté brady. Brno využilo menší nekoncentrovanosti hostů a na chvíli získalo vedení na svou stranu.

Do druhé půle ale Nymburk nastoupil mnohem koncentrovaněji a dobrou obranou si postupně vypracoval vedení až o 16 bodů. Jenže pak přišla zbytečná chyba, kdy se hráči radili, zatímco Brno rychle rozehrálo a trojkou se chytlo. V koncovce dokonce snížilo na rozdíl tří bodů, ale dobře hrající Lockett trestnými hody tým uklidnil a Nymburk už výhru uhájil.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „První poločas útočný, druhý poločas spíš obranný. Zápas byl takový divný, přišlo mi, že neměl tempo. Bylo tam moc přerušení, někdy oprávněně, někdy asi neoprávněně. Chvilku nás rozhodilo, že Ondra Sehnal musel odejít, ale po nějaké chvilce jsme se opět dostali do hry, většinu první půli jsme vedli. V druhé půli jsme ještě přidali v obraně. Kdybychom se vyvarovali špatných rozhodnutí, tak si myslím, že ten zápas mohl skončit o nějakých 15 bodů, jak to bylo pět minut před koncem a nemuseli jsme se tolik strachovat.“

Eric Lockett (hráč Nymburka): „Oba týmy makaly, ale my jsme přišli a naplnili jsme náš herní systém, se kterým jsme přijeli. Já se snažím pomáhat týmu, jak mohu. Dávat body není můj hlavní úkol, ale když je k tomu příležitost, tak to rád využiji. A dnes se to dařilo. Jsem šťastný, že jsem mohl pomoci týmu k výhře. Teď je náš cíl dostat se ještě před play off na první místo. Tahle výhra nám k tomu dala šanci. Vždy je nepříjemné, když přijdeme v zápase o hráče jako dnes o Ondru Sehnala. Ale pak to musí ostatní vzít za něj. A teď tu máme Evana Gilyarda, který zahrál velmi dobře na to, že je tu s námi krátce. Jen to ukazuje, že teď budeme v plné sestavě velmi dobří. Není snadné přijít do nového týmu v průběhu sezony, ale dnes ukázal, že to pro něj není problém."

Evan Gilyard (hráč Nymburka): „Byl to dobrý zápas, abych se rozkoukal v týmu a v lize. Hlavní je, že se nám povedlo vyhrát důležitý zápas. Já se docela rychle adaptuji, takže pro mě nebyl problém, že jsem musel hrát možná více, než se čekalo, když si to žádala situace po vyloučení spoluhráče. Já jsem zvyklý hrát hodně minut, také jsem si už zapamatoval naše systémy, takže jsem se cítil v pohodě a chtěl jsem týmu pomoci vyhrát. Také jsem většinou bránil Randyho Culpeppera, kterého dobře znám a už jsem proti němu hrál v minulosti, jelikož chodil na stejnou univerzitu jako já a chodil si s námi zahrát. Máme spolu dobrý vztah a hodně jsme si spolu při hře povídali. Znám jeho silné stránky a snažil jsem se na něj hrát hodně aktivně.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Párkrát už mě při hře otevřeli, že to bylo na šití, ale většinou se to řešilo až po zápase nebo v poločase. Naposledy mi loni lepil ret v šatně Petr Benda. Teď mi brněnská lékařka šila bradu rovnou za lavičkou při utkání. Říkal jsem ji, jestli nepočkáme na poločas a uděláme to v klidu na lehátku, ale řekla, že to jsou jen dva stehy, že to uděláme hned. A ještě jsem se stihl v první půli vrátit do hry. Bradu mi rozrazil Eric. Ukázal, proč se jmenuje Lockett, a při boji o doskok mě trefil loktem. Ale nedělal bych z toho velkou věc. Pár stehů ke sportu patří. CO se týká zápasu, tak jsem udělali ten krok, který jsme chtěli a do tohoto důležitého týdne jsme vstoupili vítězně. Po většinu zápasu jsme vedli, bohužel jsme se nevyvarovali výpadku a soupeř nám to v koncovce stáhl, ale hlavní je, že jsme to zvládli. Není příjemné, když je zápas rozkouskovaný jako dnes. Hodně nás to ovlivnilo, že jsme reagovali na rozhodčí, ale toho se musíme vyvarovat a snažit se soustředit jen na hru. Hodně nám pomohl Evan Gilyard. Takový hráč nám chyběl, který si umí vytvořit sám střelu, ale i dobře to vyhodit. Věřím, že se ještě více sehrajeme a pomůže nám obhájit titul.“