sobota 11. 2. 2023 od 15:00
89:86

18:22, 27:23, 25:18, 19:23

ERA Basketball Nymburk — Basket Brno

Nejvíce bodů: Lockett 18, Kříž 14, Sehnal a Benda po 9, Palyza 8, Watson, Váňa, Boeheim a Kovář po 7, Rylich 3, Tůma 0 - Culpepper 39, Půlpán 16 (20 doskoků), Nečas 11. Fauly: 24:22. TH: 28/17 - 22/15. Trojky: 6:13. Doskoky: 43:46. Ztráty: 7:14. Zisky: 10:5. Asistence: 20:13.

Basketbalisté Nymburka oplatili Brnu dva týdny starou porážku a ve 2. kole nadstavby Kooperativa NBL vyhráli doma 89:86. Rozhodující trojku dal dvě vteřiny před koncem Ondřej Sehnal. Nymburk se tak poprvé od poloviny prosince vrátil na první příčku tabulky, kde má shodnou bilanci jako Brno, ale lepší vzájemné zápasy. Brnu nepomohlo ani 39 bodů Randyho Culpeppera. Za Nymburk dal nejvíce 18 bodů Eric Lockett.

Zápas měl podobný průběh jako minulý duel Nymburka v Opavě. Soupeři se rozehrál jeden hráč a byl z toho dvouciferný náskok. V Opavě to byl Šiřina, dnes se střelecky chytl Culpepper, který dal rychle 4 bodů a Brno odskakovalo, když dělalo domácím problémy častým střídáním zónové a osobní obrany.

Jenže v posledních minutách poločasu Nymburk zapnul v obraně, donutil soupeře k chybám a rychlý protiútoky ještě do poločasu srovnal krok.

Ve třetí čtvrtině Nymburk pokračoval v tlaku a odskočil na 11 bodů, ale Brno se zlomit nenechalo. Culpepper opět zavelela dal 12 z posledních 14 bodů Brna. Když Petr Benda důležitou trojkou 80 vteřin před koncem zajistil domácím čtyřbodové vedení, byl to právě Culpepper, který trojkou dvacet vteřin před koncem srovnal na 86:86.

Nymburk si vzal timeout, po něm si nechal míč Sehnal, který si mohl vybrat nájezd nebo střelu a jelikož bránící Šimon Puršl stál od něj daleko, rozhodl se pro střelu za tři body. A Sehnal udělal dobře, jelikož míč propadl obroučkou a do konce zbývali dvě vteřiny. Brno se ještě pokusilo o vyrovnání, ale Culpepper tentokráte pod tlakem netrefil. Nymburk tak mohl slavit po téměř dvou měsících návrat do čela tabulky.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Šťastnější konec pro nás. Bohužel jsem zas na začátku nebyli tak koncentrovaní a neměli jsme takové nasazení, jak pak ve druhé půli. Necháme si tam doskočit pár míčů. Ve druhé půlce už jsme to zlepšili. Mimořádný výkon podal Culpepper, který na to, že nebyl špatně bráněný, tak dal spoustu těžkých střel. Naopak se nám povedlo ubránit hráče pod košem. Pro diváky to byl hezký zápas. V pátek jedeme do Brna na pohár, tak o náboj je jistě postaráno. Důležitý byl konec poločasu, kdy jsme zvýšili agresivitu a donutili jsme je k několika ztrátám, po kterých jsme dali snadné koše. Při té poslední akci to nemusela být trojka, mohl to být i nájezd, ale Ondra to přečetl dobře, protože Šimon Puršl od něj hodně odstoupil. Ondra má takovou povahu, že on je ten první, kdo se hlásí o tyhle poslední akce. On to má rád.“

Petr Benda (hráč Nymburka): „Já jsem si ten zápas užíval. Já tyhle vypjaté zápasy miluju. Hraje se mi lépe, než když je to o 20 či 30 bodů. Mohly vyhrát oba týmy. My jsme tam udělali spoustu chyb. Nepokryli jsme si tam útočný doskok, Viktor Půlpán nám tam pořád doskakoval. Byly tam zbytečné ztráty, ale nikdo není bezchybný a na konci jsme si za výhrou šli daleko víc než Brno. Jsem rád, že jsem se na konci konečně trefil. Předtím jsem tam něco nedal, ale vyšlo to ve chvíli, kdy jsme to moc potřebovali. Hlavní zásluha ale patří Ondrovi Sehnalovi, který na konci to rozhodl velkou trojkou. bylo jasné, že Ondra bude hrát pick and roll, čekali jsme, že to převezmou, a pak už to bylo na Ondrově rozhodnutí, jestli bude dlouhého hráče atakovat, nebo si vezme střelu. Šimon Puršl od něj odstoupil, tak nebylo co řešit. Když Culpepper začal řádit, trochu jsem si vzpomněl na to, jak nás tehdy tady porazil ve VTB lize. Je to výborný střelec. Ale možná lepší, když skóruje jeden hráč a ostatní jako Richard Bálint se tolik nedostanou do hry.“

Ondřej Sehnal (hráč Nymburka): „Pár posledních střel už jsem si v kariéře vzal, ale tahle asi byla první po dvou letech. Jsem rád, že to vyšlo zrovna v tomhle zápase, kdy jsme hráli s Brnem o první místo. Bohužel jsme zas pustili Brno zbytečně do zápasu, když jsem to měli pod kontrolou, ale nechali jsme je se vrátit. Zas rozhodovala až poslední minuta. Culpepper předvedl famózní výkon. Asi dlouho nedal 39 bodů. Bylo ho těžké zastavovat. I při té jeho poslední trojce, já ho nechtěl faulovat, tak jsem stál kousek od něj, obě ruce nahoře, ale on to stejně trefil, i když to byla hrozně těžká střela. Já mu to ale chtěl vrátit. On mi tam v posledních minutách ještě něco povídal, tak jsem rád, že to vyšlo a on o tom teď může přemýšlet cestou do Brna. Trenér se nás zeptal, kdo si tu poslední akci vezme, všichni se koukli na mě, tak to bylo jasné. Šimon Puršl stál čtyři metry ode mně. I když nejsem nejryzejší střelec, tak takhle otevřené střely si vezmu. "

Lubomír Růžička (trenér Brna): „Ten zápas měl náboj, kvalitu a výborné individuální výkony. Šlo se do vyrovnané koncovky. Na konci jsme zvažovali, zda nepoužijeme faul, abychom měli my poslední střelu, ale rozhodli jsme se, že to ubráníme. Ale Šimon bohužel nechal velký prostor Ondrovi Sehnalovi a ten to potrestal. My pak ještě měli jednu pozici na vyrovnání, ale to už nedopadlo. Zápas musel diváky bavit. Nymburk byl o kousek lepší, zvláště ve třetí čtvrtině nás dostal pod tlak a měli jsme problém skórovat. Škoda, že jsme ztrátami dovolili soupeři do poločasu srovnat a neudělali jsme si tam trochu bodový polštář. To vrátilo Nymburk do hry, protože do té doby jsme narušovali soupeři útok častými změnami obran. Byl to ale dobrý zápas, který byl pozvánkou do dalších kol a poháru. Randy Culpepper je skórer, my docela dlouho hledali, jak ho zapracovat do týmu, ale zápas od zápasu se to zlepšuje. Dnes měl svůj den a tohle se od něj očekává.“

Randy Culpepper (hráč Brna): „Hrál jsem docela dobré utkání, ale na konci je porážka, tak to zas tak moc neznamená. Kdybychom vyhráli, byl by to jiný příběh. Bohužel jsem nevyhráli. Už se začínám cítit dobře. Musím poděkovat trenérům a spoluhráčům, že mi věří. Pro mě je to už dvanáctá profesionální sezona a neustále se snažím hrát na nejvyšší úrovni. Moje filozofie je, že když trefil první dvě střely, tak vím, že to pro mě bude dobrý zápas. Bohužel to nestačilo. Takže mých 39 bodů zas tak moc neznamená. Moc dobře si pamatuji na zápas, který jsem hrál v Nymburce před nějakými osmi lety ještě ve VTB lize a který se mi povedl. Vždy si na to vzpomenu, když sem přijedu. Dnes to zas byl dobrý výkon, ale tehdy jsme vyhráli a dnes jsme prohráli. V pátek to v poháru bude mezi námi další bitva. Musíme teď na sobě v trénincích makat, abychom udělali nějaké úpravy v naší hře a byli jsme připraveni na to se s Nymburkem utkat v poháru."