středa 18. 1. 2023 od 18:00
89:80

18:21, 26:16, 21:20, 24:23

ERA Basketball Nymburk — NH Ostrava

Nejvíce bodů: Lockett 17, Palyza 16, Kříž 12, Sehnal 11, Benda 9, Kovář 8, Watson 6, Tůma 5, Rylich 4, Jenkins 1, Váňa, Novák po 0 - Radukič 21, Mathon 15, Bohačík 12. Fauly: 27:23. TH: 23/12 - 31/19. Trojky: 9:11. Doskoky: 40:44. Ztráty: 14:18. Zisky: 10:8. Asistence: 25:18.

Basketbalisté Nymburka v 19. kole Kooperativa NBL zvítězili na neutrální půdě v Poděbradech nad NH Ostrava 89:80. V tabulce už tak ztrácejí jedinou výhru na první Brno, které naopak těsně prohrálo v Ústí nad Labem 90:92. Vyrovnanou špičku tabulky doplňuje Děčín, který doma zvítězil 85:77 nad USK Praha a má stejnou bilanci jako Nymburk, jen horší skóre. Nejlepším střelcem Nymburka byl se 17 body Eric Lockett, který se vrátil do hry po dvoutýdenním zranění. Lukáš Palyza přidal 16 bodů.

Poslední zápasy Nymburka mají podobný průběh. Obhájce titulu opět začal aktivně a rychle vedl 13:6, jenže po prostřídání se chytla Ostrava a v závěru první čtvrtiny získala vedení na svou stranu. Slezané pak dokonce vedli 29:20, ovšem Nymburk probudil návrat Locketta do sestavy po zranění. Hned jak přišel po 15 minutách do hry, trefil trojku a nastartoval šňůru 24:6, která přinesla do nymburské hry klid.

Na Lockettovi nebylo znát, že před dvěma týdny v Kolíně panovala obava z vážného zranění kolene. Spolu s ním táhl tým Palyza, který potvrzoval, že v poděbradské hale má natrénováno ze srazů reprezentace. Trefoval se i aktivně najížděl a sbíral fauly, po kterých si odnesl i krvavé šrámy.

Tradiční velkou bojovnost ukazoval Martin Kříž, který k 12 bodům přidal 9 doskoků. Postupně se Nymburku povedlo odskočit až na 18 bodů. Ostrava se ale tradičně opírala o výkony svých pivotů a mimo jiné trojka Petra Bohačíka pomohla Slezanům na začátku čtvrté čtvrtiny snížit na pět bodů.

Pak ale dal dvě důležité trojky Ondřej Sehnal, jemuž se do té doby příliš nedařilo, když nasbíral devět ztrát, ale jeho dvě trojky opět vrátily Nymburku dvouciferné vedení a klid do koncovky. navíc následně přidal i tři trestné hody a dal tak devět nymburských bodů v řadě ve chvíli, kdy to tým hodně potřeboval.

Nymburk přehrál Ostravu zejména pod košem, odkud dal dvakrát více bodů než Ostrava a to 44. Také na body z protiútoků vyhrál 28:17.

Utkání se hrálo netradičně v poděbradské městské hale, jelikož v Nymburském sportovním centru probíhá šampionát v pozemním hokeji. Nymburk však plánoval jedno utkání odehrát právě v Poděbradech, v rámci rozšiřování basketbalové osvěty po okolí. V minulé sezoně hrál rovněž jednou v Poděbradech, předtím přinesl ligu také do Kutné Hory či Mladé Boleslavi.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Zápas byl podobný tomu, jaký jsme hráli v Ostravě. Většinu zápasu jsme vedli, ale nechali jsme soupeře se udržet v kontaktu. Bylo to více bojovné utkání, Ostrava má tři silné pivoty a pro naše hráče to nebylo jednoduché, ale odvedli dobrou práci. Trochu nám chyběl klid při šestkách v první půli a nějaká ta trefená střela z dálky. A také to chtělo více klidu v protiútoku a jít důrazněji do koše. Pak by to bylo klidnější utkání. Proti útočnému týmu jako je Ostrava není ani 80 inkasovaných bodů tak špatných, zvláště když tam byly dvě jejich trojky o desku. X faktorem byl Eric Lockett. Všichni se snažili, ale Eric tomu hodně pomohl. Měl po té pauze chuť. My mu chtěli dát jen pár minut, ale sám přišel s tím, že může víc, tak jsme ho nechali hrát déle. I když nerad někoho osobně chválím, tak on si tu pochvalu dnes zaslouží. Ale to i více hráčů.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Když jsme hráli na hraně naší fyzické hry, tak jsme neměli problém, ale když jsme zpomalili a začali se ploužit, tak měla Ostrava ten úsek hry lepší. My musíme hrát rychlý basketbal, když zpomalíme, tak soupeři, kteří jsou zvyklí na pomalejší basketbal, nás přehrávají. Musíme hrát neustále na hraně našich fyzických možností. Tak tomu bylo v Nymburce vždy. Pět minut na maximum a jít střídat. Když se zpomalí, tak pak soupeř začne dávat i šťastné trojky a jeho pivoti se cítí komfortně. Dnes nám hodně pomohl Eric Lockett, který hned po nástupu začal hrát velmi efektivně v obraně i útoku. S ním jsme měli minuty, kdy jsme zastavovali soupeře a rychle běhali dopředu. Chvílemi to vypadalo, jak když na tréninku běháme lajny,. Běhalo se nahoru dolu a to nám sedělo a Ostravě ne. To si z dnešního utkání musíme odnést, že tak musíme hrát celých 40 minut a ne jen krátký úsek. Mě se tady v Poděbradech hraje dobře. S nároďákem tu mám natrénováno hodiny. a hodiny, navíc zde bydlím, takže to beru jako domácí halu. A já jsem pro tyto akce, které pomáhají se přiblížit dalším fanouškům. Ať už jsou to zápasy pro děti nebo tyto výjezdní zápasy. Klidně by jich mohlo být víc za sezonu. I my hráči dostaneme nový impuls a vytrhne nás to ze stereotypu.“

Adam Choleva (trenér Ostravy): „Gratuluji domácím k výhře. Za našeho vedení 29:20 nastartoval Nymburk šňůru 24:5 a ještě to pak přetáhl do třetí čtvrtiny, kdy to natáhl na rozdíl 18 bodů. My se pak sice ještě chytli, stáhli jsme to, ale našimi chybami jsme si to prohráli. Dařilo se nám na doskoku, ale měli jsme hodně ztrát, k tomu jsme nedávali ani šestky a nezahrál nám Majerčák. Ten to ale jistě napraví v sobotu. Muůžeme odjet s hlavou vzhůru, protože jsme tu odehráli dobrý zápas. Pochvalu zaslouží Petr Bohačík, který po zranění ukázal, jak nám pomůže v dalším průběhu sezony a v boji o A1. Chci to hrát přes pivoty, když máme hrozbu pod košem a střelce z dálky, tak je to jen plus.“

Petr Bohačík (hráč Ostravy): „Dojem z utkání je sladkokyselý. Drželi jsme se v kontaktu deseti bodů, snažili jsme to ještě fauly dohnat, ale nepovedlo se. Prohráli jsme si to nepovedenými úseky, kdy jsme špatně vyhodnotili situace. Ve druhé čtvrtině, kdy jsme vedli o devět bodů, jsme nechali jít Nymburk během dvou minut přes nás. Pak se nepovedl ani vstup do druhé půle. Ještě jsme to zdramatizovali a můžeme odejít s hlavou nahoře. Většinu zápasu jsme hráli to, co jsme chtěli, ale měli jsme dnes ještě na víc. Kluci teď hrají dobře, já se do pohody po zranění teprve dostávám, ale jde to samozřejmě lépe, když se daří týmu. Víme, že už máme na dosah A1, ale nechceme to zakřiknout a je před námi ještě hodně práce. Já to tady v Poděbradech znám z národního týmu, tak jsem věděl, do čeho jdu na rozdíl od ostatních kluků, kteří byli překvapeni z toho, jaká je tu hala. Já osobně se ale těšil spíš do Nymburku.“