čtvrtek 29. 12. 2022 od 17:00
68:76

19:16, 19:20, 14:17, 16:23

ERA Basketball Nymburk — BK KVIS Pardubice

Nejvíce bodů: Lockett 17, Palyza 15, Watson 14, Benda 7, Ivanauskas a Rylich po 5, Tůma 3, Kovář 2 - Šafarčík 17, Rikič a Vyoral po 13. Fauly: 27:22. TH: 20/14 - 26/16. Trojky: 8:6. Doskoky: 45:37. Ztráty: 18:10. Zisky: 5:8. Asistence: 12:12.

Basketbalisté Nymburka v posledním utkání roku 2022 podlehli Pardubicím doma 68:76 a zakončí tak rok na třetím místě tabulky. Obhájce titulu sváděl v 15. kole Kooperativa NBL s Východočechy vyrovnanou bitvu, ale v poslední čtvrtině dovolil soupeři odskočit na devět bodů a ztrátu už nedohnal. Nejlepšími střelci byli Eric Lockett a hostující Petr Šafarčík se 17 body.

Nymburk šel do utkání bez svých dvou nejlepších střelců Marka Klassena a Gerela Simmonse, kteří se rozhodli odejít. Absence tvůrců hry se projevila už v úvodu, kdy se první tři minuty nemohli domácí prosadit. Po prostřídání se domácí přeci jen chytli a po třech trojkách v řadě vedli 14:10.

Pak začal úřadovat pod košem Nate Watson, který sbíral bloky v obraně a sám dostával silou míč do koše. Předvedl mimo jiné pěknou smeč rovnou z doskoku. Nymburk tak ve druhé čtvrtině vedl už o osm bodů, ale dovolil Pardubicím se ještě do poločasu vrátit do hry.

Skóre se tahalo až do čtvrté čtvrtiny, jenže v té dal Nymburk za prvních šest minut jen dva body z trestných hodů a Pardubice odskočily na devět bodů. Následná trojka Locketta a koš Františka Rylicha sice přinesly zápletku, ale Pardubice už si první výhru v Nymburce po 12 letech vzít nenechaly.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Tohle utkání bylo víc boj než basketbal. Myslím si, že Pardubice byli v závěru lepší a výhru si zasloužili. Našim hráčům nemůžeme vytknout bojovnost, což se odrazilo na bodech z protiútoku, na útočném doskoku a doskoku vůbec. Věděli jsme před utkáním, že nás bude tlačit bota v postupném útoku, a bylo to opravu patrné. Přišli jsme o jednoho klasického rozehrávače a jednoho hráče, který to může hrát. Když už jsme našli nějaké pozice, mnohdy se nám stalo, že jsme ve hře jeden na jednoho zpod koše nedokázali příležitost proměnit. Klidně jsme mohli dát i dvě tři trojky navíc a mohlo to vypadat jinak. Gratulace do Pardubic, nám nezbývá než dál tvrdě pracovat nejen v trénincích, ale také na příchodech nových hráčů. Měli jsme tam hodně zbytečných ztrát, také bychom měli eliminovat to, že nám dá soupeř snadný koš po seběhnutí, kdy obránce zaspí. To, že pak na konci dají Petr Šafarčík s Tomášem Vyoralem těžké střely, to už se nedá nic dělat. Bohužel teď takto zkušené hráče na rozehrávce nemáme. Musíme zapracovat na sebevědomí. Dnes se na hráčích až moc podepsalo, že nám odešli klíčoví hráči. Teď musí vzít do svých rukou odpovědnost oni a bylo vidět, že na začátku a na konci se toho báli.“

Nate Watson (hráč Nymburka): “Chyběli nám dva důležití hráči, bez kterých jsme hráli poprvé v sezoně a musíme se naučit hrát jinak. To chvíli zabere, ale budeme zas lepší tým v budoucnu. Já věděl, že teď bude třeba, abych se víc zapojil já. Snažil jsem se co nejvíce pomoci v soubojích s jejich obrovským pivotem Rikičem. Bohužel to na výhru nestačilo. Netrefovali jsme se tolik z dálky, ale hlavně jsme udělali 18 ztrát a to je moc na každý tým. Bojovali jsme, i naši mladí hráči odvedli dobrou práci, ale musíme zapracovat na naší sebedůvěře a dostat do hlavy pozitivní myšlenky. Pak se to zvedne. Rok jsme sice bohužel nezakončili vítězně, ale věřím, že s novým rokem přijde i naše nová tvář. Tvrdě pracujeme, bojujeme a ono to přijde. Uděláme vše pro to, abychom i v novém roce získali další titul.“

Dino Repeša (trenér Pardubic): „Ta výhra je pro naše fanoušky, kteří jsou s námi, ať prohráváme nebo vyhráváme. Před Vánoci nám zápas nevyšel a prohráli jsme, ale teď jsme tu výhru vrátili zpět pro naše fanoušky. My měli menší výhodu, protože Nymburk přišel o Klassena a Simmonse a bez nich to nebyl ten samý Nymburk. V prvním poločase jsme nebojovali tak, jak jsme chtěli, Nymburk měl 13 bodů z protiútoků. Ale to jsme zlepšili, ve druhé půli už dal jen čtyři a ten návrat do obrany byl lepší. Také jsme se celkem slušně popasovali s výškovou převahou Nymburka. Na konci jsme dali důležité střely, které nám chyběly v předchozích vyrovnaných koncovkách. Je to pro nás důležitá výhra.“

Petr Šafarčík (hráč Pardubic): „Po posledním prohraném zápase doma proti USK jsme v Nymburce ukázali charakter. Za to bych chtěl všem dvanácti hráčům poděkovat a pochválit je za to. Nálada v týmu teď nebyla dobrá. Dokázali jsme si, že to, co si řekneme, dokážeme plnit celých 40 minut. Všichni také ale vědí, jaká situace dnes v Nymburce je. Bylo to vybojované utkání, které nebylo příliš na pohled hezké. My jsme dnes domácím nedovolili, aby hráli to, čím tady deptali své soupeře. V poločase jsme si nevyčítali nic systémově nebo takticky, říkali jsme si, že bychom měli být důslednější a být odolnější a silnější v osobních soubojích. Někteří mladší hráči, které nemají zkušenosti s hrou proti Nymburku, byli překvapení, jak je Nymburk fyzický, ať je v sestavě, jaké je. Chvíli jim trvalo, než si zvykli. Nymburk měl asi pětiminutovou sekvenci, kdy neskóroval a to nám dodalo sebevědomí do koncovky. Watsona, který nám dělal v prvním poločase trochu problémy, jsme ve druhém poločase zastavili. Začali jsme klukům pod košem více pomáhat, více zacpávat prostor. Viděli jsme, že silný zády ke koši, ale nebyl silný ve vyhození na perimetr. Také tím, že jsme domácí „vybláznili“, jsme je dostali pod tlak. Dlouho jsem neviděl, aby Nymburk doma předváděl takové ztráty, jaké jsme viděli. Důvodem byla panika, které ale pramenila z toho, že jsme byli všude.“