sobota 1. 10. 2022 od 18:00
61:69

15:14, 20:18, 15:23, 11:14

BK Opava — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Mokráň 14, Zbránek a Šiřina po 10 - Ivanauskas, Simmons a Stokes po 14, Lockett po 8, Benda a Kříž po 6, Kovář 5, Palyza 2, Watson a Tůma po 0.. Fauly: 20:25. TH: 29/14 - 15/9. Trojky: 7:2. Doskoky: 42:48. Ztráty: 17:10. Zisky: 5:10. Asistence: 10:8.

Basketbalisté Nymburka vstoupili do nové sezony výhrou 69:61 v Opavě. V repríze posledního finále se sice trápili střelecky, ale vynahradili to velmi dobrou obranou a ve druhé půli kontrolovali své vítězství. Naladili se tak na úterní duel Ligy mistrů s Bilbaem.

Opava tradičně v domácím prostředí před dvěma tisíci diváků začala lépe a vedla 11:4. Nymburk měl trable s přesností střelby, když za celý zápas trefil jen dvě trojky, ale zejména nájezdy Gerela Simmonse ho držely v kontaktu. Po 16 minutách hry se poprvé hosté dostali do vedení. Opavu ale držel ve vedení slovenský reprezentant Mokráň.

Zápas se začal lámat v úvodu druhé půle, kdy se povedlo několik rychlých zakončení Kamauovi Stokesovi a po šňůře 7:0 si Nymburk vytvořil devítibodové vedení, které už nepustil. Opava se sice snažila, ale proti nymburské obraně získávala jen trestné hody, které však zahazovala.

Nymburk se mohl opřít také o litevského pivota Rapolase Ivanauskase, který kraloval pod košem na doskoku i v zakončení, když dobře využíval menší sestavy soupeře.

Roberts Štelmahers (trenér Nymburka): „Je to velké vítězství hned na úvod. Věděli jsme, že to bude těžké utkání, byla tu skvělá atmosféra a byla to pro nás dobrá prověrka přes Champions League. Poznali jsme, co ještě musíme zlepšit. Ale potěšil mě ten bojovný duch, jaký jsme ukázali. Je jednoduché vyhrávat, když se vám daří střelba. Ale výhra je dvojnásob cenná, když se vám střelba nedaří jako nám dnes. Ukázali jsme dobrý charakter a bojovnost. Museli jsme trochu improvizovat sestavou a hrát s menšími hráči jako soupeř, který neměl tolik hráčů pod košem, ale hrál hodně z perimetru. Důležité bylo, že jsme jim zastavili jejich protiútok a nedovolili jsme jim snadné body.“ Rapolas Ivanauskas (hráč Nymburka): „Jsem velmi spokojený. Vyhráli jsme nad velmi dobrým týmem, který hraje hodně fyzicky. Mě zápas opravdu hodně bavil. Snažil jsem se dělat vše možné, abych týmu pomohl k výhře. Soustředil jsem se hlavně na doskok a obranu, a pak jsem se dostal více do hry i v útoku. Dnes jsme si ale hlavně pomohli obranou. Ještě bychom se mohli vyvarovat tolika faulů a nedat jim tolik trestných hodů, ale jinak jsme je nutili do těžkých střel. My se bohužel netrefovali, ale to přijde. Jen to chce získat trochu více sebevědomí v zápasech.“