úterý 4. 10. 2022 od 18:30
54:68

16:18, 17:12, 10:17, 11:21

ERA Basketball Nymburk — Surne Bilbao Basket

Nejvíce bodů: Lockett 12, Benda 10, Ivanauskas 8, Palyza 7, Simmons 6, Gibbs 5, Kříž 4, Watson 2, Stokes, Tůma a Kovář po 0 - Hakanson 16, Smith a Kyser po 11. Fauly: 14:15. TH: 10/6 - 12/8. Trojky: 6:8. Doskoky: 41:35. Ztráty: 18:8. Zisky: 4:6. Asistence: 8:14.

Basketbalisté Nymburka vstoupili do sedmého ročníku Ligy mistrů domácí porážkou 54:68 s Bilbaem. V Praze na Královce se sice proti španělskému soupeři prezentovali velmi dobrou obranou, ale trápili se v útoku. Přispělo k tomu i zranění klíčového tvůrce hry Kamaua Stokese, který už ve čtvrté minutě musel odstoupit ze hry kvůli podezření na poraněné koleno. Další zápas sehraje Nymburk 18. října na palubovce Igokey.

Nymburk šel do zápasu s jasným plánem, jak zastavovat silné zbraně soupeře a to se dařilo. Bilbao se velmi těžko prosazovalo a pomáhalo si jen střelami z dálky. Nymburk svou bojovností získával půdu pod nohami a vytvořil si až devítibodové vedení.

To už hrál bez Stokese, který šel ve čtvrté minutě do nájezdu, jenže při odrazu ho píchlo v koleni a skácel se na zem. Po krátkém ošetření zamířil do šatny a na lavičku už se vrátil s berlemi.

Ke konci poločasu Bilbao přidalo v obraně, nepouštělo nymburské hráče pod koš a nutilo domácí k těžkým střelám a ke hře jeden na jednoho. A to se nymburským moc nedařilo. Když pak ve třetí čtvrtině došlo k několika nevynuceným ztrátám, začalo se Bilbao dostávat do vedení a rozhodla šňůra 10:0 na 47:41. Na ní už Nymburk nenašel odpověď.

Roberts Štelmahers (trenér Nymburka): „Musíme najít způsob, jak doma vstřelit více než 68 bodů, které dal dnes soupeř. Musíme si mnohem více půjčovat míč. Když se bavíme o naší obraně, tak dostat od španělského soupeře 68 bodů je velmi dobrý počin. Kdybychom lépe kontrolovali útok, tak bychom je donutili být nervózní. My ale bohužel v útoku nenašli rytmus a to byl problém. Musíme najít způsob, jak skórovat. Takhle hrát nemůžeme v Lize mistrů. Musíme driblovat s hlavou nahoře a vidět, co se děje na hřišti. Asi nám chybí zkušenost, jelikož hodně hráčů hraje na této úrovni poprvé. Ale musí se to rychle naučit. Dnes jsme měli dobrou šanci uspět, měli jsme dobrý plán v obraně, ale musíme k tomu i něco skórovat. Před zápasem při pozdravu s trenérem soupeře vždy říkám, pojďme to odehrát bez zranění. A dnes jsme přišli o hráče hned na začátku zápasu kvůli vážnému zranění. Je mi to líto hlavně kvůli tomu hráči. Snažili jsme se Kamau všichni povzbudit, aby byl pozitivní. Zranění patří k profesionálnímu sportu, ale nikdy to není lehké a je vždy lepší se mu vyhnout. Zápas mi ukázal, že na obraně můžeme stavět, ale musíme zapracovat na útoku. Hráči musí být více odvážní a pochopit své role, kdo má střílet, když je volný, kdo má driblovat a kdo ne. Je to nový tým, nový trenér, musíme najít způsob, jak hrát lépe.“

Eric Lockett (hráč Nymburka): „Až do třetí čtvrtiny jsme hráli dobře, ale pak jsme se začali v obraně trochu rozpadat, dovolili jsme jim jednodušší koše a Bilbao se dostalo do vedení a my už se nedostali zpět. Celkově jsme v obraně hráli velmi dobře, ale v útoku jsme nenašli rytmus. Bylo to dost statické a nutili jsme se do těžkých střel. Musíme na tom zapracovat. Moc nás mrzí zranění kamau Stokese. Ale nemůžeme se na to vymlouvat, měli jsme si s jeho absencí poradit lépe.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Dát 54 bodů doma je v Lize mistrů problém, zatím se v útoku trápíme. Dnes jsme až moc driblovali, balon nelítal, přitom když se rozběhneme, nebo v přechodové fázi zahrajeme pick-and-roll a míč letí ze strany na stranu, je pokaždé někdo volný na střelu, nebo z toho vzejdou další výhodné situace k nájezdům nebo střelám. V obraně je 68 bodů, kdy v minulé sezoně jsme i v české lize dostávali 85 nebo 90, v pořádku a právě obrana by nás měla v této sezoně zdobit. Nechci se vymlouvat, ale vliv určitě má velká změna oproti loňsku, kdy máme šest nových cizinců i nového trenéra a jiný systém. Nějakou dobu to sehrávání bude trvat, jen doufám, že co nejkratší, protože formát základní skupiny není ideální a každá další prohra nás může stát postup dál. Byl to ale první zápas a čeká nás dalších pět utkání, která budou otevřená, a já pevně věřím, že 54 bodů v útoku nebude náš standard. Opět můžeme litovat třetí čtvrtiny, která nás trápí dlouhodobě, a dnes skončila minus sedm. Pět minut jsme tu nedali koš a to je na takové úrovni problém a nemůžeme si to dovolit. Bylo tam i hodně ztrát, i těch zbytečných, které ale zase pramenily z toho driblování na místě. Míč prostě musí rychle lítat. Další věc je, že za poslední tři zápasy máme trojky asi osmnáct procent, což na téhle úrovni taky není dobré. I to je ale dané tím, že si nevyhovíme v útoku a nepustíme si ten balon dokola, a když máme volnou střelu, nezvedneme ji a snažíme se hrát až pod koš. Věřím ale, že si útok brzy sedne, zlepší se a s tím, co předvádíme v obraně, bychom pak mohli hrát pěkný basket.”

pátek 19.4. - 18:00

pondělí 22.4. - 18:00