středa 4. 5. 2022 od 18:00
93:70

17:19, 22:11, 23:19, 31:21

ERA Basketball Nymburk — SLUNETA Ústí nad Labem

Nejvíce bodů: Harding 22, Hruban 16, Kříž 11, Ross a Benda po 10, Kovář 8, Tůma 7, Palyza 6, Váňa 3, Gak a Rylich po 0 - Joseph a Svejcar po 16, Fait a Spencer po 8. Fauly: 28:26. TH: 31/21 - 28/22. Trojky: 6:6. Doskoky: 60:29. Ztráty: 17:11. Zisky: 7:7. Asistence: 17:13. Stav série: 1:0.

Basketbalisté Nymburka v úvodním utkání semifinále Kooperativa NBL porazili Slunetu Ústí nad Labem 93:70 a ujali se vedení v sérii. Obhájce titulu se sice dlouho trápil v útoku, ale zásluhou dobré obrany a jasné dominance na doskoku (60:29) si od druhé čtvrtiny udržoval klidný náskok. Jerrick Harding k výhře přispěl 22 body, Vojtěch Hruban 16 body a Petr Benda s Martinem Křížem zapsali double double. Benda k 10 bodům přidal 14 doskoků. Více doskoků měl v lize naposledy před deseti roky. Další zápas série se hraje hned ve čtvrtek znovu v Nymburce od 18:00.

Oba celky ukončily své čtvrtfinálové série rychle, a tak měly delší volno. To se projevilo na útočných fázích první čtvrtina moc pohledného basketbalu nenabídla, když dominovaly obrany. Nymburk hledal recept na přebírání soupeře a Ústí velkou část první čtvrtiny vedlo.

Ve druhé čtvrtině ale opět ukázal Jerrick Harding, proč je MVP sezony. Sedmi body v řadě získal Nymburku vedení, které potvrdil trojkou Jakub Tůma, který vstřelil 1000. bod své ligové kariéry, a rázem domácí vedli o 10 bodů.

Další klíčové chvíle přišly krátce po změně stran a to zásluhou Martina Kříže, který přinesl bojovnost a velkou energii v obraně a na doskoku. Navíc díky jeho osmi bodům se povedlo odskočit na rozdíl 16 bodů a pak už si Nymburk v klidu hlídal vedení a vítězství.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Čekali jsme, že soupeř nepřijede s bílou vlajkou a vzdá se snadno. Určité části zápasu jsme hráli dobře hlavně v obraně. To bylo hlavně ve druhé čtvrtině a na začátku třetí, což nám dalo ten konečný rozdíl. V útoku to nebylo ono, nechci se vymlouvat na tu delší pauzu. Možná to bylo tím, že jsme se hodně soustředili na obranu a pak nebylo tolik sil do útoku. Také soupeř v obraně hodně přebírá a potřebovali jsme si na to zvyknout, i když jsme se na to připravovali. Naše zakončování nebylo tak přesné jako obvykle. Ale jejich přebírání v obraně nám zas pomohlo na doskoku, kde jsme dominovali a využili toho. V dalším zápase už ale musíme být přesnější.“

Jan Šotnar (trenér Ústí): „Gratuluji Nymburku k vítězství. Dneska jsme donutili domácí hrát na sto procent, což je vidět i podle minutáže nymburských hráčů. Před zápasem jsem říkal, že bychom chtěli vyhrát první čtvrtinu a pak se uvidí. To se nám sice povedlo, ale od druhé čtvrtiny Nymburk nás přitlačil, my jsme opustili náš obranný koncept a domácí se dostali do menší bodové šňůry. Tu jsme dokázali ještě zastavit. Já bych chtěl pochválit svoje hráče, protože jsme byli důstojným soupeřem. Největší statistický rozdíl je v doskocích. Prohráli jsme o 31 doskoků, to je absolutní destrukce. Musím se podívat, z čeho to pramenilo. Asi tady zítra doskok nevyhrajeme, ale nemůže se nám stát, že prohrajeme pod košem o tolik. Na obrazu utkání bylo znát, že se určitou dobu nehrálo. My jsme po základní části a play-off udělali jako tým hodně práce a ukázali jsme to dnes i proti Nymburku. Devadesát bodů možná není nějaká super vizitka, ale naše obrana nebyla špatná. Když ale soupeř má 28 dalších šancí po útočném doskoku, je těžké to bránit. Útok nám od druhé čtvrtiny začal trochu drhnout tím, že Nymburk hraje hodně agresivní obranu. Všichni jsme si vědomi toho, že jsme překročili všechna předsezonní očekávání, ale přesto já osobně nemám rád věty typu, že jsme si to přišli užít. My jsme přijeli do Nymburka vyhrát. Chtěli jsme domácí překvapit výsledkem i hrou. Máme hlavy nahoře a celou sérii, ať se bude dít, co se bude dít. Každý i dílčí úspěch pro nás bude super. Myslím si, že ani ve druhém zápase nebudeme na tom fyzicky špatně. Jsme dobře připravení, náš kondiční trenér Pepa Pokorný odvedl dobrou práci a abychom byli zítra dobře připravení, čeká tvrdá práce našeho fyzioterapeuta.“

Jerrick Harding (hráč Nymburka): „V obraně jsme dokázali soupeře zastavovat, ale v útoku jsme byli špatní. Oni hodně přebírají v obraně, my se na to v trénincích připravovali, ale stejně nám to pak v zápase nešlo. Ale hlavní je, že se vyhrálo a to je to, na čem záleží. Moje body nám dnes pomohly. Hlavně ty ve druhé čtvrtině, kdy jsme se trochu trápili v útoku, tak jsem věděl, že já musím být ten, kdo to vezme na sebe. To je moje práce. Vysoké číslo na doskoku je i proto, že jsme minuli hodně střel včetně těch jednoduchých z pod koše, z trestných hodů. Doskoky Petra Bendy a Martina Kříže nám proto hodně pomohly. Doufejme, že v dalším zápase budeme střílet mnohem lépe než dneska. Trenér byl hodně naštvaný, ale to vlastně všichni v kabině, takže zítra to bude určitě lepší.“

Petr Benda (hráč Nymburka): „Dnešní utkání bylo do jisté míry podobné tomu prvnímu čtvrtfinálovému proti Děčínu. Rozhodovaly obrany, v útoku jsme se trochu hledali a trápili. Pauza v zápasovém rytmu je velká a musí se s ním poprat každý sám. I když se v tréninku snažíme takovým situacím předejít, je pravdou, že zápas tréninkem nenahradíš. Na útočné polovině nám chyběl pohyb míče a taková lehkost. Prostě jsme se nemohli dostat do tempa. Věřím, že se to zápas od zápasu bude zlepšovat. Pro vývoj zápasu byly hodně důležité doskoky na obranné i útočné polovině. Moc jsme soupeři pod naším košem nenechávali druhých šancí na skórování, což nám v utkání pomáhalo držet deseti až patnáctibodový rozdíl. Dneska jsem doskočil 14 míčů, což se mi dlouho nepovedlo. Částečně to bylo dáno přebíráním soupeře a také tím, že se nám nedařilo tolik ve střelbě z delší vzdálenosti. Snažil jsem se odražené míče doskakovat a proti menším hráčům, kteří přeci jen o doskok tolik nebojují, je to snazší. Myslím si, že bojovnost je důležitý faktor, když se týmu v útoku tolik nedaří. Musí se to vybojovat na palubovce, snažit se mít všechny odražené míče, pokud je míč na zemi, být u toho první, získat ho. Krůček po krůčku, bod po bodu získávat nad soupeřem výhodu.“

Delano Spencer (hráč Ústí): „Hodně jsme zapracovali na obraně a dokud jsme dodržovali detaily, tak jsme se drželi, ale pak nám to ve druhé půli už trochu uteklo. V útoku by to mělo být lepší. Ale celkově jsme makali jako tým a věřím, že to v dalších zápasech bude lepší. Trenér nám dal dobrý herní plán a toho jsme se drželi. Věděli jsme, na koho se jak připravit. Zítra budeme ještě připravenější a přijedeme bojovat. Věříme v naše schopnosti a určitě ještě něco ukážeme.“

pátek 19.4. - 18:00

pondělí 22.4. - 18:00