pondělí 4. 4. 2022 od 18:00
103:81

31:12, 23:25, 26:23, 23:21

ERA Basketball Nymburk — USK Praha

Nejvíce bodů: Hruban 20, Harding 15, Kříž a Palyza po 13, Routt 11, Gak a Rylich po 9, Ross 7, Kovář 4, Tůma 2 - Mangas 19, Štěrba 14, Vlk 13. Fauly: 29:24. TH: 19/13 - 34/28. Trojky: 6:9. Doskoky: 43:36. Ztráty: 16:12. Zisky: 7:4. Asistence: 25:12.

Basketbalisté Nymburka zakončili nadstavbu Kooperativa NBL domácím vítězstvím nad USK Praha 103:81. Duel 14. kola rozhodli už v první čtvrtině, kterou ovládli 31:12 a náskok si pak už v klidu hlídali. Nejlepším střelcem byl s 20 body Vojtěch Hruban. USK i přes porážku udrželi sedmé místo v tabulce a v předkole play off vyzvou Ostravu. Nymburk nyní čeká dvoutýdenní pauza a bude čekat na soupeře pro čtvrtfinále, který vzejde z trojice Ostrava, Děčín, Královští sokoli.

Nymburk pokračoval ve výkonech z posledních zápasů a na USK vletěl s hrou ve vysokém tempu. Soupeř dovolil za první čtvrtinu jen 12 bodů a už na začátku druhé čtvrtiny vedl o 20 bodů. Druhá čtvrtka navíc byla v režii Vojtěcha Hrubana, který v ní dal 13 ze svých 20 bodů. Postupně si ale hosté přivykli hernímu tempu a od druhé poloviny druhé čtvrtiny se hrála vyrovnaně.

Pražané se dostali nejblíže na 11 bodů, pak ale Nymburk opět odskočil na rozdíl 20 bodů a ten už si hlídal až do konce. Spoluhráče k tomu nakopl na začátku druhé půle Jerrick Harding parádním dunkem po úniku přes celé hřiště.

Obhájce titulu přetlačil USK zejména pod košem, kde vyhrál na body 68:26. Nevadilo mu tak ani to, že tentokráte dal jen šest trojek. Vedle Hrubana se dařilo Hardingovi s 15 body, Martin Kříž měl 13 bodů a 9 doskoků, Lukáš Palyza také přidal 13 bodů. Na straně Pražané měl 19 bodů Kyle Mangas.

Čtvrtfinálová série by pro Nymburk měla začít v neděli 17. dubna pravděpodobně od 13:30 vzhledem k televiznímu přenosu. Druhý domácí zápas je pak plánovaný na 18. dubna v 18:00.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Začali jsme zápas dobře, stanovili jsme tón zápasu a zakončili jsme ho klidnou výhrou, jak jsme chtěli. A to je hlavní. Samozřejmě některé věci by mohly být lepší, zvláště v obraně. Ale občas je problém se motivovat k lepšímu výkonu, když je to o 25 bodů. Jsem opravdu rád, že hráči tvrdě bojovali a nikoho nepodcenili. začátek zápasu byl důležitý, nedali jsme soupeři sebemenší šanci pomyslet na to, že by nás mohli překvapit. Splnili jsme, co se od nás očekávalo. Teď musíme trochu odpočinout a začít se připravovat na čtvrtfinále. Trochu se dostaneme z rytmu, protože budeme dva týdny bez zápasu, zatímco soupeř bude hrát předkolo. Proto bude důležité pokusit se přes tréninky přenést naší energii z posledních zápasů.“

Josh King (trenér USK): „Občas máme problém udržet kvalitu hry po celých 40 minut. A když se vám to stane s Nymburkem, tak je to těžké. My nehráli pořádně prvních 10 minut a zápas už pak byl v podstatě rozhodnutý. Kluci ale bojovali jako obvykle, pak hru vyrovnali, ale bohužel ta první čtvrtina rozhodla. Nymburk pak trochu polevil, to je přirozené, když hodně vedete, ale byla za tím i naše bojovnost. Teď se těšíme na naší sérii s Ostravou, která začíná v sobotu. Náš mladý tým měl hodně smůly na zranění. Teď je z toho sedmé místo a musíme ještě zabojovat o play off.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „I přesto, že najdeme v našem dnešním výkonu chyby a úseky, které se nám nepovedly, můžeme být se zápasem spokojení. Výhra je vysoká a navíc se nám podařilo dominovat ve všech hlavních ukazatelích zápasu. Hodně energie jsme dali do začátku zápasu, dařilo se nám eliminovat silné stránky soupeře. Pokud se nám povede vést brzy o dvacet bodů, vyvíjí se dál zápas podle našeho mentálního nastavení. Částečně přišlo polevení, USK se vrátilo ve druhé čtvrtině do zápasu a trochu kousalo. Potom jsme se zase začali soustředit, jak máme, a zápas jsme poslali tam, kam jsme potřebovali. Tým, který se v Nymburce sešel letos, je extrémně dobrý v tom, že tam, kde nám chybí nějaký talent nebo schopnosti, které jsme měli minulý rok, dokážeme to vynahradit maximálním úsilím. V současném týmu je každý hráč velký bojovník, který nic nevypouští ani na tréninku ani v zápase a snaží se podat maximální výkon. Z tohoto hlediska můžeme být spokojení. Vždycky nás bude mrzet ta jedna prohra, která přišla v Opavě v základní části a pochopitelně také Český pohár. Není příjemné být podepsán pod tím, že po dlouhých letech jsme ti, kteří letos pohár neobhájili. To je něco, co si nikdo nechce dát do svého basketbalového životopisu. O to větší budeme mít motivaci play-off zvládnout a trochu se za Pohár rehabilitovat. Dostali jsme facku a nezbývá nic jiného než tvrdě makat, abychom byli připraveni na vyřazovací boje ligy. Teď nás čeká dlouhá pauza. Klíčem je přenést energii, se kterou jsme hráli v posledních zápasech. Zápasy to nebudou jednoduché, i když nemám obavy, že bychom po dlouhé pauze nebyli natěšení na zápasy. Důležité bude, abychom dobře potrénovali, byli v dobré kondici a byli dobře herně připraveni. Největším nebezpečím dvou rychle po sobě jdoucích zápasů je určité polevení v tom druhém. To nesmíme dopustit. Musíme si na tréninku vytvořit tempo a intenzitu, abychom na to byli zvyklí a tak projeli celým play-off. Hradec s Děčínem bude extrémně vyrovnaný souboj. Hradec je nositel basketbalového umu a útočného talentu. Děčín bude chtít jít za vítězství tvrdou hrou. Sám jsme zvědavý, jak to dopadne. Děčín nás ve vánočním zápase uměl potrápit a ani v Hradci se nám moc nedařilo. Mně osobně je jedno, který tým bude našim soupeřem. Pokud bude hrát proti nám dobře, je to výhoda pro nás, abychom byli dobře připraveni do dalšího průběhu play-off.“

Kyle Mangas (hráč USK): „My jsme nepřijeli připraveni na takovou hru. Domácí na nás vlétli, trefovali se, běhali do brejků, doskakovali a rychle nám utekli. Ale jsem hrdý na náš tým, jak jsme pak ve druhé půli bojovali. Naši mladí hráči ukázali dobré akce a hráli tvrdě. A teď je třeba se připravit na play off. Nakonec jsme sedmí a budeme hrát s Ostravou a doufejme, že pak vyzveme ve čtvrtfinále Opavu. Jsme s rozvržením play off spokojeni. Měli jsme lepší začátek sezony, než teď druhou část, ale hlavní je, abychom hráli náš nejlepší basketbal teď v play off. Moc se na své první profesionální play off těším.“

čtvrtek 18.4. - 18:00

pátek 19.4. - 18:00