110:83

33:26, 26:9, 22:27, 29:21

ERA Basketball Nymburk — Královští Sokoli

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Kovář 18 (+14 doskoků), Ross 17, Harding 15, Kříž 13 (+11 doskoků a 6 asistencí), Váňa 13, Hruban 10, Routt 8, Gak 7, Palyza 3, Benda, Rylich a Tůma po 2 - Pavlovič 18, Šoula a Škranc po 12, Sedmák 11. Fauly: 30:20. TH: 17/15 - 33/25. Trojky: 9:10. Doskoky: 57:27. Ztráty: 12:18. Zisky: 9:8. Asistence: 23:19.

Basketbalisté Nymburka v 11. kole nadstavby Kooperativa NBL jasně přehráli doma Královské sokoly 110:83. V zápase, který se nesl v duchu oslav pátečních 40. narozenin Petra Bendy, zazářil naopak jeden z nejmladších hráčů v týmu Luboš Kovář, který se za 19 minut na hřišti blýskl 18 body a 14 doskoky a odehrál svůj nejlepší zápas v dresu Nymburka. Martin Kříž pak k výhře přispěl 13 body, 11 doskoky a 6 asistencemi.

Před zápasem proběhl v Nymburce slavnostní ceremoniál, kdy zhruba pět set fanoušků vytleskalo Petra Bendu a popřálo mu k narozeninám. Gratulovali také ředitel Nymburka Rudolf Šimeček, sportovní ředitel Ladislav Sokolovský, za fanklub Marek Dytrych a také vzácný host - předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta. Ten ještě v roli prezidenta Nymburka zažil s Bendou několik oslav titulu a nemohl si oslavy jubilea klubové legendy a jedné z nejvýraznějších postav českého basketbalu nechat ujít.

Oslavy se promítly i do začátku zápasu, kdy oba celky velmi dobře střílely a skóre rychle narůstalo. Nymburk chvíli táhl Harding, pak Kříž, pak Ross a poté převzal štafetu Kovář. Ve druhé části domácí hráči ale zkoncentrovali svou obranu, dovolili soupeři jen devět bodů a rychle získali dvacetibodový náskok, který si pak v klidu hlídali.

Oba celky předváděly pěkné akce. V dresu Nymburka se po nemoci objevil kapitán Vojtěch Hruban, který tak nastoupil do 500. ligového utkání. A oslavil to parádním dunkem přes Nikolu Vujoviče.

Nymburk v zápase dominoval hlavně na doskoku, kde posbíral o 30 doskoků více než soupeř a hned 28 útočných doskoků, což je rekord sezony. Celkem měl Nymburk 57 doskoků a jen Brno mělo v této sezoně o jeden doskok v zápase více.

Ohlasy trenérů

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „My jsme opravdu šťastní a vděční za to, co Petr Benda odvedl pro tento klub. A je neuvěřitelné, že i ve čtyřiceti letech stále hraje, jak kdyby mu bylo dvacet. Takže jsem si užil to, že jsme mu mohli takto popřát před zápasem. Kdo jiný si to zaslouží, než právě Petr. Já si užívám ale každý jeho zápas. Dnes to kvůli tomu byl trochu jiný zápas, ale stálo to za to a jsem rád, že se kluci s tím netradičním začátkem vyrovnali a dovedli zápas k vítězství. Ze začátku jsme kvůli tomu ceremoniálu byli trochu měkčí, ale od druhé čtvrtiny jsme zlepšili obranu a udělali jsme si náskok. V sezoně jsme měli s Hradcem občas problémy. Dnes to vypadalo snadně, ale nebylo to snadné, vysoká výhra byla hodně o našem výkonu. Třeba Luboš Kovář hraje poslední dobou dobře. Je to mladý hráč, který se neustále zlepšuje. Poslední dobou u něj vidíme velký progres. Ale byl to hlavně dobrý týmový výkon.“

Petr Benda (hráč Nymburka): „Dneska to byl docela netradiční začátek zápasu kvůli oslavě. Přiznám se, že jsem to až tak velké nečekal. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli, a děkuji divákům, že přišli a vytvořili výbornou atmosféru. Byl jsem trochu naměkko. Členové fanklubu si přinesli masku s mojí podobiznou, takže nás tu bylo víc (smích). Musím ještě vymyslet, jak jim to oplatím. S většinou členů fanklubu se znám osobně dobře a naše vztahy fungují na kamarádské úrovni. Jsem moc rád, že jsem se mohl potkat s Mirkem Janstou. Prožili jsme spolu spoustu titulů a potěšilo mě, že si na tenhle zápas udělal čas a do Nymburka přijel. Trochu mi to narušilo koncentraci před zápasem, já jsem zvyklý si dělat svoje věci. Tím, že úvod byl trochu delší, malinko jsem vypadl z tempa, ale tak zásadní to nebylo. Poslední dva, tři zápasy se snažíme hrát trochu jinak. Nese to svoje ovoce. Jsem rád, že se to podařilo i proti Hradci, protože v této sezoně se nám proti tomuto soupeři moc nedařilo.“

Lubomír Peterka (trenér Kr. sokolů): „My jsme měli dobrý vstup do zápasu, ale druhá čtvrtina rozhodla o konečném výsledku. Nymburk na nás přitlačil, my jsme se nemohli vůbec prosadit. Nefungovalo to dobře ani v obraně. Ve druhé čtvrtině získali domácí rozhodující náskok. V tomto hracím období bylo vidět, že je Nymburk někde jinde, ale ve druhém poločase to bylo v podstatě vyrovnané. Myslím, že se diváci bavili, protože viděli povedené akce na obou polovinách. Pokud bych porovnal dva poslední zápasy, tak se Nymburku u nás moc nedařilo. Neměli takový klid. I když teď určitě zažívají zklamání z Českého poháru, je to zkušený tým a poradili si s tím. Proč je Petr Benda ještě schopný hrát na takové úrovni i ve čtyřiceti? Je to bezesporu dané tím, jak se stará o svoje tělo a také vrozenými faktory. Na Petrovi je vidět, že má svoje tělo ještě plně funkční, a proto si myslím, že ještě nějaký rok natočí. Pochopitelně mu přeju, aby ještě dlouho brázdil naše palubovky.“

Peter Sedmák (hráč Kr. sokolů): „Nejprve pogratuluji Nymburku k vítězství. Domácí dneska hráli jiný druh basketbalu než před měsícem. Tenhle styl jim sedí, dokáží si vyhovět, hrají kolektivně. Náš výkon v obraně byl dnes trochu slabší, ale více za to mohl výborný útok Nymburka. Z celého zápasu jsme odehráli nejlépe třetí čtvrtinu. Náš současný výkon je hodně ovlivněný dlouhou dobu, kterou jsme strávili v karanténě. Dohromady asi tři týdny. V důsledku toho se nám nakupily zápasy a vzhledem k tomu, že máme starší tým a hrajeme v podstatě v jedenácti, nám taková koncentrace zápasů nevyhovovala a projevilo se to i výsledkově. Dnešní zápas byl „věnovaný“ Petru Bendovi. Je to velká čest se potkat s takovým hráčem. Neznám nikoho, kdo by ve čtyřiceti letech byl schopný takto běhat. Já osobně mu přeju ještě tři, čtyři roky, aby mohl hrát. K tomu potřebuje být zdravý, proto bych mu popřál hlavně zdraví.“

úterý 23.4. - 18:00