sobota 19. 2. 2022 od 17:45
82:129

25:33, 15:35, 24:34, 18:27

GEOSAN Kolín — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Číž 27, Lošonský 13, Jelínek 12 - Hruban 28, Harding 21, Ross 19 (+10 asis.), Kovář 15, Tůma 14, Gak 11 (+10 doskoků), Váňa a Benda po 7, Rylich 5, Routt 2, Kříž a Kábrt po 0. Fauly: 21:25. TH: 24/18 - 15/10. Trojky: 10:15. Doskoky: 23:53. Ztráty: 11:11. Zisky: 7:6. Asistence: 13:25.

Basketbalisté Nymburka předvedli v 6. kole nadstavby Kooperativa NBL na hřišti Kolína jeden z nejlepších výkonů v historii soutěže. Výhrou 129:82 zaznamenali páté nejofenzivnější představení ligy a druhé nejlepší na hřišti soupeře, když o jediný bod zaostali za svým výkonem z Ostravy z roku 2017. Hned šest jeho hráčů mělo dvouciferný počet bodů, nejvíce dal Vojtěch Hruban a to 28 bodů. Pro Nymburk to byla čtrnáctá výhra v řadě.

Zatímco v minulých zápasech nebyly výkony Nymburka tak dominantní, tentokráte od začátku předváděl velkou energii a pohledný ofenzivní basketbal. Přidal se k tomu i domácí Číž, který rychle zaznamenal 20 ze svých 27 bodů, ale na precizně fungující stroj Nymburka nestačil. Hruban, Ross a Harding se postarali o to, že už po 18 minutách měl Nymburk náskok 30 bodů (po šňůře 21:0) a že 68 body za poločas jen o jediný bod zaostal za rekordem soutěže, když v roce 2005 dal 69 bodů za poločas Spartě.

Ve skvělém výkonu pokračoval Nymburk i po změně stran a 102 body po třetí čtvrtině už rekord soutěže pokořil. Dosud bylo maximem 100 bodů, který dal Nymburk v roce 2017 v Ostravě. Ačkoli Kolín podal svůj průměrný výkon, Nymburk byl naprosto dominantní a proměňoval téměř každý útok. Úspěšnost střelby tak měl 64 procent, a když se netrefil, pomohl si hned 18 útočnými doskoky. Nakonec zaostal o sedm bodů za absolutním střeleckým rekordem ligy, který drží Prostějov z roku 2007.

Hruban si před reprezentační pauzou zvedl sebevědomí 28 body a 8 doskoky. Jerrick Harding přidal 21 bodů a Colbey Ross za 18 minut zaznamenal double double za 19 bodů a 10 asistencí. Další reprezentant Luboš Kovář si 15 body vyrovnal své bodové maximum v dresu Nymburka stejně jako Jakub Tůma 14 body. Gorjokovi Gakovi stačilo na double double za 11 bodů a 10 doskoků jen 13 minut na hřišti.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Od nás to byl velmi dobrý výkon od první do poslední minuty. A to hlavně v útoku. V obraně je těžké bránit Kolín, který střílí hodně trojek. Ale řekl bych, že jsme to kontrolovali a nepouštěli je ke snadným trojkám. Nějaké chyby v obraně tam byli, ale dnes opravdu můžeme být spokojeni s výkonem hráčů. Když se trefujete, jako my dnes, a dobře bráníte, tak se dostaví i správná energie a hraje se mnohem lépe. Doufám, že si takový výkon přeneseme i přes reprezentační pauzu a navážeme na to, až se znovu sejdeme. Opravdu mi dělalo radost sledovat dnes naše hráče a ke slovinské reprezentaci mohu odjet s dobrou náladou.“

Luboš Kovář (hráč Nymburka): „Pro mě to byl asi nejlepší zápas v sezoně, ale to neřeším, protože hlavní je, že jsme jako tým předvedli tento skvělý výkon. Vyhověli jsme si, dobře jsme si přihrávali a byl to mnohem pohlednější basketbal, než to co jsme hráli v posledních týdnech. Dnes konečně můžeme říci, že jsme spokojení. Sám nevím, čím to bylo, už to prostě muselo přijít. Konečně to bylo to, co chceme hrát. Běhali jsme dopředu, doskakovali jsme. Asi jsme potřebovali těch pár předchozích zápasů, abychom poznali, co je špatně a nabudilo nás to. Probrali jsme to a snad jsme konečně pochopili, jak hrát týmový basket.“