středa 16. 2. 2022 od 18:00
92:86

23:24, 25:16, 21:21, 23:25

ERA Basketball Nymburk — Basket Brno

Nejvíce bodů: Ross 26, Harding 19, Tůma a Routt po 11, Hruban 10, Gak 6, Kříž 4, Kovář 3, Váňa 2, Benda 0 - Bálint 17, Mickelson 16, Puršl 11. Fauly: 21:24. TH: 27/21 - 31/17. Trojky: 5:11. Doskoky: 42:45. Ztráty: 6:14. Zisky: 8:5. Asistence: 14:20.

Basketbalisté Nymburka v 5. kole nadstavby Kooperativa NBL zvítězili nad Brnem 92:86. V duelu prvního týmu se třetím vedli téměř celý zápas, nejvíce o 17 bodů, ale Brno se přesto udrželo v kontaktu až do závěru a uhrálo na hřišti Nymburka zatím svůj nejlepší výsledek. Domácí táhl rozehrávač Colbey Ross, který si 26 body vytvořil nové osobní maximum v české lize.

V úvodu utkání to byla přetahovaná a oba celky se střídaly ve vedení. Za Nymburk dobře začal Jakub Tůma, který dal rychlých sedm bodů. Vyrovnaný duel byl až do 18 minuty, kdy Brno vedlo 40:38. Koncovka poločasu ale byla v režii Colbeyho Rosse, který v posledních třech a půl minutách poločasu dal 10 bodů a pomohl ke šňůře 12:0 znamenající dvouciferné vedení.

Ve třetí čtvrtině pak znovu Ross s Jerrickem Hardingem nasměrovali k sedmnáctibodovému vedení, které podtrhl trojkou Luboš Kovář. Jenže Brno zakončilo třetí čtvrtinu šňůrou 9:0 a znovu se dotáhlo až na pět bodů.

Nymburk ale podržel v poslední čtvrtině pivot Logan Routt, který využil přebírání v obraně soupeře, získal šest útočných doskoků a sbíral fauly, ze kterých proměnil všech sedm trestných hodů. Ty naopak Brno trápily a Nymburk už si v koncovce výhru pohlídal.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Byl to velmi zajímavý zápas. Oba týmy do toho šly naplno a nám se nakonec povedlo vyhrát, i když stále nejsme ve formě, v jaké bychom chtěli být. Měli bychom si umět vedení lépe pohlídat a ne, že když se dostaneme do vedení o 17 bodů hned dovolíme soupeři šňůru 9:0. To je pro nás neakceptovatelné. Už se nám to v sezoně stalo vícekrát. Ale vyhrát jsme si zasloužili. Colbey Ross hraje dobře a dnes jsme to potřebovali. Ale nebylo to jen o něm, i ostatní pracovali tvrdě na tom, aby se Colbey dostával do pozic. Pro mě je hlavní, že hrajeme jako tým a snažíme se vzájemně si pomáhat hledat slabiny v obraně soupeře. Takže to není jen o Colbeym, ale dnes hrál opravdu dobře. Zahrál dobře ale i Logan Routt, který potřeboval čas na začlenění do týmu, což mu ztížilo zranění kotníku a karanténa. Ještě se potřebuje dostat do lepší kondice, ale dnes ukázal, proč přišel. Dostával se k útočným doskokům, protože soupeř v obraně hodně přebíral a on to umí využít. Ale stále má ještě hodně rezerv.“

Colbey Ross (hráč Nymburka): „Byl to dobrý zápas. Poslední dva tři zápasy jsem nehrál na své úrovni, proto jsem dnes chtěl předvést lepší výkon a pomoci k výhře. Cítil jsem se dobře a jsem rád, že jsme vyhráli. Ale nebylo to úplně ono. Když jsme vedli už dvouciferným vedením, měli jsme si to lépe pohlídat a nepustit je zpět. Zvláště v závěru poločasu jsme byl v dobrém rytmu a dostával jsem se k mé hře. Měl jsem tam zisk s košem a moje sebedůvěra šla hodně nahoru. Pak je vždy snazší skórovat. Pak nám hodně pomohl Logan Routt. Pobízel nás, ať střílíme, že on si pohlídá svého hráče a doskočí to, když nedáme. Opravdu nám hodně pomohl a potvrdil, že jde herně nahoru.“

Lubomír Růžička (trenér Brna): „Odehráli jsme třetí zápas ve čtyřech dnech a na klukách byla vidět mentální únava. Na rozdíl od předešlých utkání jsme nebyli dostatečně agresivní. Mrzí mě tři momenty. V první řadě poslední dvě minuty prvního poločasu. Dále naše nemohoucnost na čáře trestného hodu, zahodili jsme 14 šestek. A za třetí útočný doskok v posledních pěti minutách, kdy domácí opanovali podkošový prostor. Tam vidím největší příčinu naší dnešní porážky. V jiných aspektech jsme byli vyrovnaným soupeřem a prohra o šest bodů mě přímo štve. Dneska bylo vítězství blíž, než jsme si mysleli. Měli jsme dobrý střelecký den z venku, ale některé situace mrzí. V závěru nám zatápěl Colbey Ross. Domácí hrají jeden útočný systém, na který jsme se připravovali, ale oni z něj dali šest bodů v řadě. V rychlosti, v jaké hraje Nymburk, jsme zareagovali trochu později. Dobrý zápas odehrál také pivot Logan Routt, který výrazně pomohl na útočném doskoku. Z dnešního zápasu jsem měl velký strach, ale masér a kondiční trenér odvádějí dobrou práci. Dobře jsme zregenerovali. Dnešní zápas jsme zvládli dobře, nevyšel nám druhý poločas v Hradci. Jdeme dál. Teď nás čeká páté venkovní utkání v řadě v jedenácti dnech. Hrajeme opět v Hradci Králové a musíme se zlepšit. Do dalšího zápasu s Nymburkem, kterým je semifinále českého poháru se dá určitě přenést vědomí, že už není tak velký rozdíl mezi naším týmem a Nymburkem, jako kdysi býval. Ovšem k tomu utkání dojde za strašně dlouhý čas. My mezi prvním a šestým březnem hrajeme čtyři utkání, z toho dvě v Lotyšsku, pak hrajeme s Opavou a teprve potom s Nymburkem. Začátek března bude po logistické stránce a kvůli rozložení sil velice náročný. Navíc pět kluků jede na reprezentaci. Tři do české, jeden na Slovensko a jeden dokonce do Dominikánské republiky reprezentovat Kanadu. Snad vydržíme zdraví.“

Richard Bálint (hráč Brna): „Byl to třetí zápas ve čtyřech dnech, takže s prohrou o šest bodů bychom mohli být spokojení. My jsme ale chtěli Nymburk na jeho palubovce potrápit ještě více. Kdybychom dávali šestky, klidně to mohlo být o dva body nebo bychom mohli i vyhrát. Mých sedmnáct bodů proti tak silnému týmu je pěkné, ovšem vždycky to může být lepší. Určitě jsem nějaké chyby udělal, a tedy je na čem pracovat. Myslím, že v Českém poháru to budeme chtít Nymburku vrátit.“