pondělí 13. 12. 2021 od 18:00
88:76

21:26, 27:20, 25:13, 15:17

ERA Basketball Nymburk — Basket Brno

Nejvíce bodů: Hruban a Harding po 18, Ross 15, Palyza 14, Benda 11, Rivers 5, Váňa, Kovář a Kříž po 2, Tůma 1 - Puršl 16, Madden, Půlpán a Mickelson po 15, Bálint 11. Fauly: 21:17. TH: 8/5 - 17/12. Trojky: 11:4. Doskoky: 45:41. Ztráty: 7:13. Zisky: 8:3. Asistence: 17:14.

V předehrávce 19. kola Kooperativa NBL zvítězili basketbalisté Nymburka doma nad Brnem 88:76 a znovu si tak upevnili vedení v tabulce. Nyní mu tak stačí vyhrát tři ze zbylých pěti zápasů základní části, aby šel do nadstavby z prvního místa. Brno v první půli dvakrát vedlo o 11 bodů, ale po změně stran Nymburk předvedl lepší výkon a uhájil domácí neporazitelnost trvající od roku 2010. Nejlepšími střelci zápasu byli s 18 body Vojtěch Hruban a Jerrick Harding.

Brno začalo velmi dobře, přesně zakončovalo a kvalitně bránilo a šňůrou 10:0 rychle získalo vedení až o 11 bodů. Náskok si hosté drželi téměř celý poločas, ale v jeho závěru ukázal svou velkou kvalitu domácí kapitán Vojtěch Hruban, který několikrát razantně najel do koše, jednou z toho byla i pěkná smeč, a nabudil spoluhráče k obratu a těsnému vedení před poločasem. Spolu s Lukášem Palyzou dal Hruban polovinu nymburských bodů v první půli.

Ve třetí čtvrtině pak po nich převzal taktovku Jerrick Harding, který v této desetiminutovce dal 13 ze svých 18 bodů. Především ale Nymburk začal mnohem lépe bránit. Vytvořil na Brno tlak a do poslední čtvrtiny šel už s náskokem 14 bodů.

Brno se však nevzdalo a tři minuty před koncem snížilo na rozdíl šesti bodů. Pak ale Petr Benda s Colbeym Rossem definitivně zápas rozhodli.

Nymburk těžil hodně z bodů z rychlých protiútoků a po ztrátách soupeře a také ze silnější lavičky, která tu brněnskou přehrála 31:4. Celkem 10 hráčů v součtu obou týmů dosáhlo na dvouciferný počet bodů. Na straně Brna si připsal double double Hunter Mickelson s 15 body a 12 doskoky.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „V první půli nebyla naše obrana na dobré úrovni. To jsme pak zlepšili ve druhé půli a to byl klíč k vítězství. Není ale omluva pro to, jak jsme bránili v první půli. Nebyli jsme připraveni fyzicky čelit jejich nájezdům a doskokům. Jen jsme si přišli zahrát. Do druhé půle jsme se snažili jejich nájezdy do koše zastavit, přibrzdit jejich rychlý přechod do útoku. A to byl klíč k úspěchu. Musíme si to zanalyzovat a poučit se z toho, protože není možné takto hrát zvláště teď, když hrajeme velmi důležité zápasy. Vojta je naše největší zbraň a to, jak hrál v obraně i v útoku na konci první půle nám hodně pomohlo. Tím, jak umí střílet a také najíždět, je velmi nebezpečný a dělá problémy všem.“

Petr Benda (hráč Nymburka): „Nehráli jsme dobře v obraně ani v útoku. Soupeř nás předčil v agresivitě, což se nám málokdy stává. Dnes jsme se do toho nějak nemohli dostat. Trenér určitě udělá rozbor a podíváme se na ten zápas znovu, protože to byl od nás jeden z těch horších zápasů. Bylo tam pár světlých momentů na konci poločasu a ve třetí i čtvrté čtvrtině, ale to nestačí. Musíme do toho šlapat 35-40 minut. Zvláště pokud chceme uspět na evropské scéně. Když jsme byli dole, tak jsme potřebovali soupeře dostat pod tlak agresivitou v obraně. Vždy, když jsme jim nedali nic snadného, tak jsme byli před nimi. Pokud bychom byli agresivní celý zápas, tak bychom klidně mohli vyhrát o 30 bodů, ale místo toho vždy šla koncentrace dolu a nechali jsme soupeře hrát. A je to tým z vrchu tabulky, nejsou to žádní nazdárci, které můžeme nechat hrát. Docela mě mrzí, že jsme nepředvedli lepší výkon, protože za týden nás čeká v Lize mistrů ještě mnohem kvalitnější soupeř.“

Lubomír Růžička (trenér Brna): „V první řadě chci pogratulovat Nymburku. Ukazuje nesmírnou kvalitu. Když se podíváme na body lavičky, vždy domácí najdou nějakého reprezentanta nebo kvalitního zahraničního hráče. My jsme do Nymburka přijeli soustředění a se sebevědomím. To kvituji především u našich mladších hráčů, kteří dnes hráli bez zbytečného respektu. Naše hra byla elastická, uhlazená a to pak můžete hrát s Nymburkem otevřenou partii. Zápas rozhodla třetí čtvrtina a sedm útočných doskoků Nymburka v této části utkání. Ze druhých šancí si vytvořili bodový polštář. Já jsem rád, že moje družstvo ukázalo charakter a za stavu mínus patnáct jsme otočili vývoj utkání a šli na mínus šest. Domácí zvítězili. Nás čeká zasloužený den volna, na který se po jedenácti dnech moc těšíme. Pak už nás čekají Pardubice, na které se musíme dobře připravit. Chceme jít na svátky v dobrém rozmaru. Musím ještě vzpomenout zápas s Děčínem, kdy jsme hráli 28 minut dobře a pak přišel kolaps, který jsme už hodili za hlavu. Ani v Opavě to nebylo v první části ideální. Ve druhé půlce jsme se vzpamatovali a odrazili se do utkání v Ostravě. Máme z deseti posledních zápasů sedm vítězství a tři porážky, z toho jedna v Nymburce a jedna v Opavě. Já bych toto období hodnotil pozitivně,. Zvlášť když k tomu přidáme dvě výhry v evropském poháru ENBL. Už delší dobu ukazujeme dobrou výkonnost. My jsme před sezonou netrénovali kompletní a do plného stavu jsme se dostali až 20. října odkdy trénujeme všichni. Pokud budeme zdraví, budeme v dobrých výkonech pokračovat.“

Viktor Půlpán (hráč Brna): Jsme rád za výkon, který jsme zde předvedli i přes absenci Romana Marka a Krakyho, který jede tak na půl. Myslím si, že rozhodně máme na čem stavět, protože takový výkon nás může odrazit dál. Pokud se takového stylu hry budeme držet, můžeme být hodně úspěšní. Je pozitivní, že se i mladší hráči dokázali chopit příležitosti, kterou jim zdravotní stav jejich spoluhráčů nabízel. Dnešní zápas i zápas v Ostravě byl z naší strany povedený. V prvním polovině jsme získali dvakrát až jedenáctibodový náskok a důležité bylo, že jsme se nezalekli, pokračovali jsme ve stylu hry, který nám přinášel ovoce. Klíčové bylo, že jsme si dokázali půjčit míč. Ve třetí čtvrtině se možná projevila širší rotace Nymburka. I když jsme tuto část zápase nezvládli podle našich představ, můžeme odjíždět se vztyčenou hlavou. Na konci jsme ztráceli pět bodů a věřili jsme si, že kdyby nám padla nějaké střela a pohlídali jsme si doskok, mohlo to být ještě vyrovnanější a zajímavější. Bohužel domácí ukázali sílu na útočném doskoku, kde nás potrestali několika body a to jim zase pomohlo vybudovat náskok zpátky.“