středa 29. 9. 2021 od 18:00
115:59

28:14, 26:18, 37:12, 24:15

ERA Basketball Nymburk — NH Ostrava

Nejvíce bodů: Hruban 20, Váňa a Harding po 18, Gak 14, Tůma 12, Palyza 10, Rivers 8, Rylich 7, Benda 6, Kábrt 2, Kovář 0 - Radukič 12. Týml 8, Heinzl 7. Fauly: 16:17. TH: 17/11 - 10/8. Trojky: 16:7. Doskoky: 37:23. Ztráty: 20:22. Zisky: 13:13. Asistence: 33:10.

Basketbalisté Nymburka ve 4. kole Kooperativa NBL ukázali, že před blížícím se startem Ligy mistrů nabírají formu, a na své palubovce deklasovali Ostravu 115:59. Připsali si několik rekordů této sezony, když zaznamenali nejvyšší výhru, výraznějším rozdílem vyhráli naposledy v dubnu, nejvíce nastřílených bodů, asistencí i nejvíce trojek. Na 16 přesných trojek jim stačilo jen 28 pokusů, což je skvělá úspěšnost 57 procent. Ze dva body měli dokonce úspěšnost neuvěřitelných 88 procent.

Ostrava přijela bez svých dvou nejzkušenějších hráčů, když rozehrávače Ubillu nepustilo do hry zranění, a pivota Bohačíka trenér Choleva šetřil. Nymburk toho využil a od začátku hosty zatlačil zejména díky skvělé střelbě z dálky. Už za prvních osm minut trefil šest trojek a další dvě dlouhé dvojky s přešlapem.

Pak se tradičně rozstřílel Jerrick Harding, který i tvořil hru a za necelých 16 minut na hřišti stihl 18 bodů a 9 asistencí. Ve třetí čtvrtině pak přišel drtivý nástup domácích, kteří chodili do jednoho protiútoku za druhým a chvílemi se předháněli, kdo předvede hezčí smeč. Smečovali Rivers, Gak, Hruban, Váňa, Kábrt i přes obránce i nejmenší hráč domácí sestavy Harding. Výsledkem bylo skóre 37:12 a Nymburk svůj bodový průměr ze sezony vyrovnal už po třech čtvrtinách.

Velkým pozitivem zápasu je, že do zápasu nastoupilo hned 13 hráčů ročníku 1998 a mladší, z toho sedm na straně Ostravy a šest za Nymburk. Všichni navíc odehráli více než deset minut.

Kromě Hardinga byl na domácí straně nejvíce vidět Vojtěch Hruban s 20 body a 5 asistencemi a František Váňa s 18 body. Gorjok Gak zaznamenal double double se 14 body a 12 doskoky.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Byl to pro nás opravdu dobrý zápas. předváděli jsme dobrý výkon v obraně i útoku. Potřebovali jsme takový výkon. Zastavili jsme jejich opory, sami jsme dobře hráli naše útoky a výsledkem je krásná výhra. Když se daří v obraně, je pak snazší chodit do protiútoků. také se dostáváme do lepší fyzické kondice a na hřišti tak vypadáme lépe. Věřím, že tohle tempo budeme držet celou sezonu. Musím se přiznat, že jsem si ve třetí čtvrtině naší hru tak užíval, že ani nevím, kolikrát jsme zasmečovali. Skvěle jsme si půjčovali míč. Máme přes 30 asistencí, což vždy ukazuje, že jsme hráli v útoku skvěle jako tým. Ještě nemyslíme na Ligu mistrů, čeká nás ještě sobotní zápas s Pardubicemi.“

Adam Choleva (trenér Ostravy): „Nejprve bych chtěl pogratulovat domácím k vítězství a popřát jim úspěšnou sezonu. Hlavní příčinou naší vysoké porážky byla střelba domácích. My jsme v obraně trochu experimentovali, zkoušeli jsme si nějaké věci, ale vůbec nám to neklapalo. Tím dostali domácí prostor to využívat. Pro nymburské lehké vítězství byly důležité skoro šedesátiprocentní trojky. V prvním poločase jsme se chtěli domácích držet co nejdéle, ale hodně nás ubíjelo, že oni proměňovali opravdu těžké střely, zatímco my nedávali ani z volných pozic. Ve druhém poločase jsme dávali dost prostoru mladším hráčům a bylo vidět, že Nymburk je rychlostně ještě někde jinde a my se k ní nedokážeme ani přiblížit. Abych se přiznal, Nymburk jsme tolik neskautovali. Tento týden jsme se soustředili na svou hru, abychom zlepšili to, co nás trápí. Nymburk si vždy uhraje to svoje, mají zraněného důležitého hráče, teď jim přijde cizinec… Myslím, že budou zase tak dobří, jako bývali. Chyběli nám dva hráči. Many (Ubilla) se nepříjemně zranil, Petrovi (Bohačík) jsme dali volno. Měl nějaké šrámy, které potřeboval doléčit. Ke konci hrálo hodně mladých hráčů, kteří se ukázali v dobrém světle. Mrzí mě, že v době, kdy byli na hřišti věkově podobné pětky, my jsme se jim nedokázali ani přiblížit. Nechali jsme se zbít. Doufal jsem, že se kluci zařadí vyšší stupeň, když proti sobě uvidí hráče, proti kterým hráli v devatenáctkách. Bohužel se tak nestalo. Musím se podívat na video a věřit, že se to zlepší.“

František Váňa (hráč Nymburka): „Jsem rád, že mi to tam spadlo a trochu jsem se oklepal z toho, že první zápasy za Nymburk jsem byl takový neslaný, nemastný. Dnes to šlo skvěle týmu, hráli jsme energický basket. Soupeř nám to umožnil, když přijel bez opor. Tolik dunků v rychlém sledu už jsem asi zažil, ale je to moc pěkné, když je tým takhle nahoře. Kluci si pak dovolí zajímavější kousky a nehraje se na jistotu. Pro diváky to bylo super. Dnes jsme předvedli i naší rychlou hru, kterou chceme hrát každý zápas."

Dominik Heinzl (hráč Děčína): „Zpočátku jsme nechali domácí rozstřílet jednoduchými trojkami a oni pak po celé utkání trefovali i těžké střely. Když má soupeř střelbu za tři body 57%, je těžké vyhrát. Nymburk nehrál dneska ještě ideálně, ale bylo to o hodně lepší než v předchozích zápasech. Myslím si, že se na nás podepsala absence dvou klíčových hráčů. Chyběl především Petr Bohačík, protože se vždy snaží táhnout tým. Když se nám nedaří, snaží se nás povzbudit. Myslím, že ve třetí čtvrtině nám už došly síly. V poslední době jsme měli hodně cestování do Děčína, pak Ústí, teď Nymburk. Možná jsme to na konci už trochu vzdali. Nepřidalo tomu, že soupeř dával i těžké střely. To bylo deprimující.“