středa 22. 9. 2021 od 18:00
91:89

15:27, 25:21, 25:23, 17:11(9:7)

ERA Basketball Nymburk — BK Opava

Nejvíce bodů: Palyza 20, Harding 19, Hruban 18, Kovář 11, Tůma 8, Rivers 7, Gak 5, Benda 3 - Šiřina 18, Gniadek 17, Markusson 15, Klečka 13, Zbránek 11. Fauly: 21:25. TH: 22/17 - 18/13. Trojky: 8:12. Doskoky: 53:48. Ztráty: 13:11. Zisky: 5:7. Asistence: 13:22.

Basketbalisté Nymburka uhájili svou přes jedenáct let trvající domácí neporazitelnost, když ve 2. kole Kooperativa NBL porazili Opavu 91:89 po prodloužení. V repríze posledního finále byly dlouho pozadu, ale v poslední čtvrtině dokázali skóre otočit, ale Martin Gniadek v poslední vteřině srovnal. V prodloužení však už Nymburk odolal náporu hostů a díky trojce Demetreho Riverse 18 vteřin před koncem zaznamenal svou 216 ligovou výhru v řadě na domácí palubovce.

Opava se od začátku snažila využít problémů Nymburka na rozehrávce, kde chyběl zraněný Sterling Gibbs. Presinkem nutila domácí k chybám a budovala si náskok, který na konci první čtvrtiny narostl na 12 bodů. Nymburk se pak snažil snižovat i díky přesným střelám Lukáše Palyzy, ale Opava si držela vedení.

Ve druhé půli domácí nastartoval Vojtěch Hruban, který dal rychle 9 bodů a snížil na 53:54, ale Opava znovu odskočila. ž pět minut před koncem se povedlo srovnal Lubošovi kovářovi a vzápětí Palyza trojkou přes obránce zařídil vedení. Opavu ale držel Martin Gniadek. Ten nejprve trojkou srovnal na 80:80, a když pak Hruban trestnými hody přiblížil Nymburk k výhře, dokázal Gniadek v poslední vteřině zápasu znovu srovnat, když při vyhazování z autu zbývalo na časomíře 0,6 vteřiny.

V prodloužení se skóre přelévalo a 37 vteřin před koncem poslal Opavu do vedení trojkou Radim Klečka, jenže vzápětí na druhé straně kontroval stejnou měrou Demetre Rivers. Opava ještě měla poslední útok, ale tentokráte už se Gniadek netrefil.

Nymburk zápas vyhrál, přestože měl o 15 střel méně než soupeř, jelikož Opava měla hned 25 útočných doskoků. Z toho 10 zaznamenal nejvyšší hráč ligy Mattias Markusson, který k 15 bodům přidal 19 doskoků. Nejlepším střelcem Opavy byl s 18 body Jakub Šiřina. V dresu Nymburka dal 20 bodů Palyza, 19 bodů Jerrick Harding a 18 bodů Vojtěch Hruban. Luboš Kovář měl 11 bodů a 8 doskoků.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Jsem moc rád, že jsme si po dlouhé době mohli užít takový zápas s našimi fanoušky. Hodně nám pomohli a moc si vážíme všech, kteří dnes přišli. Nezačali jsme dobře, hlavně v obraně jsme dělali hodně chyb a pouštěli soupeře k otevřeným střelám a útočným doskokům. Ve druhé půli jsme to zlepšili a už jsme v obraně soupeře více kontrolovali. V útoku jsme byli dost nervózní. Nakonec jsme mohli vyhrát už v normální hrací době, ale zase jsme tam udělali chybu. Museli jsme se pak rvát v prodloužení, ale jsem hrdý na to, jak tým bojoval. Byl to skvělý zápas a je třeba ocenit, co předvedla Opava, který hrála výborně. S Markussonem mají velkou sílu pod košem. Zaslouží si gratulaci, jak dnes hráli. Nepřekvapili mě, vím, čeho jsou schopni. A pokud budou hrát takto, tak mají na to odehrát zajímavá utkání ve FIBA Europe Cupu. V poločase jsme změnili myšlení. Museli jsme zařadit více soustředění a nasazení. Byly tam malé detaily v obraně. Prostě to chtělo trochu tvrdší promluvu v poločase. Těším se, že budeme mít s Opavou v sezoně více takových zápasů. Takové zápasy potřebujeme.“

Petr Czudek (trenér Opavy): „Dneska se nemáme za co stydět. Pokud jde zápas do prodloužení, je to vždycky o maličkostech, o nějakém odraženém míči nebo šťastné střele. Škoda, že jsme nebyli v poslední čtvrtině schopni něco vymyslet a dát koš. Jedenáct bodů je hrozně málo. Soupeř ukázal svou kvalitu. Harding, Palyza a Hruban nás trestali. V prodloužení je to těžké. Na konci jsme měli ještě otevřenou střelu… Škoda, to Martin většinou dává. Je to škoda, že jsme nevyužili zdravotního stavu soupeře, menší sehranosti pod novým trenérem. Naši kluci jsou dlouho pospolu, kvůli poháru jsme kádr ještě trochu posílili, máme zahraničního hráče Markussona. Můžeme říct, že je to možná i nejsilnější tým, jaký jsem v Opavě měl k dispozici. Uvidíme, na co to bude stačit. Myslím, že dnešní zápas byl užitečný pro oba soupeře. I domácí si uvědomili, že se musí mobilizovat. Oba nás čekají evropské poháry, uvidíme, na co naše síly budou stačit. Sezona začala, škoda že zápas skončil takovým výsledkem, jelo by se nám domů veseleji, kdyby to bylo o dva body pro nás.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „První zápas před diváky po dlouhé době jsem si užíval. Opava má letos prostě dobrý tým a každý, kdo sleduje basketbal v Česku, ví, že my aktuálně nemáme tým, který by přehrával soupeře o dvacet, dvacet pět v pohodě. Jsme rádi, že jsme zápas dneska vůbec vyhráli. První poločas nebyl z naší strany dobrý, tam máme hodně věcí ke zlepšení. Nechali jsme Opavu moc hrát, hodně jsme ustupovali, byli jsme všude o krok později a jen jsme reagovali na jejich hru. Ve druhém poločase jsme se Opavě dokázali postavit, hra se vyrovnala v agresivitě a energii. Díky tomu to bylo čistě o basketbalu. Udělali jsme některá dobrá rozhodnutí a byli jsme zpátky v zápase. Na konci normální hrací doby Martin Gniadek vyrovnal za 0,6 sekundy. Já si myslím, že taková střela se za tu dobu prostě nedá stihnout. Po takovém koši není vůbec snadné si srovnat hlavu a pokračovat v prodloužení zvlášť, když se celé utkání tak táhne. Často a dlouho se zkoumalo video. Celé prodloužení nebylo basketbalově žádná hitparáda. Bylo to o tom, kdo urve více doskoků a jedné finální střele. Hrát proti tak vysokému pivotovi, jako Markusson je, není jednoduché. Dokázali jsme jeho menší pohyblivosti využít v útoku, dali jsme spoustu bodů. Problémy nám ale dělal na doskoku. Celkově jsme doskoky vyhráli a díky tomu jsme se dokázali do zápasu vrátit. Hra Opavy se jeho příchodem změnila. Už to není jejich small ball a budou hodně nebezpeční, ať už v domácí lize nebo FIBA Cupu.“

Jakub Šiřina (hráč Opavy): „Chtěli jsme tady vyhrát. Kdy jindy než v prvním zápase sezony, kdy je ještě soupeř nerozehraný a jeho hráči mají nějaké zdravotní potíže. Bohužel se to nepovedlo, ale doufám, že nás tento výkon, kterým jsme se v Nymburce prezentovali, posune dál. Myslím, že by nám to mohlo pomoci i v zápasech evropského poháru. Nymburk hraje v Evropě dlouhodobě, a proto zápas s ním je pro nás určité měřítko, co nás na zápasy může připravit. Za taková utkání jsme rádi. Víc takových zápasů. V této sezoně máme do rotace více hráčů, než u nás bylo zvykem, i když Dragy a Juraj vůbec nevyběhli. Letos máme opravdu dvanáctičlennou rotaci hráčů. Doufám, že se nám vyhnou zranění a může to být letos lepší než vloni.“