úterý 7. 12. 2021 od 18:30
76:69

26:25, 13:19, 23:8, 14:17

KK Igokea — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Jošilo 14, Starks a Radanov po 12, Robinson 11 - Harding 25, Rivers 17, Palyza 11, Hruban 7, Ross 5, Benda a Tůma po 2, Gak, Kovář a Kříž po 0. Fauly: 16:19. TH: 14/8 - 9/9. Trojky: 8:10. Doskoky: 41:39. Ztráty: 18:15. Zisky: 9:11. Asistence: 21:16.

Basketbalisté Nymburka prohráli v Lize mistrů na hřišti Igokee 69:76 a zkomplikovali si tak boj o postup ze základní skupiny. Nyní je může zachránit jen výhra nad lídrem skupiny Galatasarayem Istanbul v posledním kole 22. prosince doma v Praze na Královce. V Bosně si zápas prohráli zejména neproduktivitou v útoku, kde se zejména ve třetí čtvrtině hodně trápili. Nepomohlo ani 25 bodů Jerricka Hardinga.

Utkání přitom nezačalo pro Nymburk vůbec špatně. V ofenzivní první čtvrtině se Nymburk ujaL vedení 18:9, když trojku za stavu 9.9 proměnil Hruban a dvě vzápětí přidal velmi dobře hrající Demetre Rivers. Oddechový čas domácích, ale úplně změnil vývoj utkání. Igokea se šňůrou 11:0 opět dotáhla a chvíli diktovala tempo.

Nymburk pak ale zlepšil obranu, už domácí tolik nepouštěl ke koši a pod taktovkou ofenzivně naladěného Hardinga získával zápas pod svou kontrolu. Harding dal v závěru poločasu 13 bodů Nymburka v řadě a sám tak otočil ze 36:31 na 39:44.

Varovným prstem však bylo, že dva střelci Harding a Rivers měli na konci poločasu na svém kontě 36 ze 44 týmových bodů a bylo jasné, že se na ně soupeř zaměří. A to se také stalo. harding a Rivers už se tolik neprosazovali a marně se za ně hledala náhrada. Vojtěch Hruban se po zranění ještě nedostal do optimální pohody, trápil se i rozehrávač Colbey Ross a proti silným pivotům soupeře se neprosazovali ani pivoti.

Nymburk tak nezachytil úvod druhého poločasu. Igokea šla do vedení a získávala psychickou výhodu. Ztrátu se Nymburku nedařilo snížit, naopak po několika ztrátách narostla až na 16 bodů (70:54) ve 34. minutě. Český šampion se však nevzdával a zmobilizoval své síly. Pomohl k tomu Lukáš Palyza a také vytažená zónová obrana, která nutila domácí k chybám. Nymburku se povedlo přiblížit dokonce na čtyři body, ale Wallerova trojka na 76:69 však byla dýkou do zad nymburského snažení.

Nymburku tak nepomohlo ani 25 bodů Hardinga, který jako jediný hráč v této sezoně BCL dokázal pokořit dvacetibodovou hranici už počtvrté a potvrdil roli nejlepšího střelce soutěže. Nymburk přitom dokázal hrát se soupeřem vyrovnaně na doskocích i na body z blízkosti koše. Navíc dal 27 bodů po ztrátách soupeře, což je nejvíce v BCL za poslední rok. Jenže doplatil na nízkou úspěšnost střelby 38 procent.

Nyní tak musí porazit doma Galatasaray. Ten bude 5. kolo dohrávat ve středu a pokud vyhraje nad PAOK Soluň, bude už mít jistotu prvenství ve skupině. Pak by Nymburku stačila jakákoli výhra nad Galatasarayem k postupu. Pokud by však ve středu vyhrál PAOK, stále by hrozilo, že všechny čtyři týmy ve skupině budou mít po třech výhrách, pak by Nymburku nestačila ani výhra nad Galatasarayem kvůli horším vzájemným zápasům s PAOKem i Igokeou. V tom případě by musel Nymburk doufat, že v posledním kole vyhraje PAOK nad Igokeou.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Byl to těžký zápas, jak jsme čekali. První půli jsme odvedli dobrou práci, dělali jsme, co jsme chtěli. Jenže pak přišla třetí čtvrtina a z přestávky jsme nepřišli tak připravení, jak by bylo třeba. Měli jsme tam spoustu ztrát a to nás ničilo. Pak jsme ještě našli cestu, jak se vrátit do zápasu, ale už to nestačilo. Teď není co počítat, musíme poslední zápas vyhrát, pokud chceme postoupit. A budeme čelit možná nejtěžšímu soupeři ve skupině. Uvidíme. Teď se musíme soustředit na českou ligu a najít cestu, jak se dostat zpět do formy, kterou jsme ztratili během reprezentační přestávky.“

Demetre Rivers (hráč Nymburka): „Nebylo to od nás povedené utkání. Pod košem jsme zahráli lépe, než v prvním vzájemném zápase, ale stále tam byl velký prostor pro zlepšení. Problém byl ale v útoku. Musíme se z toho poučit a bojovat v posledním utkání o postup. Teď půjdeme zápas od zápasu v lize a budeme se snažit co nejlépe připravit na Galatasaray.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): “V prvním poločase jsme si dokázali vytvářet střelecké pozice a ty proměňovat. Ve druhé půli Igokea vytáhla zónu a vsadila vše na jednu kartu, že se nebudeme trefovat z dálky. A to jim vyšlo, protože jsme nebyli schopni dát trojku se mnou v čele. Dnes jsme si to prostě prohráli v útoku. Ještě jsme se dokázali do zápasu vrátit a udělat to zajímavé, ale pak jsme to takticky úplně ne moc zvládli a prohráli jsme v podstatě dvakrát. Nejen výsledkem, ale i na vzájemné zápasy, což nám komplikuje situaci ve skupině. Chtěli jsme to alespoň udržet do toho rozdílu čtyř bodů, jenže pak jsme tam šli zběsile do jednoho zdvojení a dostali jsme z toho volnou trojku, která to rozhodla. Možná jsme měli velké oči a chtěli jsme vyhrát. Možná v tu chvíli bylo jistější jít na ty tři body rozdílu. Zápas jsme ztratili někde jinde. Musíme porazit Galatasaray a to je reálné. Hodně bude záležet i na tom, jak bude Galatasaray hrát zítra. Když vyhraje, bude mít jisté první místo, a pak by mohl šetřit opory. Ale i když přijedou v plné sestavě, tak je můžeme porazit. Já byl dnes mimo rytmus v útoku. Poslední dobou mám problém se dostat do své hry, to zranění tomu nepomohlo. Je teď ze mě poziční střelec, což není moje hra. A volné střely mi tam nepadly. vybral jsem si nejhorší zápas v ten nejhorší moment, ale tak to prostě chodí.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Je to obrovské zklamání, protože jsme do toho dali hodně energie, jezdili jsme po zadku a bylo na nás vidět, že se chceme o výhru porvat. I když byl soupeř fyzičtější, tak jsme se s ním rvali, co to šlo, ale přišly dva úseky, které nás stály lepší výsledek. První byl na konci první čtvrtiny, kdy jsme rychle promrhali devítibodový náskok, a druhý byl na začátku druhé půle, do které jsme nevstoupili dobře. To těžce budované vedení jsme zas rychle ztratili a domácí se chytli. Na konci jsme věřili, že to ještě zlomíme, šli jsme do toho vabank, oni dělali hodně chyb. Bohužel nás srazila Wallerova trojka, který vše vsadil na jednu kartu. Kdyby tuhle uspěchanou střelu nedal, tak jsme to ještě mohli zvrátit, ale on se trefil a naše šance poslal k ledu. Na rozdíl ve skóre jsme samozřejmě mysleli, ale to je vždy hodně ošemetné, zvláště když jsou to jen čtyři body. S tím se dá něco udělat za pár sekund. Nechtěli jsme se vzdávat a chtěli jsme vyhrát. Výhra nad Galatasarayem je reálná. Liga mistrů je velmi vyrovnaná a vždy může každý porazit kohokoli. Galatasaray se o tom přesvědčil, když prohrál na PAOKu. Nedáme mu nic zadarmo a doma si budeme věřit. Vím, že máme tým na to, abychom ho porazili, i když si uvědomují, že má Galatasaray tým euroligových kvalit.“