86:82

16:14, 30:21, 18:31, 22:16

ERA Basketball Nymburk — KK Igokea

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Harding 29, Hruban 17, Rivers 12, Palyza 9, Benda 7, Ross a Kovář po 6 – Stephens 19, Starks 18, Ilič 12, Waller 10. Fauly: 23:16. TH: 12/12 – 25/17. Trojky: 10 – 5. Doskoky: 32 – 51. Ztráty: 6 – 15. Zisky: 9 – 3. Asistence: 15 – 17. Diváci: 1370.

Basketbalisté Nymburka se v úvodním domácím utkání Ligy mistrů nenechali zaskočit a bosenskou Igokeu zdolali po boji 86:82. Před parádní kulisou 1370 fanoušků zazářil na pražské Královce Jerrick Harding, jenž nastřílel 29 bodů včetně čtyř trojek a přidal tři zisky. Nymburk se tak posunul na průběžné druhé místo skupiny E, kde má nyní shodnou bilanci s tureckým Galatasaray Istanbul.

Úvod duelu zastihl úřadující české šampiony v lehké nervozitě, o čemž svědčily mimo jiné tři útočné doskoky soupeře za úvodní dvě minuty. Do poloviny čtvrtiny si Nymburk i díky trojkám Demetreho Riverse a Jerricka Hardinga vypracoval až osmibodový náskok, hosté ale kvůli chybám Středočechů, lepšímu doskoku a hlavně čtyřem faulům Gorjoka Gaka dokázali stáhnout na pouhé dva – 16:14.

Urputný boj o každý kus palubovky pokračoval i ve druhé části, přičemž oba celky proti těsné obraně střílely pouze s úspěšností 42, respektive 33 procent. Poté domácí po zlepšené mušce, koši s faulem Hrubana a jednoduchých bodech Petra Bendy a Hardinga opět utekli, tentokrát na dvouciferná čísla – 31:21. Těžili především z 15 bodů, které dokázali soupeři nasázet z jeho, často velmi laciných, ztrát.

Do konce prvního poločasu získali Středočeši jistotu, začali trefovat také těžší střely a výsledkem bylo vedení o 11 bodů – 46:35. Kromě bodů ze ztrát soupeře byli podstatně efektivnější i z vymezeného území, kde nasbírali 22 bodů vůči 10 Igokei. S 12 body táhl vedoucí celek především Harding, 10 bodů měl na kontě Rivers a sedm Benda. Prapor hostů držel se 13 body především Američan Markel Starks.

Do druhé půle ovšem Igokea, které se konečně probudil nejlepší střelec Antabia Waller a jen za tuto část nastřílel 10 bodů, vstoupila s daleko větší razancí. Ještě více domácí přitlačila na doskoku, jenž před startem poslední části ovládala v poměru 36:22, a i díky sebevědomému Starksovi náskok nejen stáhla, ale dokonce překlopila vedení na svou stranu. Nymburk v té chvíli ztrácel hlavně v obraně.

Poslední desetiminutovka se proměnila v „one man show“ Jerricka Hardinga, díky němuž nakonec ERA slaví důležitý druhý triumf ve skupině. Třiadvacetiletý rozehrávač za ni nastřílel 10 ze svých 29 bodů včetně sedmi v posledních třech minutách a po právu se stal hvězdou duelu. Nymburk pak díky druhé výhře poskočil na druhé místo tabulky skupiny E za Galatasaray, s nímž má shodnou bilanci 2-1.

Ohlasy trenérů

Aleksandar Sekulič (trenér Nymburka): Hráči bojovali a zápas si vyhráli sami, to je třeba říct v první řadě. Bojovali od začátku až do konce proti velmi kvalitnímu soupeři, který před deseti dny porazil euroligovou Crvenou Zvezdu Bělehrad. Ukázali skutečnou kvalitu, ale kredit si zaslouží i naši hráči, kteří zápas opravdu vybojovali. Soustředili se, i když jsme měli horší chvíle na obranném doskoku a postrádali našeho pivota Gaka, takže jsme se museli přizpůsobit, bojovat o to víc a výhru si zasloužíme. Pochvalu zaslouží i soupeř a hlavně diváci, zápas jsme si užili a bylo skvělé vidět Královku téměř plnou. Navíc nám ohromně pomohli. V této skupině, kde máte čtyři vyrovnané týmy, což jde vidět i podle výsledku, není důležitá jen každá výhra, ale taky každý bod. Jdeme zápas od zápasu, dál než k příštímu zápasu se dívat nechceme, tak jsme si to řekli. Soustředíme se na tady a teď, a dnes se nám to podařilo.

Jerrick Harding (hráč Nymburka): Zápas byl hodně o momentech nahorů-dolů. Je ale pravda, že o tom basketbal je. Soupeř si zaslouží kredit za to, jak bojoval, byl opravdu agresivní, skvěle doskakoval a mohl se opřít o výborně hrající pivoty. Ke konci zápasu udělali šňůru bodů, ale my zkrátka „přečkali bouřku“ až do konce a naštěstí jsem dokázali vyhrát. Bylo to hodně těžké (bránit jejich větší a silnější pivoty), protože Gorjok měl čtyři fauly už v první čtvrtině a my přitom nemohli přestat s agresivitou a se svou hrou, na kterou jsme zvyklí a která nás zdobí. Cítil jsem ale, že jsme udělali všechno, co jsme mohli, a to je důvod, proč jsme dnes dokázali vyhrát. Co se týká koncovky, předtím jsem tam minul pár layupů a byl jsem na sebe naštvaný, ale spoluhráči mě podpořili, chtěli po mě, ať jsem dál agresivní v útoku a v koncovce jsme potřebovali koše, tak jsem se snažil to rozhodnout.Tyto dramatické momenty mám rád. Jsou hráči, kteří se v těchto chvílích vyžívají a já k nim patřím. Mám na to sebevědomí. Ale to i někteří moji spoluhráči. Celkově jako tým máme dostatek sebevědomí na to, abychom tyto dramatické koncovky zvládli.

úterý 23.4. - 18:00