čtvrtek 11. 3. 2021 od 17:00
98:82

22:20, 21:25, 30:13, 25:24

ERA Basketball Nymburk — Basket Brno

Nejvíce bodů: Obasohan 19, Harding 16, Palyza 12, Dalton a Zimmerman po 11, Tůma 9, Prewitt 8, Rylich 5, Kříž 4, Šafarčík 3, Jirák 0 - Blake 23, Puršl 13, Bálint a Georgiev po 11, Kozina 10. Fauly: 24:30. TH: 37/27 - 21/15. Trojky: 7:9. Doskoky: 46:37. Ztráty: 14:19. Zisky: 8:9. Asistence: 15:16.

Basketbalisté Nymburka ve 4. kole nadstavby Kooperativa NBL zvítězili doma nad Brnem 98:82 a definitivně si tak zajistili prvenství v tabulce už šest kol před koncem. Do play off tak půjdou z první příčky. V poločase sice Brno těsně vedlo, ale do druhé půle nastoupil Nymburk nažhavený poločasovým proslovem a třetí čtvrtinu vyhrál o 17 bodů, čímž zápas rozhodl. Retin Obasohan k tomu přispěl 19 body, Stephen Zimmerman zaznamenal 11 bodů, 17 doskoků a 6 asistencí.

Nymburk nastoupil znovu bez Vojtěcha Hrubana a Petra Bendy, navíc chyběl i nemocný Luboš Kovář. Hrálo se jen 46 hodin po náročném zápase Ligy mistrů se Sassari a na hráčích Nymburka to bylo v první půli vidět. Brnu naopak padaly střely z dálky a v poločase tak o dva body vedlo.

O přestávce proběhla v nymburské kabině hlasitější promluva, když si kromě trenéra vzali slovo i hráči, a ve třetí čtvrtině se na hřišti objevil jiný tým. Rázem se dařila rychlá hra a hodně vidět byl Retin Obasohan, který společně s Zimmermanem táhl šňůru 11:0, která přinesla definitivní zvrat v utkání. Následně Obasohan předvedl další ze svých důrazných smečí.

V poslední čtvrtině už bylo o vítězi jasno, a tak domácí spíše rozkládali síly mezi všechny hráče, aby byli připraveni už na sobotní duel s USK Praha.

Zimmerman, který často doskakoval vlastní střely, si 17 doskoky připsal třetí nejlepší výkon této sezony. Více doskoků v jednom utkání měl v dresu Nymburka naposledy v roce 2014 Rašid Mahalbašič a to 18. Více měl už jen Petr Benda, Ashante Johnson a Darko Vuksanič.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Dnes jsme museli myslet na mnoho věcí, zejména na to, jak správně rozložit minuty mezi hráče. V poločase jsme pak museli provést trochu budíček a po něm jsme druhou půli zvládli lépe. Ve druhé půli odvedli hráči dobrou práci, zvedli úroveň intenzity a rozhodli rychle zápas. Brno ale hrálo dobře, já je respektuji. Věděli jsme, že to bude těžké. Na nás je, abychom vždy našli způsob, jak u našich hráčů zmáčknout ten správný čudlík, abychom je motivovali k co nejlepšímu výkonu.“

Martin Vaněk (trenér Brna): „Zápas pro nás nebyl jednoduchý. Trenéra máme v karanténě a ještě ráno jsme nevěděli, zda tento zápasu budeme hrát. To moc mentálnímu nastavení nepomůže. Do prvního poločasu jsme vstoupili dobře, Nymburk vypadal trochu unaveně, my jsme chtěli běhat. Dokázali jsme skórovat jednoduché koše a do poločasu nám to vycházelo. Byli jsme lepší na doskoku, což se promítalo do vývoje zápasu. Bohužel vstup do druhého poločasu jsme nezvládli, začali jsme ztrácet jak na doskoku tak jsme dělali hloupé ztráty, ze kterých jsme inkasovali jednoduché koše. To si proti Nymburku nemůžeme dovolit. Nakonec jsme v poslední čtvrtině zabojovali, ale rozhodla třetí čtvrtině na doskoku a ve ztrátách. Návrat do Nymburka v pozici hlavního trenéra bych si asi užíval ještě více, kdybychom odehráli lépe druhý poločas. Není to pro mě první zkušenost, už jsem z pozice hlavního kouče v Nymburce zápas vedl. To, že budu koučem právě v Nymburce, beru jako kdyby to byl jakýkoliv jiný zápas. Trenér Růžička už bude od zítřka s týmem. Pro tým to nebyla jednoduchá doba. Když se od rozjetého družstva vezme hlavní trenér a zvlášť, když jsme se na první zápas nemohli připravit, není to příjemná situace. Tohle však k této době patří a my se s tím musíme vypořádat tak jako každý další tým.“

Stephen Zimmerman (hráč Nymburka): „Není teď pro nás úplně snadné hrát při tom náročném programu bez několika důležitých hráčů. Ale jsem rád, že jsme se ve druhé půli zvedli. Je ale vždy dobré, když mezi zápasy v Lize mistrů máme tyto těžké zápasy. V poločase na nás křičel trenér, Paly (Palyza) na nás křičel, Retin (Obasohan) na nás křičel a přineslo to efekt. Víme, čeho jsme schopni a je jen třeba najít na to energii. Zítra ale máme dost času na regeneraci na další zápas. Já sice mám 17 doskoků, ale zároveň to bylo často po mých nedaných střelách. Moje úspěšnost nebyla moc dobrá.“

Šimon Puršl (hráč Brna): „Na tento zápas jsme nebyli úplně v hlavách připravení. Pronikaly k nám všelijaké rušivé zprávy a my jsme nebyli na utkání soustředění na sto procent. I přesto nám vstup do utkání vyšel. Možná to bylo i tím, že Nymburk nevstoupil do zápasu v plných silách. Chybějí jim někteří hráči a zároveň mají hodně zápasů. Myslím si, že jsme hráli dobře v první půlce. Domácí v poločase přehodnotili vývoj utkání, nechtěli to tolik vypustit. My jsme nezvládli druhý poločas. Víme, že Retin Obasohan je všestranný hráč, že umí střílet i skvěle najíždět. Proto jsme chtěli proti němu zacpat bednu. To se nám relativně dařilo, ovšem ve druhém poločase nám dal hodně bodů z rychlých protiútoků. Ale naše přípravy z reprezentace jsme na něj nevyužívali. Sráželo nás hodně věcí. Jedou z nich byl útočný doskok, které Zimmerman bral i přes naše hlavy.“