sobota 30. 1. 2021 od 17:00
104:88

25:24, 22:18, 28:18, 29:28

ERA Basketball Nymburk — USK Praha

Nejvíce bodů: Palyza, Obasohan po 21, Hruban 13, Harding 11, Kříž 10, Prewitt a Dalton po 8, Zimmerman 4, Tůma, Benda, Kovář a Rylich po 2 - Proleta 20, Sehnal 13, Mareš 10, Bátovský 9. Fauly: 24:28. TH: 30/22 - 37/20. Trojky: 10:10. Doskoky: 42:35. Ztráty: 7:17. Zisky: 9:4. Asistence: 26:23.

Basketbalisté Nymburka ve 21. kole Kooperativa NBL zvítězili nad USK Praha 104:88 a oplatili tak Sovám listopadovou porážku, která je pro ně dosud jedinou v sezoně. Lídr tabulky rozhodl ve třetí čtvrtině, do které vstoupil s velkou energií a šňůrou 23:6 zlomil odpor soupeře. Střeleckými lídry byli s 23 body Lukáš Palyza a Retin Obasohan.

Nymburk si chtěl dát na USK pozor po předchozích vyrovnaných soubojích a listopadové prohře, ovšem i tentokráte dovolil soupeři držet krok až do poločasu. Starali se o to zejména Ondřej Sehnal s Domagojem Proletou, kteří v první půli táhli útok USK. Trenér Nymburka Oren Amiel několikrát dával hlasitě najevo svou nespokojenost.

Do druhé půle ale vlétl zcela odlišný Nymburk. Agresivní obranou nutil USK k chybám, dával snadné body z protiútoků a také kraloval na doskoku zejména díky Martinovi Křížovi, který si připsal sedm útočných doskoků a často doskakoval vlastní střely. Celkem Nymburk vytěžil 20 bodů z druhých šancí, zatímco USK jen čtyři. Téměř dvojnásobný byl pro Nymburk také rozdíl v počtu bodů z rychlých protiútoků.

V útoku pak zvedl prapor domácích Retin Obasohan, který dal ve třetí čtvrtině 11 bodů. Celkem měl za 16 minut 21 bodů, 5 asistencí a užitečnost 30. Pak to po něm převzal Lukáš Palyza, autor pěti trojek.

Pražané po razantním nástupu Nymburka pochopili, že tentokráte na překvapení nedosáhnou a trenér Dino Repeša pak už šetřil opory, když Ondřej Sehnal s Michalem Marešem odehráli jen 16 minut. USK doplatilo také na 17 zahozených trestných hodů.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Po konci základní části Ligy mistrů teď trochu hledáme opět naše tempo. Soustředění a energie šly dolu. Ale to je normální. Před Final 8 Českého poháru se do něj zase dostaneme. V prvním poločase jsem musel být hlasitý, protože když někdo přijede a hraje tvrdě a bije nás, tak na to musíme reagovat a nemyslet si, že to půjde samo. Do druhé půle šli hráči, u kterých vím, že když zmáčknu ten správný spínač, tak zareagují správně. Jako Martin Kříž, Petr Benda, Retin Obasohan. A tak se přesně stalo. Celá zahajovací sestava druhé půle zareagovala na můj poločasový proslov.“

Dino Repeša (trenér USK): „Byl to pro nás velmi těžký zápas a navíc byl šestým během dvou týdnů. Hráči jsou velmi unavení. Proto hráli všichni hráči z naší soupisky. A to je skvělé pro naše mladé hráče. Ze začátku jsme měli dobrou energii, hráli jsme výborně v útoku, ale obrana byla špatná a dovolili jsme Nymburku otevřené střely. Naopak na doskoku jsme byli skvělí, když jsme za poločas měli o šest doskoků více. Ve druhé půli ale už Nymburk měl více energie a koncentrace, nám naopak chyběly. Ale celkově mohu být spokojen. mladí hráči měli skvělé minuty. V plné sestavě to bylo skvělé, ale máme náročný program a nechtěl jsem riskovat zranění hráčů. Navíc nás čekají důležité zápasy s Olomouckem a Opavou.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „První poločas nebyl z naší strany vůbec dobrý. Bylo to cítit z každého hráče, nikdo nebyl spokojený se svým výkonem. USK se prezentovalo nápaditou hrou, místy hráli velmi agresivně a bylo na nich vidět, že si rozumí a že do toho jdou s nějakou myšlenkou, která má hlavu a patu. To nám v prvním poločase dělalo problémy. Špatně jsme si kontrolovali doskok, soupeř měl o šest nebo osm doskoků více a bylo to vidět i opticky. Po lehkém poločasovém průvanu v šatně, jsme do druhého poločasu vkročili správně a brzy jsme měli náskok kolem 15 bodů. Výkon byl diametrálně jiný. Byli jsme rychlejší, tvrdší, agresivnější. Jsem rád, že takový zápas v české lize máme, kdy se nám podle představ nedaří a musíme najít cestu, jak hrát náš basket. Je to pro nás lepší, než od první do poslední minuty dominovat v zápase a nevzít si z toho nic. USK nás v prvním poločase donutilo hrábnout si hlouběji, než jsme zvyklí a to je pro nás do budoucnosti dobře. Retin Obasohan byl symbolem nástupu ve třetí čtvrtině, kdy začal napichovat obranu, hrát velice fyzický basket a využívat svoje nejsilnější atributy. To nakoplo i ostatní hráče kolem a pak se to spustilo jako lavina. I přesto, že jsme měli zápas pod kontrolou, našlo USK možnosti, jak stáhnout náskok na deset, dvanáct bodů. V Nymburce není výkon týmu závislý stále na jednom hráči. Dokážeme podávat kolektivní výkony, hráči si pustí balón… a dneska to vycházelo na mě. V posledních dvanácti minutách jsem měl hodně otevřených střel a bylo to pak jednoduché to proměňovat.“