69:102

21:30, 16:22, 17:22, 15:28

Keravnos B.C. — ERA Basketball Nymburk

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Rozzell 18, Hunt 12, Rorie a Koronides po 9 - Prewitt 19, Hruban 17, Obasohan 14, Palyza 13, Benda 9, Zimmerman a Kříž po 8, Dalton 7, Rylich 3, Tůma a Kovář po 2, Jirák 0. Fauly: 18:15. TH: 9/8 - 15/13. Trojky: 11:11. Doskoky: 35:57. Ztráty: 15:10. Zisky: 7:10. Asistence: 17:31.

Basketbalisté Nymburka ve 4. kole Ligy mistrů zvítězili 102:69 na hřišti kyperského Keravnosu a připsali si tak svojí nejvyšší venkovní výhru v historii soutěže. Větším rozdílem porazili jen doma v Nymburce Aarhus v prvním ročníku a to o 44 bodů. Polabané si tak připsali třetí výhru do skupiny a přiblížili si postup. O dvě postupová místa se utkají v lednu s Dijenom a Tofasem Bursou doma.

Na Kypru bylo na tuto dobu nezvykle špatné počasí, deštivo a bouřky, což se projevilo i v hale, kde bez topení byla celkem velká zima. Chvíli tak trvalo, než se hráči dostali do optimální teploty. Zápas ale byl vyrovnaný jen sedm minut, pak Nymburk šňůrou 14:0 začal soupeři unikat, když se střelecky dařilo Omarovi Prewittovi a Retinovi Obasohanovi.

Rozdíl ve skóre byl neustále kolem osmi bodů, ale tlak na soupeře, bojovnost a kvalitní útočný doskok nakonec přinesly Nymburku poločasové vedení o 13 bodů. Definitivní zlom pak přišel v závěru třetí čtvrtiny, kdy Lukáš Palyza při svém návratu do evropských pohárů po šesti letech několikrát potrestal okénka v domácí obraně a posunul náskok na 20 bodů. Keravnos poté už ztratil motivaci a Nymburk jasně mířil za výhrou.

Hned osm hráčů Nymburka dalo alespoň 7 bodů. Nejvíce pak Omar Prewitt, který zapsal 19 bodů. O dva méně dal Vojtěch Hruban, který se stal prvním hráčem v historii Ligy mistrů, který dal v devíti zápasech po sobě alespoň 16 bodů. Jen tak potvrdil svou roli nejlepšího střelce v historii soutěže. Obasohan zaznamenal svůj první double double v soutěži za 14 bodů a 10 asistencí.

Nymburk v zápase doskočil 57 míčů, což je v Lize mistrů nejvíce ze všech týmů za poslední rok. Stejně tak za poslední rok žádný z týmů neměl přes 30 asistencí a Nymburk dnes dosáhl na 31 přihrávek na koš.

Ohlasy trenérů

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Vždy je nebezpečné hrát proti týmu, který sice už nemá o co bojovat, ale má kvalitu a může hrát uvolněně. My jsme proto chtěli hrát s velkou energií a to se povedlo. Byli jsme připraveni, zvedali jsme si sebevědomí dobrou obranou a šli jsme si za výhrou. Během podzimu jsme se museli vypořádat s mnoha věcmi, ale řekli jsme si, že nás nezajímá minulosti ani budoucnost a že se budeme soustředit na přítomnost. Jsem rád, že můžeme vůbec hrát a že tato soutěž běží, za což je třeba ocenit vedení soutěže.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „V hale byla hrozná zima. To byla šílenost a vůbec jsme to nečekal. Hlavně že jsme ten zápas zvládli. Můj individuální výkon je vždy sladší, když e daří týmu jako nám dneska. Možná až na výjimky, kdy jsme to nedokázali rychleji ukončit. Hráli jsme dobře, kontrolovali jsme doskok, to číslo, které jsme dnes na doskoku nasbírali, je šílené. Bylo vidět, že jsme do zápasu dali mnohem více energie než soupeř. Byl to týmový a dominantní výkon. Ve druhé půli přišli dva tři momenty, kdy nám to nepadalo a přišly i hloupé chyby, ale pak jsme to několikrát rychle přenesli do útoku, byly z toho mé střely, rozdíl o 20 bodů a byl konec. jsem rád, že jsme to dokázali včas ukončit a mohli jsme i prostřídat a myslet do budoucna na další zápasy. Byl to super zvládnutý venkovní zápas. V prvním poločase jsem vůbec volný nebyl, můj obránce nechodil vypomáhat a zůstával u mě. Že jsem byl ve druhé půli volný spíše vyplynulo z toho, že Keravnos se už fyzicky rozložil a nevraceli se tolik do obrany. Pak jsem tam byl kolikrát pět vteřin volný a nikde nikdo.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Moc jim nesedí náš styl hry. Navíc jim chyběli dva hráči a překvapilo mě, že s námi chtěli hrát rychlý basketbal a presovat. Bylo jasné, že v té malé rotaci sedmi, osmi lidí jim brzo dojdou síly a to se také stalo. Na to, kolik jsme dali bodů a o kolik jsme vyhráli, jsme měli docela špatnou střelbu z dálky. Ve třetí čtvrtce už jsme ale něco trefili, odskočili a bylo hotovo. Oni nemají zas tak špatný tým, ale ve druhé půli byla vidět převaha v síle a energii. Pokud s námi bude chtít každý hrát takto, tak s tím nemám problém, protože to je naše síla, rychlý basketbal. Od Palyho (Palyza) víme, co čekat a to dnes předvedl. Ve chvíli, kdy se nám střelecky nedařilo, ho nechali třikrát volného a třikrát to potrestal. Zápas tím překlopil do stavu, kdy s tím Keravnos nemohl už nic udělat. Takže od něj dobrá premiéra v Lize mistrů. Teď jen počkat, až se vrátí zranění Petr Šafarčík a Jerrick Harding a bude to dobré. Pořád musíme jednu výhru přidat a věřím, že to zvládneme. Teď už můžeme myslet i na první místo. Samozřejmě to nebude nic lehkého kvůli vysoké prohře v Dijonu, ale mžeme to stáhnout, nebo nám může pomoci Bursa. Nikdo nemá na mysli nic jiného, než že si jdeme pro postup a už to nepustíme. Dnes musím říci, že n 16 bodů jsem potřeboval 15 střel, což je bída a jsem sám se sebou nespokojený. Ta šňůra zápas s hodně body je díky tomu, že mi spoluhráči věří a připravují mi střely. Je to kombinace toho, že se mi poslední dobou daří a že mi kluci dávají balony. Každý má občas špatný zápas, já dnes, ale přesto jsme měl tolik míčů, že jsem byl schopný se přes tu metu 16 bodů prostřílet. Mým plánem je dávat co nejvíce bodů a vytvořit si na prvním místě střelecké tabulky co největší náskok, abych se nahoře udržel i za pár let, kdy bude Liga mistrů nejlepší evropskou soutěží a budou v ní hrát největší hvězdy. A já tam mezi nimi budu a nikdo mi to nesebere. Samozřejmě to říkám s velkou nadsázkou. Jen to prostě vyplývá z toho, že hrajeme dobře a já mám roli, jakou mám.“

Petr Benda (hráč Nymburka): „Vždy to může být lepší, ale dnes jsme se optimálnímu výkonu přiblížili. Jsem rád, že jsme dodržovali náš plán po celý zápas, byli jsme agresivní a nenechali soupeře vydechnout. Postupně jsme získávali větší a větší převahu. A to nám to dnes ještě tolik nepadalo. Kdybychom proměnili všechno,c o jsme mohli, tak už v poločase to mohlo být o 25 bodů. Chtěl bych vyzvednout výkon Kuby Tůmy, který i s poraněným kotníkem šel do hry a pomohl nám. Keravnos se nepoučil z prvního zápasu a my jim asi nesedli jako soupeř. A také jsme na ně byli dobře připraveni. Vzhledem k tomu, jak podzim probíhal a jaké jsme měli problémy na začátku v Dijonu, tak můžeme být spokojeni. Určitě máme vykročeno za postupem ze skupiny. Nic není jisté, ale rozehrané to máme dobře. Oba poslední domácí zápasy můžeme jednoznačně vyhrát. Teď jsme daleko v lepší formě, jsme sehranější, takže i s Dijonem čekám mnohem vyrovnanější souboj.“

čtvrtek 18.4. - 18:00