84:72

26:31, 16:11, 19:11, 23:19

ERA Basketball Nymburk — Peristeri winmasters

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Booker 25, Hruban 16, Dalton 14, Bohačík 13, Benda 7, Hankins 6, Rogič 2, Kříž 1, Tůma 0, Peterka nehrál - Gray 18, Moreira 16, Moses 11, Agravanis 7. Fauly: 15:19. TH: 20/19 - 15/12. Trojky: 11:10. Doskoky: 40:34. Ztráty: 14:15. Zisky: 5:7. Asistence: 13:16.

Vítězství přineslo první místo

Povedlo se! V posledním duelu skupiny C letošního ročníku Ligy mistrů jsme po výborném výkonu oplatili porážku řeckému Peristeri a zvítězili jsme 84:72. V souběžně hraném klání pak Bamberg porazil Tenerife 98:96, což znamená, že do osmifinále postupujeme z prvního místa. Dokonce máme nejlepší bilanci ze všech týmů v soutěži. Protivníka pro play off se dozvíme po losu 18. února, už teď ale víme, že se postavíme nejslabšímu celku ze čtvrtých příček.

Zápas v zaplněné Královce odstartoval ostrou přestřelkou a už po pěti minutách svítil na tabuli stav 15:13. Skvěle se uvedl zejména Deishuan Booker, který v první části nasbíral sedmnáct bodů včetně trojky s faulem. Momentálně čtvrtý celek řecké ligy pak táhl angolský pivot Yanick Moreira, který naší obraně dělal potíže nejen 205 centimetry, ale také výborným pohybem ve vymezeném území.

Náskok soupeře, který v jednu chvíli narostl na devět bodů, jsme na startu druhé čtvrtiny smazali a dokonce jsme otočili – 34:31. Mohla za to především pevná obrana, díky které jsme dokonce hosty dvakrát ani nepustili ke střele. Celkově se po oddechovém času začal hrát taktičtější a trpělivější basketbal, což znamenalo, že o půli jsme šli do šaten po velkém boji a s vyrovnaným stavem 42:42.

Fantastickou dvacetiminutovku odehrál Booker, který nastřádal 21 bodů při stoprocentní střelbě 7/7 z pole. Proměnil čtyři trojky a také tři trestné hody a spolu s Jaromírem Bohačíkem byl jediným borcem v našem dresu, jenž měl plusovou statistiku (+6). Za Peristeri se kromě Moreiry (11 bodů a čtyři doskoky) prosadil rovněž hráč se zkušeností z Letní ligy NBA, Kingsley Moses, s osmi body.

Vinou několika nepřesností jsme Řekům na začátku druhé půle dovolili čtyřbodové vedení – 44:48. Poté se však konečně rozehrál do pohody náš nejlepší střelec Vojtěch Hruban, trojku trefil i Hayden Dalton a kouč Peristeri Nikolaos Papanikolopoulos sahal k dalšímu time outu – 54:48. Náskok po třetí části narostl na 61:53, což v tu chvíli znamenalo při vedení Bambergu (55:54) první příčku.

Ve skvělé jízdě jsme pokračovali i v poslední čtvrtině a po trojce Bohačíka vedli dvouciferným rozdílem – 70:59. Řekové nicméně ukázali svou typickou zarputilost a po sérii košů a technické chybě Vojty Hrubana ukrojili na tři body – 71:68. Závěrečné drama rozlouskl minutu a půl před závěrečnou sirénou těžkou trojkou Dalton, hned po ní navíc soupeř spáchal nesportovní chybu.

Když se navíc zhruba minutu před koncem blýskl „Jordanovskou“ donáškou Petr Benda, bylo hotovo – 80:69. Na výsledku, který z nás udělal s 12 výhrami a dvěma porážkami nejlepší tým základních skupin, už nic nezměnila ani trojka Graye. Díky výhře 84:72 jsme získali nejen právo startu proti jednomu ze čtvrtých celků, ale také výhodu domácího prostředí pro případné čtvrtfinále.

Ohlasy trenérů

Deishuan Booker (hráč Nymburka): „Zrovna jsem si vzpomněl na náš předchozí zápas, ve kterém jsme nebyli tolik agresivní. To se nám tak trochu i vymstilo. Dnes to také nebylo úplně nejlepší, ale vyhráli jsme, a to je nejdůležitější. Určitě (připravilo vás toto utkání na další kolo?). Fyzický tým, se kterým jsme předtím prohráli, takové vítězství vám před play off zvedne sebevědomí. Ano, obroučka byla v první čtvrtině pořádně velká (taky jste cítil jako Stephen Curry, že pokaždé, když vystřelíte, trefíte se?). (usmívá se) Takto byste ovšem měli zápas končit, a já na konci nehrál. Nezáleží na tom, proti komu budeme hrát v dalším kole, v žádného soupeře nedoufám, nebo tak něco. Naše práce je být připraveni na kohokoli.“

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Vyhráli jsme těžký zápas. Když se zamyslím nad tím, čeho jsme dosáhli… Dokázali jsme víc, než o čem jsme snili. Klobouk dolů před kluky, protože to především oni hráli. Oni proměňovali střely, oni bránili, tohle vítězství je jejich. Říkal jsem jim už v šatně: nemyslím si, že jsme hráli kdovíjak skvěle, přece jen se projevila i zranění a chybějící hráči nebo únava. Kluci se ale nikdy na nic nevymlouvají, vždycky se snaží přijít na to, jak vyhrávat zápasy. To už něco vypovídá o tom, jak jsou nastavení. Nemyslím si, že jsme dnes hráli dobrý zápas, soupeř hrál dobře a pořádně nám zatápěl. Ale my jsme zkrátka dokázali zvítězit, a to je nejdůležitější. Atmosféra byla skvělá, je radost tady každý druhý týden hrát. Fanoušci jsou fantastičtí, přinášejí pravé emoce. Doufám, že je v play off uvidíme více než jen jedenkrát. A ještě jedna věc. Už jsme tady shrnuli hráče, ale jsou i další lidé, kteří jsou v pozadí, nejsou tolik vidět a jsou pro tým také velmi důležití. Lékaři, fyzioterapeuti, management… A další dva kluci, kteří nikdy nedostávají uznání, jaké si zaslouží. A to je můj asistent Saša Sekulič a taky kondiční trenér Ricardas Reimaris. Oba jsou s námi každý den od osmi od rána do pozdních večerních hodin, dělají skvělou práci a oba ji berou velice vážně. A to je vše, doufám, že se se všemi uvidíme znovu v březnu.“

neděle 17.3. - 18:00