Evropské poháry

SKVĚLÝ VEČER NA KRÁLOVCE

23. 10. 2024

Skvělá jízda pokračuje. Basketbalisté Nymburka zvládli i úvodní domácí utkání Ligy mistrů a v Praze na Královce přehráli německého soupeře Rasta Vechta 93:74. Nadále tak zůstávají v čele skupiny D se třemi výhrami na kontě. Český mistr uspěl v četně přípravy i v sedmnáctém utkání sezony a postup ze skupiny už má na dosah. Stephen Brown k tomu přispěl 25 body, skvěle hrající Jaromír Bohačík přidal 19 bodů a Christian Bishop 16 bodů.

Vechta začala v Praze velmi dobře a po třech trojkách Randolpha vedla 22:17. Pak ale získal míč František Rylich a zasmečoval a nastartoval šňůru 12:0, která posadila Nymburk do sedla. Pod taktovkou Bishopa s Bohačíkem se Nymburku povedlo ještě v první půle odskočit na 22 bodů.

Nymburk hnán 1800 fanoušky předváděl i akce, které budou patřit mezi nejlepší v celé sezoně. První z nich předvedl Bishop, který neskutečně zasmečoval přes jednoho z nejlepších blokařů soutěže Grünloha. Vechta však neskládala zbraně a opět trojkami se vrátila do hry. Šňůrou 11:0 dokonce snížila na rozdíl šesti bodů.

Pak ale domácí znovu zavřeli obranu a ještě do konce třetí čtvrtiny znovu odskočili na dvouciferný rozdíl. Ten si v klidu hlídal až do konce. Dvě minuty před koncem předvedl další parádu Tylan Birts, který vybojoval míč, vyběhl do brejku a zasměčoval razantně znovu přes Grünloha, až každému v hale spadla brada. Nymburk pak koncovku zcela ovládl a trojkou Jaromíra Bohačíka s klaksonem zvýšil na konečný rozdíl 19 bodů.

Nymburk vyhrál první tři zápasy v sezoně Ligy mistrů teprve podruhé v historii. Dosud se mu to povedlo jen v ročníku 2019/20, kdy došel až mezi osm nejlepších týmů soutěže. Jaromír Bohačík teprve podruhé v zápase Ligy mistrů nasbíral alespoň 16 bodů a 8 doskoků. K tomu přidal i tři zisky. Vůbec poprvé se mu v 70 startech v Lize mistrů zapsat ve dvou zápasech po sobě více než jeden zisk.

ERA Basketbal Nymburk - Rasta Vechta 93:74 (29:24, 24:11, 19:24, 21:15)

Nejvíce bodů: Brown 25, Bohačík 19, Bishop 16, Sehnal 8, Kříž 7, Ceaser 5, Shumate 3, Svoboda a Rylich po 2, Tůma 0 - Campbell 22, Aminu 14, Gardner a Randolph po 12. TH: 25/15 - 22/13. Trojky: 10:11. Doskoky: 44:44. Fauly: 21:24. Zisky: 12:6. Ztráty: 11:22. Asistence: 20:15.

Ohlasy:

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Dnes před námi byl těžký úkol, protože po dvou venkovních výhrách vzrostlo očekávání a tlak. Není snadné, když z role outsidera přijedete domů, kde od vás najednou všichni očekávají výhru. Proto jsem moc hrdý na to, jakou mentální sílu můj tým ukázal. Bylo to už v úvodu, kdy soupeř trefoval téměř vše, ale naše hráče to nerozhodilo. Nikdo nedal hlavu dolů a všichni věřili systému. Vechta je velmi dobrý tým, teď se trochu trápí, ale věřím, že brzy zas budou velmi silní, protože si to zaslouží. Ukázali to i tím, jak se ve druhé půli vrátili do zápasu. My znervózněli, ale nepřišla frustrace, to je velký rozdíl. Tam tým ukázal silnou mentalitu a znovu soupeři odskočil, místo toho, aby ho nechal zápas otočit. Rád bych zmínil dva hráče, kteří nejsou tolik vidět ve statistikách. A to Frantu Rylicha a Tylana Birtse. Oni hodně změnili zápas svou intenzitou v obraně. Fanda v úvodů získal míč a dunkem spoluhráče nakopl. A Tylan to samé ve druhé půli. Výkony dalších hráčů Stephena Browna či Jaromíra Bohačíka jsou podle statistik výrazně viditelnější, na ty není třeba tolik upozorňovat, protože to všichni vidí, jak skvěle zahráli. Já si to opravdu užil, stejně jako si užívám celou sezonu. Zasadili jsme krásnou květinu, která je ještě hezčí, než jsme čekali, a teď je na nás, abychom ji dále zalévali, aby neuvadla. Atmosféra v hale byla úžasná, pak se hraje mnohem lépe, když vás lidi takto podporují. A také je třeba poděkovat majitelům, kteří chtějí lidem nabídnout velkou show. Doufejme, že si takovou atmosféru ještě několikrát zopakujeme.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „3-0 v Lize mistrů nikdo nečekal a lepší start do sezony jsme si nemohli představit. Já jsem z toho měl před tímhle zápasem trochu strach, abychom po těch prvních dvou výhrách nebyli moc nahoře. Podařilo se nám to ale celkem dobře uchopit, na začátku jsme hráli, co jsme chtěli, nicméně v obraně jsme měli některé blbé posuny a dostali jsme pět trojek, takže s námi soupeř držel tempo, ale pak se ta naše mašina rozjela, přitvrdili jsme postupně v obraně a do druhého poločasu šli s 18bodovým náskokem. To není vždy ideální, protože i když si člověk řekne, že to není konec, tak tým trochu poleví. Pak se ale zase ukázal charakter našeho týmu, o kterém od začátku sezony říkám, že je neuvěřitelný. Dlouho jsem v takto naladěném týmu nepůsobil, a to, jak si sednul, jsme ukázali už v kvalifikaci Ligy mistrů, kdy jsme zvládli vyhrát zápas z desetibodového manka v poločase, protože jsme našli sílu to otočit. To dnes zase rozhodlo, když soupeř ve třetí čtvrtině snížil na šest bodů. V minulých letech se spíš stávalo, že nás tohle položilo, kdy jsme na to i špatně reagovali, ale letos si věříme od začátku do konce, že ta tvrdá práce a obrana zafunguje. A dnes jsme vyhráli i útočný doskok. Stephen Brown je neuvěřitelný v tom, že přesně ví, kdy má zapnout. Dnes dal 25 bodů, ale přitom to není rozehrávač, který by se na skórování vyloženě soustředil. Přesně odhadne, kdy to vzít na sebe, kdy to naopak pustit dál, a jeho přítomnost je jednou z našich výhod, přičemž ho suprově doplňuje Ondra Sehnal. Přišlo hodně lidí, kteří nás hnali dopředu, fandilo se a já doufám, že se s dalšími zápasy bude hala plnit o to víc. O to, že hned na první naše utkání tady na Královce po dvou letech přijde skoro plná hala, jsme si, doufám, trochu řekli těmi výkony na začátku sezony. Jsem za tu návštěvu strašně rád a myslím, že náš basket letos musí diváky bavit.”

Jaromír Bohačík (hráč Nymburka): „Soupeř udělal velký kus práce na videu, protože nás na začátku dobře rozebíral. My se je snažili presovat, ale oni na to byli připraveni a hráli velmi chytře. Naši kluci bránící rozehrávače i pivoti odvedli velký kus práce, tlak zvyšovali a pro soupeře to bylo nepříjemné. Za mě super, že jsme se dokázali adaptovat a trochu změnit styl hry. Výsledek je super. Musíme být ale pořád ostražití.Ve všech zápasech Ligy mistrů stačilo, aby pár míčů skončilo obráceně a dnes se bavíme jinak. A v české lize máme chladné začátky. Takže pořád je co zlepšovat a v basketbalu nikdy není nic jasné. Ukázalo se to i dnes. Bavili jsme se o tom i v poločase, že když brzy vedete o hodně, tak je to zrádné a pak přijdou návraty soupeře. To se také stalo. My ale byli schopni se znovu zkoncentrovat a zareagovali jsme dobře. Kdyby nám někdo před sezonou řekl, že budeme mít po třech zápasech tři výhry, tak bychom to brali jako překvapení, ale teď se přesvědčujeme o tom, že jsme schopni s takovými týmy hrát. Uvidíme, na co to bude stačit. Já osobně se po letní operaci cítím velmi dobře. Konečně hraji bez bolesti a to je vždy lepší. Pořád ale cítím, že ještě musím dohnat to, že jsme nemohl přes léto trénovat.“

úterý 22.10. - 18:30