NBL

SEHNAL S BOHAČÍKEM SETNULI BRNO

12. 10. 2024

Basketbalisté Nymburka vyhráli v 7. kole Kooperativa NBL doma nad Brnem 102:82 a v přímém souboji tak uhájili druhou příčku v tabulce. Obhájce titulu sice v úvodu ztrácel deset bodů, ale postupně zápas otočil. Hlavní zásluhu na tom měli Jaromír Bohačík se 16 body a Ondřej Sehnal, který s 24 body odehrál střelecky nejlepší zápas od ledna. Brnu nepomohlo ani 24 bodů Šimona Svobody, který si tak vytvořil nové osobní maximum v lize.

Nymburk podobně jako minule v Pardubicích nebyl v úvodu tak důsledný v obraně a Brno to trestalo přesnými trojkami. Brzy tak vedlo o 10 bodů. Nymburk nakopl třemi razantními nájezdy Sehnal a od druhé čtvrtiny už měli domácí zápas pod kontrolou, k čemuž jim pomohla šňůra 18:3.

Ve třetí čtvrtině pak vzal zápas do svých rukou Bohačík, který dal během tří minut deset bodů, čímž zlomil brněnskou víru ve výhru.

Nymburk donutil Brno k 29 ztrátám, což je maximum sezony. Několik z nich bylo po útočných faulech, které vyústily z přílišné snahy Brna o fyzickou hru. Nymburk právě po ztrátách soupeře získal 32 bodů a na body z protiútoků vyhrál 29:16.

V dresu Nymburka si svou ligovou premiéru prožil odchovanec nymburské akademie Peter Kováčik. Slovenský reprezentant se zapsal do historie, když do hry poprvé zasáhl místo zraněného Tylana Birtse, za kterého hned šel střílet trestné hody a jeden proměnil. Pravděpodobně se tak stal prvním hráčem v historii, který se zapsal mezi střelce hned v první vteřině své ligové kariéry.

ERA Basketbal Nymburk - Basket Brno 102:82 (18:26, 25:10, 33:22, 26:24)

Nejvíce bodů: Sehnal 24, Bohačík 16, Svoboda a Ceaser po 11, Birts 9, Bishop 8, Mikyska 6, Brown, Kováčik, Shumate a Rylich po 4, Kříž 1 - Š. Svoboda 24, Bálint 18, Chargois a Kejval po 10. TH: 24/18 - 27/19. Trojky: 10:7. Doskoky: 29:38. Fauly: 27:29. Zisky: 12:8. Ztráty: 17:29. Asistence: 24:18.

Ohlasy:

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Jsem rád za výhru. Pro nás nebylo snadné po velmi intenzivním zápase v Turecku dnes vstoupit do zápasu podobně. první minuty určitě měly být z naší strany lepší. Je třeba pochopit, že jak nám naše obrana může pomoci, když jedou všichni na sto procent, tak naopak je pak problém, když někde někdo zaspí, to se pak soupeři snadno překonává, když jste všude o krok později. Je důležité, že jsme to pak napravili, hráči se zvedli a odvedli dobrou práci. Těší mě, že jsme dnes mohli nechat hráč všechny hráče včetně Petera Kováčika, který s námi trénuje už dlouho a dnes poprvé nastoupil a hned skóroval. Ukázal charakter, když hned po vstupu na hřiště nedal šestku, ale dokázal proměnit druhou, což v takových situacích není snadné. Na jeho pozici je důležité, aby byl hráč silná osobnost a to on je. Poslední měsíc jsme hodně cestovali a on s námi příliš netrénoval, teď jsme měli před zápasem dva tréninky, takže jsme věděl, že to pro něj bude snazší do zápasu naskočit, než v zápasech předtím. Ondra Sehnal je velmi dobrý hráč s mnoha zkušenostmi, umí číst hru a může si zvolit, jestli proti obraně soupeře je lepší tvořit pro ostatní, nebo to naopak brát na sebe. Dosud v sezoně spíše tvořil, ale dnes ukázal, že je velmi dobrý i v zakončení. Vždy hraje podle toho, co tým potřebuje více.

Martin Vaněk (trenér Brna): „Musíme začít pracovat na tom, abychom byli schopni hrát s tak fyzickým týmem, jako je Nymburk. V tom byl největší rozdíl a to nás donutilo k těm 29 ztrátám. Bohužel v lize se moc často nesetkáme s tak agresivním stylem, který vyhrává Nymburku i zápasy v Lize mistrů. I když jsme se na to připravovali a rozebírali to u videa, tak realita je jiná. Je to pro nás dobrá škola a musíme se z toho poučit. Podle našich představ byly první minuty, ale nám chybí ta zkušenost, co má soupeř. Nymburk točí 10 vyrovnaných hráčů, kteří drží tempo. My jsme tomu trochu podlehli a zalekli jsme se toho. Dostaneme strašně moc bodů z protiútoků. Na začátku sezony jsme dostali facku od Písku, teď byla asi potřeba další facka od Nymburka, abychom mohli pokračovat dál, abychom neusnuli na vavřínech a dál pracovali.“

Peter Kováčik (hráč Nymburka): „Chci poděkovat trenérovi, že mi dal šanci, i když zápas ještě nebyl rozhodnutý. Když jsem šel do hry, ani jsme nevěděl, že mám jít za Tylana střílet trestné hody, až Ondra Sehnal mě tam poslal. Tak jsem ani nestihl být moc nervózní. Proměnil jsem jednu ze dvou. S A-týmem trénuji už přes rok, nabral jsem zkušenosti a teď to mohu využít. Trénovat s takovými hráči je velká škola a zkušenost, posouvá mě to dál a učím se hrát pod tlakem, což je pro rozehrávače důležité. My neměli nejlepší vstup do zápasu, ale náš výkon se stupňoval. Věděli jsme, že Brno s námi bude chtít hrát fyzicky, připravovali jsme se na to a tým odvedl dobrou práci.“

Ondřej Sehnal (hráč Nymburka): „Máme nejsilnější tým a nejlepší systém, držíme se na vítězné vlně, ale pořád to nejsou výkony, na jaké bychom měli být pyšní. Dnes jsme začali ospale, mysleli jsme si, že to půjde samo a prvních 16 minut jsme se trápili. Na to si musíme dát pozor a odstranit to, protože příště by se to mohlo vymstít. Je to o energii a o tom, s jakým chtíčem do utkání jdeme. Poslední dva ligové zápasy to tam na začátku nebylo a to musíme napravit. A hned ve středu předvést lepší výkon od první vteřiny.“

Šimon Svoboda (hráč Brna): „Měli jsme dobrý start, hráli jsme fyzický basket, ale ve druhé čtvrtině jsme měli moc ztrát, přestali jsme běhat a soupeř šel do vedení. Ve druhé půli jak kdybychom přestali věřit, že je můžeme porazit. Doplatili jsme na velké množství ztrát, takto se vyhrát nedá.“

sobota 12.10. - 15:30