NBL

NESKUTEČNÝ OBRAT

5. 10. 2024

Basketbalisté Nymburka předvedli v 5. kole Kooperativa NBL mimořádný obrat, když ještě 9 minut před koncem prohrávali o 18 bodů, přesto nakonec zvítězili 94:89. Poslední čtvrtinu vyhrál obhájce titulu o 22 bodů a odvrátil tak hrozící první porážku v sezoně. Nyní tak zůstává včetně přípravy neporažen už 12 zápasů. Nejlepším střelcem byl s 22 body Stephen Brown, který v závěru trefil dvě důležité trojky.

Nymburk šel do utkání bez odpočívajícího Jaromíra Bohačíka a v nabitém programu se hostům nepovedlo zachytit úvod zápasu. Naopak Pardubice v okleštěné sestavě bez Petra Šafarčíka od začátku předváděly velmi dobrý výkon a budovaly si náskok. Velmi dobře hrál i bývalý nymburský pivot Luboš Kovář, který proti bývalým spoluhráčům nasbíral 20 bodů a 10 doskoků.

Nymburk měl problém zejména se střelbou z dálky. Vytvářel si otevřené střely, ale ty se nedařilo proměnit. Vždy, když se tak začal dotahovat, minuté střely daly domácím znovu šanci odskočit.

Když na začátku poslední čtvrtiny zvyšoval Kovář už na rozdíl 18 bodů, zdálo se být rozhodnuto. Jenže nymburští hráči se odmítali vzdát. Zejména Tylan Birts neustále burcoval spoluhráče a šel jim příkladem v obraně. V útoku ho pak podpořil Stephen Brown. Ještě tři a půl minuty před koncem však vedly Pardubice o 11 bodů, když nymburský kouč Francesco Tabellini dostal technickou chybu za protesty směrem k rozhodčím.

Jeho svěřence to ale znovu namotivovalo a Birts s Bishopem přinesli energii svými dunky. Poté dal Brown dvě trojky během 23 vteřin a snížil na rozdíl jediného bodu. Vzápětí získal míč Bishop, při brejku byl faulovaný a dvěma trestnými hody dokonal obrat. Ten pak ještě čtyřmi body potvrdil Rylich.

BK KVIS Pardubice - ERA Basketbal Nymburk 89:94 (28:20, 23:21, 28:21, 10:32)

Nejvíce bodů: Williams a Kovář po 20, Brunk 18, Novotný 12 - Brown 22, Bishop 20, Kříž 13, Birts 9, Shumate a Rylich po 8, Ceaser 6, Tůma a Sehnal po 4, Svoboda 0. TH: 38/29 - 25/21. Trojky: 8:5. Doskoky: 36:31. Fauly: 21:32. Zisky: 4:10. Ztráty: 18:8. Asistence: 17:24.

Ohlasy:

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Nevybavuji si takový obrat. Ale v tom je krása basketbalu, že nikdy nevíte, co se stane a není rozhodnuto, dokud nezazní poslední klakson. Důležité bylo, že jsme neustále věřili. I hráči věřili, že jsou schopni to zvrátit. A pokud věříš, může se to stát. A to i přesto, že nám se nedařila střelba, soupeř naopak dával i těžké střely, rozhodčí pískali fauly a posílali soupeře na trestné hody. Přesto se to povedlo zvrátit. A víra byla to první, co k tomu vedlo. První půli jsme hráli bez potřebné důslednosti. Ale už ve třetí čtvrtině jsme ukázali zvýšenou pohotovost a to vedlo k té čtvrté čtvrtině. Tým ukázal, že odmítá prohrát. To je skvělé. Já bych si ale představoval, aby byla i vítězná mentalita, což znamená, že bychom si šli za výhrou už od úvodních minut, ne jen na konci. Ale odmítání prohry je také velmi důležitá vlastnost. I když věci nejdou v náš prospěch, tak jsme schopni zahodit frustraci a bojovat. V první půli jsme neměli správný přístup, ale napravili jsme to a na konci jsme si zasloužili vyhrát. Teď jen doufám, že v úterý budeme schopni v Lize mistrů schopni ukázat takovou bojovnost a hlad už od prvních minut. V dnešním zápase bylo hodně podobností se zápasem s Kalevem v kvalifikaci o Ligu mistrů. Stejně jako tam nás vedl Tylan Birts svým presinkem. To je skutečný bojovník a přenáší to na celý tým. Co se týče mé technické chyby, tak hráči dřeli na hřišti a rozhodčí to příliš nerespektovali, tak nastal čas, abych se ozval a stál tak za mými hráči. Technické chyby jsou součást hry a občas je třeba být slyšet a stát za hráči. Nevím, jestli nám to pomohlo, ale poté se povedlo zápas zvrátit. Byl to ale hlavně týmový výkon, co vedl k obratu. Každý něčím přispěl. Stejně důležité jako trojky Stephena Browna byly zisky a trestné hody Christiana Bishopa či Fandy Rylicha. Takový obrat neobstará jeden hráč, vždy je to práce celého týmu.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Utkání se nevyvíjelo podle našich představ, ale většina týmu věřila až do konce. Víme, že i když prohráváme, že se dokážeme semknout a vrátit se do zápasu. A to se dnes povedlo. Měli jsme sice i štěstí, že jsme tam trefili velké střely. Jsem hrdý na tým, jak jsme se zvedli a co jsme v té poslední čtvrtině předvedli.

Christian Bishop (hráč Nymburka): „Takový obrat jsem ještě asi neviděl. Rozhodně jsem nikdy nebyl jeho součástí. Je neskutečné, jak jsme se semkli a byli schopni takový zápas vyhrát. Máme v týmu hodně bojovníků, byli jsme mentálně silní a zvládli to. Už to začalo od začátku přípravy, kdy si náš tým opravdu sedl. Je to v maličkostech, držíme pohromadě, i jen to, že spolu chodíme na jídlo a děláme věci společně. Jsme opravdu tým a to se v takových chvílích projeví. Energie je nakažlivá a snažili jsme se jí jeden na druhého přenést. Já bral energii z Tylana Birtse. Nelze mu dát dostatečný kredit za to, co předvedl. Sice nám to nešlo střelecky, ale zápasy se většinou rozhodující pod košem, a tam jsme jim ve druhé půli dovolili jen šest bodů. Klíčová tak byla naše obrana. Dokázali jsme získat míče, jít do brejků, a tím jsme to zvrátili. My jdeme zápas od zápasu, vždy ten nejbližší je pro nás nejdůležitější, proto jsme moc rádi, že se ta vítězná šňůra udržela.

Stephen Brown (hráč Nymburka): „Nepamatuji si takový obrat. Pro mě je to poprvé, co se povedlo otočit takový zápas. Znovu se ukázalo, jak bojovný tým máme. Všichni do toho jdou se stejnou mentalitou a nevzdáváme se. V těch posledních minutách jsme všichni dělali vše pro to, aby se to zvrátilo. Ty Birts tam odvedl skvělou práci v obraně, CB (Bishop) přidal doskoky a zisky, mě se povedly dvě střely, každý jsme něčím pomohli. Máme v týmu mnoho dobrých střelců. Dnes nám to bohužel nepadalo, ale bylo to o tom, abychom si nepřestávali věřit a stále to zkoušeli. Už to tam muselo spadnout. Trenéři nás v tom podporovali, ať střílíme a nepochybujeme. Když mi tam padla první, měl jsem více sebevědomí na tu druhou. Pro střelbu není ideální, že Ligu mistrů hrajeme s jiným,i míči než českou ligu a neustále si musíme zvykat na jiný typ míče. Ale když chceme hrát v Evropě, musíme si s tím poradit. Někdy to padá, jindy ne, ale hlavní je, že jsme našli způsob, jak dostat míč do koše a vyhrát. Dnes jsme opravdu ukázali charakter a naší identitu. Takové zápasy jsou důležité pro rozvoj týmu. Byl to dobrý test naší odolnosti. Teď si musíme přenést toto momentum i do Ligy mistrů a v úterý musíme hrát jako dnes v poslední čtvrtině.“

úterý 8.10. - 19:00