Evropské poháry

VÝHRA A POSTUP

22. 11. 2023

Basketbalisté Nymburka postoupili mezi 16 nejlepších týmů FIBA Europe Cupu. Postup završili výhrou na hřišti Sabahu 97:89 a s pěti výhrami skončili těsně druzí v základní skupině D za Bahcesehirem, který měl lepší vzájemné zápasy. Nymburk tak postoupil jako nejlepší tým z druhých míst a pravděpodobně se tak představí v osmifinálové skupině M společně se Zaragozou a tureckou Manisou a zřejmě rumunskou Oradeou jako čtvrtým nejlepším týmem z druhých míst. Složení skupin bude oficiálně oznámeno později. První zápas odehraje Nymburk už za dva týdny 6. prosince. Zatím není jasné, zda doma či venku.

Nymburku by k postupu zřejmě stačila i mírná porážka, ale nechtěl nechat nic náhodě a v Ázerbájdžánu potvrdil svou dobrou formu. Jenže Sabah byl výrazně lepším soupeřem, než při jasné porážce v Nymburce. Po výměně trenéra předváděl velmi kvalitní basketbal a byl více připraven na agresivní hru Nymburka. Dokonce chvílemi vypadal agresivnější. Navíc domácí trefovali i těžké střely přes obránce a od začátku se tak hrála velmi vyrovnaná a napínavá bitva.

Nymburk z počátku držel hlavně Jaromír Bohačík, který trefil tři střely z dálky, Sabahu se ale rozstříleli rozehrávači Holton s Cambridgem a hodně aktivní byla i největší hvězda domácích Davenport. Sabah tak šel několikrát do vedení. V závěru poločasu se ale zdálo, že se Nymburk přeci jen chytl a po šňůře 11:0 šel do vedení 45:39. Jenže domácí měli odpověď ve šňůře 8:0 a v poločase bylo srovnáno.

Sabah hrál velmi sebevědomě a podporován 500 fanoušky se dokonce dostal do devítibodového vedení. Nymburk ale nezpanikařil a zejména díky třem trojkám kapitána Martina Kříže se dostal zpět do hry. Důležitou roli v dohánění soupeře sehrál i Luboš Kovář

Rozhodovalo se až v koncovce, ve které Nymburk ukázal svou silnou obranu a pomohl si několika zisky. Po jednom z nich byl navíc Spencer Svejcar úmyslně faulován. A důležitou roli sehrál i Ondřej Sehnal, který trefil rozhodující trojku minutu před koncem na 94:89 a následně chytře vybojoval na soupeři faul.

Nejužitečnějším hráčem Mymburka byl Sukhmail Mathon se 17 body a 10 doskoky, kdy 11 bodů dal z trestných hodů. Jaromír Bohačík přidal 15 bodů a dalších pět hráčů mělo dvouciferný počet bodů.

BC Sabah Baku - ERA Basketbal Nymburk 89:97 (26:31, 23:18, 25:23, 15:25)

Nejvíce bodů: Davenport 23, Holton 19, Cambridge 16 - Mathon 17 bodů a 10 doskoků, Bohačík 15, Gordon, Bell a Kovář po 11, Kříž a Sehnal po 10, Svejcar 8, Rylich a Tůma po 2. Fauly: 30:29. TH: 31/25 - 41/31. Trojky: 10:10. Doskoky: 38:43. Ztráty: 19:11. Zisky: 4:11. Asistence: 15:12.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Je třeba pogratulovat soupeři, který se dnes ukázal jako úplně jiný tým, než jaký jsme viděli v Nymburce. Zahráli opravdu dobře a připravili nám těžké chvíle. My měli trochu problém sami se sebou. Nebyli jsme tak solidní v obraně jako obvykle. Roli mohlo sehrát i to, že jsme poslední dobou hodně cestovali a neměli jsme moc možností pořádně potrénovat. Soupeř byl dnes dobrý v obraně vymezeného území. My si sice vytvořili otevřené střely z dálky, ale ty jsme často minuli a to sráželo týmové sebevědomí. Ve druhé půli jsme už odvedli lepší práci v obraně, měli jsme tam několik důležitých zisků a to se projevilo i na sebevědomí v útoku. Nakonec je z toho vítězství a postup do další fáze soutěže, o které všichni říkají, že se velmi zlepšuje její kvalita. A my jsme v těžké skupině, kde Bahcesehir je jeden z nejtalentovanějších týmů v celé soutěži, utrpěli jen jednu porážku a to ještě v prodloužení. Nic jsme nedostali zadarmo a máme být na co pyšní. Ale nesmíme se tím uspokojit, protože postupem to nekončí. Stále máme co zlepšovat a těšíme se na těžší a těžší soupeře v další skupině.“

Ondřej Sehnal (hráč Nymburka): „Před startem skupiny bychom pět výher a postup brali všemi deseti, ale teď nás zpětně trochu mrzí ta domácí prohra s Bahcesehirem, protože jsme to měli ve svých rukách. Ale i tak je to skvělý výsledek a te’d nás čekají další zápasy proti skvělým soupeřům. Všichni jsme v tohle doufali. odehráli jsme šest výborných zápasů, jen v tom musíme dál pokračovat. Ve své kariéře jsem ještě proti žádnému španělskému týmu nehrál a teď to vypadá na Zaragozu, tak se na to těším. Viděli jsme ji hrát v kvalifikaci proti Pardubicím. když budeme navazovat na naší formu a dál se zlepšovat, tak můžeme uspět i v další skupině. Moje přítelkyně je dobrá kamarádka s Petrou Holešínskou, která hraje v Zaragoze, tak uvidíme, jestli nám něco poradí. A zkusíme se zeptat i Vítka krejčího, který má k Zaragoze také stále blízko. Sabah dnes hrál úplně jinak, než u nás. Byla vidět, že mu prospěla změna trenéra. Více využívají jejich silné stránky v útoku. My trochu tahali nohy, ten spánkový deficit a cestování bylo znát. Ale ve druhé půli už jsme předváděli naší hru, měli jsme slušné úseky a dotáhli to do vítězného konce. Já už mám i díky nároďáku nějaké zkušenosti a už v těch koncovkách nejsem tak vyjukaný. Jsem rád, že jsem mohl týmu pomoci, cítím důvěru od všech spoluhráčů, tak to se pak hraje jednodušeji. V obraně to dnes nebylo ono, ale v těch důležitých částech zápasu jsem dokázali zapnout a nepouštěli je do dobrých pozic.“

Luboš Kovář (hráč Nymburka): „Postup s pěti výhrami bychom brali už před startem skupiny. Asi nikdo nečekal, že ten průběh skupiny bude takový. Bylo to až nad naše očekávání a jsme velmi šťastní. Rozhodčí to dnes nastavili tak, že každý kontakt je faul, a my se tím nechali rozhodit, hodně jsme s nimi mluvili. Do toho se soupeř chytil a padaly mu i těžké střely. Občas to byly i střely, které bych nečekal, že si někdo vezme. My to ale dokázali převrátit na naší stranu. Těší nás, že se povedlo zabrat v čistě české sestavě a že jsem pomohli klukům, kteří nás jinak často ve skupině táhli. A mě těší, že jsem k tomu také přispěl. Klíčové bylo, že když domácí utíkali, že jsme je nenechali odskočit na dvouciferný počet bodů a rychle jsme se vrátili zpět. Dnes jsme nebránili tak dobře, jako vždycky, ale naštěstí nás podržel útok a v klíčových chvílích jsme zabrali i v obraně. Uvidíme, koho teď dostaneme. Vypadá to na Zaragozu. To je jiný tým, než když jsme s ní hráli před třemi roky. Nechci to zakřiknout, ale nemyslím si, že jsou teď tak silní. Připravíme se na ně a půjdeme do toho jako do každého jiného zápasu, že budeme chtít vyhrát. Ať už proti nám bude stát kdokoli.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Nechci říci, že nikdo nečekal, že nám ta skupina vyjde až takhle, ale šli jsme na to zápas od zápasu a drželi jsem konzistentní formu. nakonec jsme prohráli jediný zápas a to ještě v prodloužení. Ale vše také mohlo být úplně jinak. Kdybychom první zápas na Bahcesehiru místo výhry o jeden bod prohráli, tak bychom byli pod tlakem a třeba to dnes na postup stačit nemuselo. Ale takhle jsme měli do těch posledních dvou zápasů venku dobrou výchozí pozici a klid. A je z toho postup. Teď se uvidí, koho dostaneme. Já sám si soupeře nikdy nevybírám. je to hlavně o tom, abychom pokračovali v tom přístupu, který jsme dosud ukazovali a dál na sobě pracovali, abychom měli šanci postoupit ještě dál. U nás působil Sabah hodně odevzdaně, což tam dnes rozhodně nebylo. Navíc trefili i těžké střely a byl to úplně jiný zápas. Byli jsme už mínus devět bodů, proto bych ocenil, že jsme se dokázali zvednout a dotáhnout to do vítězství. I mě se v obraně nedařilo, proto jsme rád, že mi tam padly střely z dálky a pomohl jsem. Byl to ale hlavně dobrý týmový výkon. Hned sedm hráčů mělo dvouciferný počet bodů a to rozhodlo. Nehráli jsme individuálně a byli jsme nebezpeční všichni. Na konci jsme také utáhli obranu, pramenily z toho zisky, které nám pomohly k výhře. V posledních pěti minutách se ukázalo, jak se obrana pozitivně promítne do výsledku. Jsem rád, že tým zabojoval o výhru, i když by nám k postupu stačila i porážka. Ale chtěli jsme to zakončit pozitivně. Dnes tam byly pozitivní výkony od některých hráčů. třeba od Luboše Kováře, který dnes byl cítit na doskoku a dal tam důležité body. Dnes ho musíme pochválit a doufejme, že v tom bude pokračovat takto dál.“