Evropské poháry

PORÁŽKA NA ZÁVĚR SKUPINY

6. 2. 2024

Basketbalisté Nymburka zakončili osmifinálovou skupinu FIBA Europe Cupu porážkou 71:74 na hřišti Gravelines Dunkerque. Proti Francouzskému celku se trápili v útoku, přesto dokázali v závěru zápas zdramatizovat a měli i střelu na vyrovnání, kterou ale v poslední vteřině Ondřej Sehnal neproměnil. Nymburk i tak vyhrál skupinu a má se všemi třemi soupeři lepší vzájemné zápasy. Ve středu se dozví jméno soupeře pro čtvrtfinále.

Už dopředu bylo jasné, že výsledek zápasu nebude hrát roli pro vývoj skupiny. Gravelines tak nechalo odpočívat dva hráče základní sestavy Babba a Stocktona. Nymburk zas přijel bez zraněného střelce Svejcara a také bez Collinse, který se rozhodl odejít.

Od začátku měly navrch obrany obou celků, Nymburk však tentokráte nebyl tak hladový, jako v jiných zápasech. projevilo se i to, že domácí nastoupili s vytaženou zónovou obranou, která zpomalovala nymburskou hru. přesto se na přelomu první a druhé čtvrtiny povedlo Nymburku dát deset bodů v řadě a získat si devítibodové vedení.

Domácí se však nechtěli se soutěží loučit porážkou a zapnuli v obraně. Několikrát zastavili nájezd hostů blokem a Nymburk měl problém skórovat. Šňůrou 20:6 získal Gravelines zápas pod svou kontrolu. A manko Nymburka postupně narostlo až na 13 bodů.

Nymburk dlouho hledal střelce, když body sbíral jen pivot Sukhmail Mathon, který nakonec nasbíral 17 bodů a 11 doskoků a byl nejlepším hráčem zápasu. Jenže ostatním hráčům se v útoku příliš nevedlo. Až v poslední čtvrtině zvedl prapor Jaromír Bohačík, který dvěma trojkami vykřesal naději. V dramatickém závěru se Nymburk snažil odvrátit porážku a málem se mu to povedlo, když měl poslední útok. Míč se přes Gordona a Bohačíka dostal až k Sehnalovi, ale ten tentokráte nepotvrdil, že má momentálně možná životní formu.

Nymburk doplatil zejména na slabou úspěšnost střelby, která byla jen 35 procent. Pouze Mathon s Jakubem Tůmou měli úspěšnost nad 50 procent.

BCM Gravelines Dunkerque - ERA Basketbal Nymburk 74:71 (14:20, 23:13, 20:17, 17:21)

Nejvíce bodů: Berhanemeskel 15, Cornely 11, Nnoko 10 - Mathon 17 + 11 doskoků, Bohačík 12, Tůma 10, Sehnal 9, Gordon 8, Rylich 7, Bell 4, Novák a Kovář po 2, Kříž a Sanders po 0. Fauly: 25:30. TH: 37/25 - 25/16. Trojky: 5:9. Doskoky: 36:34. Ztráty: 22:14. Zisky: 5:7. Asistence: 16:16.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Tým má svou hrdost a nechtěl zápas odevzdat a bojoval až do konce. Tento zápas by nás měl udržet v pozoru, že když do zápasu nenastoupíme s tou správnou touhou a zápalem, tak jsme mnohem slabší tým. Dnes tam nebyla ta mentalita outsidera, která nás provázela celou sezonu v evropských pohárech. Všechno je součást procesu. Když se vám povede úspěch, tak pak přijde trochu uvolnění. Je to přirozené a mají s tím problémy týmy po celé Evropě. Věřím, že nám to přinese poučení. Ve druhé čtvrtině oni začali hrát důslednou obranu a my se báli chodit do koše, kde oni využívali svou velkou fyzickou výhodu. A k tomu jsme nedávali střely. Měli jsme si s tím ale poradit lépe. A také jsme si měli více pomoci v obraně, kde jsme v první půli nebyli tak solidní a dovolili jsme jim jednoduché koše. Ve druhé půli už byl ten přístup jiný a proto jsme se dokázali vrátit do zápasu.“

Jakub Tůma (hráč Nymburka): „Nenastoupili jsme do zápasu dobře. Nehráli jsme tak, jak jsme chtěli. oni nám tam pak utekli, ale vůli a bojovností jsme se udrželi v zápase a nakonec jsme měli střelu na vyrovnání. Domácí hráli zónový presink a pak zónu a tím nám zastavili naší rychlou hru. To nám dělalo problémy. Soupeř měl převahu pod košem, kde má silné a atletické hráče, blokovali naše layupy. Ale nakonec z toho byla jen těsná porážka. Se všemi soupeři ve skupině máme lepší vzájemné zápasy, jsme první, takže i přes dnešní prohru můžeme říci, že se nám tato skupina hodně povedla a doufám, že se nám bude dařit i ve čtvrtfinále.“

Sukhmail Mathon (hráč Nymburka): „Opět jsme ukázali, že se nevzdáváme, i když nám to tolik nejde. To je naše identita. Bohužel jsme dnes nezačali s intenzitou, s jakou chceme zápasy začínat. Měli jsme si s utkáním poradit lépe, ale alespoň jsme to nevzdali a bojovali. Nestříleli jsme dnes příliš dobře a to byl problém, protože soupeř má atletické hráče, kteří nás nenechali najíždět do koše. Ale musíme si s tím lépe poradit, neztrácet sebedůvěru a dál najíždět a vytvářet tak prostor pro ostatní. Já sice byl dnes nejlepším střelcem, ale nevyhráli jsme, takže to nic neznamená a měl jsem hrát ještě lépe. nebylo to ode mě nic speciálního, prostě jsem hrál svou hru, bojoval a dnes to přineslo body. Věděli jsme, že budeme první ve skupině i bez ohledu na dnešní výsledek, ale samozřejmě by bylo lepší končit skupinu vítězně. Ale i tak si musíme vážit výsledku, který jsme ve skupině uhráli a snad jsme si výhru schovali na příště.“