Evropské poháry

PO VÝHŘE NAD MORNAREM MÁME JISTÉ DRUHÉ MÍSTO

15. 11. 2023

Basketbalisté Nymburka zvítězili ve FIBA Europe Cupu na palubovce Mornar Baru 97:76 a čtvrtou výhrou z pěti zápasů si zajistili nejhůře druhé místo ve skupině D. Vzhledem k systému, kdy z deseti skupin postupuje ale jen šest nejlepších týmů na druhých místech a kdy se do tohoto počítání nezahrnují výsledky s posledními týmy ve skupinách, tak stále nemá Nymburk postup stoprocentně jistý. Uniknout by mu ale neměl ani v případě těsné porážky v posledním zápase v Baku se Sabahem. Výhra by pak Nymburk jistě posunula dál.

Nymburk v černohorském Baru nastoupil bez Davida Collinse, kterého cestou začal zlobit loket a nebyl schopný podat stoprocentní výkon. Menší problémy měl i Thomas Bell, ale ten se rozhodl hrát a opět patřil k hlavním oporám, když nasbíral 13 bodů a 6 doskoků a byl nejužitečnějším hráčem týmu. Ty Gordon nastřílel 18 bodů a Jaromír Bohačík 14 bodů.

Opět to byl ale především týmový výkon, na kterém Nymburk stavěl. A aktivní obrana. Díky tomu rychle vedl 14:4 a získal zápas pod svou kontrolu. Mornar se musel spoléhat zejména na střelbu trojek, které hosté dlouho dobře bránili a už ve druhé čtvrtině vedli o 18 bodů.

Jenže v komorní atmosféře před zhruba 200 domácími diváky postupně trochu polevili v koncentraci a domácí se přeci jen chytli a šňůrou 8:0 se dotáhli zpět na deset bodů. Pak ale trefil důležitou trojku Jakub Tůma a trochu nápor Mornaru otupil. Bylo z toho poločasové vedení o 10 bodů.

Nymburští si ale uvědomovali,že umí hrát i lépe a to předvedli na začátku druhé půle, kdy šňůrou 9:0 po trojce Tůmy, koši Bohačíka a dvou koších Bella odskočili na 19 bodů. Jenže pak zaspali při bránění Antabiy Wallera a zkušený Američan ukázal, že když se chytne, je těžko k zastavení. Pěti trojkami a celkem 17 body udržel Mornar ve hře a šest a půl minuty před koncem byl rozdíl ve skóre jen osm bodů.

Pak ale Nymburk znovu zabral a šňůrou 11:0 zápas rozhodl. Osm z těchto bodů dal Ty Gordon. Nymburk už si pak vedení v klidu hlídal i díky mladému Františkovi Rylichovi, který po dvou ziscích běžel sám do koše a zadunkoval a k tomu přidal i trojku.

Mornar Bar - ERA Basketbal Nymburk 76:97 (15:22, 20:23, 19:28, 22:24)

Nejvíce bodů: Waller 17, Lewis 14, Gavrilovič 11 - Gordon 18, Bohačík 14, Bell 13, Svejcar 11, Tůma 10, Rylich a Mathon po 9, Sehnal 7, Kovář a Kříž po 3. Fauly: 22:23. TH: 21/12 - 28/22. Trojky: 12:9. Doskoky: 39:44. Ztráty: 15:8. Zisky: 6:9. Asistence: 19:17.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Přijeli jsme sem pro důležitou výhru do skupiny a to se podařilo. Takže gratulace našim hráčům za tento úspěch. Mornar se postupně zlepšuje. Viděl jsem hodně jejich zápasů a hrají lépe a lépe. Dnes to byl mnohem těžší soupeř než tomu bylo u nás. My dnes ale byli odolní. I když nám soupeř občas zatápěl a dokázal snížit naše vedení, tak jsme se vždy rychle oklepali a převzali zápas znovu pod naší kontrolu. Tak tomu bylo na začátku druhé půle, ale i v poslední části. Také tam bylo hodně nasazení, ale dnes jsme trochu postrádali disciplínu v útoku i obraně. A to především z pohledu toho, jak chceme hrát kolektivně. Soupeř proto má vysokou úspěšnost trojek, protože jsme jim dovolili kvalitní střely. To nám jde jindy lépe.“

František Rylich (hráč Nymburka): „Plán byl vyhrát a to se povedlo. Většinu zápasu jsme dodržovali pokyny, tlačili jsme na ně. Pak tam byly i nějaké výpadky, ale vždy jsme se rychle vzpamatovali a hráli naší hru v obraně i v útoku. A to se projevilo na konečném skóre. A to jsem schopni zvláště v obraně zahrát i lépe. Stále na tom ještě pracujeme, protože máme v obraně trochu specifický systém, a když někdo zaspí, tak z toho má soupeř otevřenou trojku. Měli jsme tam i hodně zisků a dávali jsme z toho jednoduché koše, což je vždy ta nejlepší odměna pro dobrou obranu. I mě se tam povedlo dvakrát utéct a zasmečovat, což je super. To vždy potěší. Bylo zvláštní, že do haly skoro nikdo nepřišel a my se na hřišti dobře slyšeli. Možná i to přispělo k tomu, že jsme v některých chvílích polevili, protože to chvílemi vypadalo jako když se hraje přátelák za zavřenými dveřmi. Trenér nás ale vždy rychle probral. Ohledně postupové matematiky si snažím udržovat přehled, ale těch variant je tam moc. My se prostě snažíme hrát každý zápas naplno a urvat co nejlepší výsledky. To platí i pro poslední zápas v Baku. Budeme tam chtít vyhrát po co nejlepším výkonu, a pak nebudeme muset řešit počítání, zda to bude na postup stačit.“

Jaromír Bohačík (hráč Nymburka): „Začali jsme dobře a byli jsme aktivní. S první čtvrtinou můžeme být spokojeni. Ale pak jsme je nechali rozjet z trojek, hlavně Wallera, a trochu jsme si to zkomplikovali. Přitom jsme věděli, že doma jsou lepší střelci než venku. Nebylo to tedy úplně v klidu, ale kontrolovali jsme to a až na ty trojky jsme odvedli dobrou práci.Ale víme, že předvedená hra nebyla optimální a že budeme mít určitě o čem mluvit při rozboru u videa. Koncentrace je náš trochu dlouhodobější problém. To musíme zlepšit, protože v budoucnu nás budou čekat mnohem silnější protivníci, kteří by každou nedisciplinovanost potrestali. A jestli k té menší koncentraci mohlo přispět to, že v hale skoro nikdo nebyl? To si nemyslím. V hale sice nebyla atmosféra, ale to by nemělo mít vliv. Já osobně tohle vůbec nevnímám, jaká je atmosféra v hale. V té postupové matematice teď mají guláš asi všichni a ta změna systému není úplně nejšťastnější. Víme, že jsme hodně blízko, ale stejně chceme vše pojistit výhrou v Baku. Čeká nás dlouhá cesta, bude to těžké, ale musíme se zkoncentrovat a přivést si výhru i odtamtud, abychom skupinu ukončili v klidu a nemuseli nic počítat.“

úterý 23.4. - 18:00