NBL

JASNÁ VÝHRA VE DRUHÉM FINÁLE

22. 5. 2024

Basketbalisté Nymburka vedou ve finále Kooperativa NBL už 2:0 na zápasy. Po vybojované výhře v prodloužení z prvního utkání přidali doma i druhé vítězství a to 93:71, když měli duel po celou dobu pod kontrolou. Z dobrého týmového výkonu vyčnívali Jaromír Bohačík se 17 body a Ty Gordon, který byl s 21 body nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal i 8 asistencí a 9 získaných faulů.

Nymburk se povedl už vstup do zápasu, když oproti prvnímu zápasu se trefil i z dálky a rychle vedl 11:2. Ústí pak sice vrátil do hry třemi trojkami v první čtvrtině Martin Nábělek, ale domácí tentokráte nenechávali důvod k pochybám a dobrým výkonem drželi zápas ve svých opratích.

Důležitou roli v tom sehrál Jaromír Bohačík, který ve druhé čtvrtině, kdy se zápas lámal, dal osm bodů v řadě. Krátce na to začal Nymburk unikat, zvláště když koncovku poločasu ovládl Myles Stephens, který trefil i trojku s poločasovým klaksonem.

Slunetu stálo hodně sil, aby se do poločasu udržela v kontaktu a ve druhé půli už jí síly chyběly. Nymburk tak měl zápas plně pod kontrolou a už ve třetí čtvrtině se náskok navýšil na dvacet bodů a postupně až na 29 bodů. Oba celky pak už šetřily opory a začaly se připravovat na třetí utkání, které proběhne v neděli v Ústí.

Nymburk podobně jako v prvním utkání dominoval pod košem, kde posbíral dvakrát více doskoků než soupeř. Naopak při snaze o rychlou hru dělal chyby a dopustil se 16 ztrát, což ale Slunetě nepomohlo, když z toho vytěžila 19 bodů.

ERA Basketbal Nymburk - Sluneta Ústí nad Labem 93:71 (26:21, 22:20, 26:11, 19:20)

Nejvíce bodů: Gordon 21, Bohačík 17, Mathon a Stephens po 9, Tůma 8, Sanders 7, Bell 6, Rylich a Kříž po 5, Novák 4, Kovář 2 - Martin 15, Pecka 13, Nábělek 12, Nichols 10. Fauly: 23:24. TH: 33/20 - 24/17. Trojky: 11:6. Doskoky: 48:24. Ztráty: 16:3. Zisky: 1:9. Asistence: 22:16. Stav série: 2:0.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Dnes jsme odvedli dobrý výkon, především v prvním poločase, kdy tam bylo opravdu velké nasazení. Soupeř se tam sice udržel ve hře díky trestným hodům a těžkým střelám, ale stálo je to hodně sil. My jsme neustále tlačili, hrálo se ve vysokém tempu a my udrželi naší hru po celý zápas, což bylo klíčové. Víme, že když hrajeme naplno v obraně, tak pak je náš útok snazší, protože si více věříme, že i když nedáme, tak soupeře ubráníme. Už se ale plně soustředím na zápas číslo tři, který bude zcela odlišný. Oni jsou doma extrémně dobří. My tam ještě nevyhráli a všichni si musíme být vědomi, jak důležitý to bude zápas. Moji hráči to budou vědět určitě. Jaromír Bohačík a Ty Gordon jsou naši ofenzivní lídři a dnes to ukázali. odvedli dobrou práci a jsem na ně hrdý stejně jako na celý tým. Ale zároveň práce ještě není dokončená a musíme se soustředit na další zápas, aby ten výkon byl ještě lepší.“

Jaromír Bohačík (hráč Nymburka): „Druhý zápas ve dvou dnech, to je hrozně složité hrát. Je to šíleně náročné. Nám pomohlo, že jsme na začátku něco trefili zvenku a tím se nám otevřel i prostor pod košem, protože to soupeř nemohl tak zatahovat. Dnes jsme byli v útoku úplně v pohodě, to pak pomáhá i v tom, že si dovolíme být agresivnější v obraně. Dnes nám to vyšlo. já se přitom cítil hrozně a už rozcvička bolela, ale uklidňoval jsem se tím, že se ústečtí hráči musejí cítit ještě hůř. I když Ty Gordon včera nedal tolik bodů, tak byl prospěšný jinak. Že se naopak dnes prosadil, je super pro něj, jeho sebevědomí a i pro nás. Ale já bych statistiky neřešil tak, jak se teď řeší. Ústí je doma úplně jiné zvíře, takže očekávám, že zápas bude vypadat podobně jako ten první. Máme teď hodně videa, tak si to určitě rozebereme a věřím, že uděláme nějaké změny, abychom zvládli i ten třetí zápas.

Jan Karlovský (hráč Ústí): „Dnes byl rozdíl v energii. Ve druhé půli už jsme úplně odpadli. To je náš hlavní problém. Ale více bych se v tom nepatlal. Prohráváme v sérii 0:2, ale teď se bude hrát u nás doma a tam jsme mnohem silnější. Takže po zápasech v Ústí to bude 2:2 a budeme se sem vracet za nerozhodnutého stavu. Chtěli jsme tu jeden zápas vyhrát, včera jsme měli mnohem větší šanci než dnes, ale nevadí. Doma to napravíme.“

Jan Šotnar (trenér Ústí): „Hlavní rozdíl byl v energii. Odehráli jsme dobrý první poločas, který jsme sice prohráli o osm bodů, ale Nymburk trefoval střely, které včera netrefoval a prosazoval se ze střel, které od nich chceme. Ale ve druhé půli chyběla energie. Tam nás Nymburk zašlapal a hrál naplno celých 40 minut a my už na to nedokázali odpovědět. Stěžejní hráči odvedli maximum co mohli. A už jsme pak s nimi nechtěli pokoušet štěstí, protože přeci jen nějaká menší zranění tam jsou. Nebyl důvod tam kluky dál topit, protože o zápase bylo rozhodnuto. A my už se začali připravovat na ty domácí zápasy, které zas budou skvělé. Věřím, že zas bude u nás narváno. Víme, jak jsme doma silní a pokusíme se vyhrát oba zápasy a vrátit sérii sem do Nymburka za vyrovnaného stavu. Jsem přesvědčený, že na to máme.“

čtvrtek 30.5. - 18:00