NBL

GORDON SE STEPHENSEM ŘÍDILI VÝHRU

23. 3. 2024

Domácí Nymburk si po vítězství 86:72 nad pronásledovatelem v tabulce Ústí nad Labem pojistil první místo v průběžném pořadí Kooperativa NBL a vyrovnal stav vzájemných zápasů v této sezoně na 2:2. Díky výhře o 14 bodů tak bude mít i lepší bilanci skóre.

Na nymburské lavičce v tomto utkání seděli čtyři hráči neschopní boje. Kromě Svejcara, Sanderse a Nováka, dnes v zápase absentoval Jaromír Bohačík. Nicméně oproti zápasu ze středy se do sestavy vrátil Ondra Sehnal.

Nymburk poučen z vlažného začátku v minulém zápase těchto soupeřů a také i utkání proti USK, vstoupil do boje velice soustředěně. Vynikající obrana především klíčových hráčů Nicholse a Autreyho přibrzdila bodové konto Ústí na 11 bodech po první čtvrtině a díky solidní střelbě se ještě do první přestávky rozdíl vyšplhal nad deset bodů. Ve druhé části hosté přeci jen vyrovnali průběh utkání, když využili poněkud slabší střelbu domácích, ale blíže než na dva body se nikdy nedostali.

Ani ve druhém poločase Nymburk nedal svou hrou šanci hostům změnit vývoj utkání. Trojky Stephense, Tůmy i Rylicha odrážely snahy Ústí se bodově dotáhnout a v polovině třetí čtvrtiny se náskok lídra utkání navýšil opět do dvouciferných hodnot. Někdy snahu Nymburka navyšovat vedení zhatily ztráty míče, které umožnili soupeři vybíhat do rychlého protiútoku. V průběhu celéhjo zápasu však Nymburk na body z rychlého protiútoku zvítězil 17:8.

Nemožnost dotáhnout vedení Nymburka vyústila v mírný trash talk mezi americkými hráči obou týmů. Vše se odehrálo v mírné rovině, a tak ani rozhodčí nemuseli vytáhnout žádné tresty.

V poslední čtvrtině se náskok Nymburka vyšplhal ke dvacítce a tempo hry ochablo. Díky menší koncentrovanosti jasně vedoucího domácího týmu, hosté zkorigovali rozdíl pod 15 bodů.

Nymburku se podařilo zastavit tradiční bodový příděl Nicholse, jenž v zápase nastřílel jen 12 bodů, když jeho úspěšnost střelby byla 28% a v Nymburce jen stěží překročil polovinu svého obvyklého průměru. Autrey nastřílel 10 bodů , a tak střeleckým lídrem se stal Rowan s 22 body. Na straně vítězů měl nejlepší mušku Gordon s 24 body a Stephens přidal jen o dva méně.

ERA Basketball Nymburk : Sluneta Ústí nad Labem 86:72 (23:11, 17:21, 23:22, 23:18)

Body: Gordon 24, Stephens 22, Tůma 11, Mathon 10, Rylich a Sehnal po 6, Kříž 4, Bell 3 - Rowan 22, Martin 13, Nichols 12, Autrey 10, Karlovský 6, Haiblík 4, Nábělek 3, Johnson 2, Fauly: 21:21. TH: 22/17 - 30/14. Trojky: 9:8. Doskoky: 43:35. Ztráty: 16:11. Zisky: 8:11. Asistence: 18:15.

Ohlasy po utkání

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Dnes jsme byli hodně odolní. I když se soupeř několikrát snažil dotáhnout, tak jsme vždy našli způsob, jak znovu odskočit. Ať už díky útočnému doskoku, nebo nájezdům. Dnes jsme hráli solidně. Tento výkon a výhra pro nás byly hodně důležité, protože jsme teď trochu v nouzové situaci, kvůli zdravotním potížím nám chybí hráči. Proto je třeba naší energii využít správným způsobem a připravit se na play off co nejlépe.“

Ondřej Sehnal (hráč Nymburka): „Výkon nebyl podle našich představ, ale dnes jsme si hodně pomohli obranou. Ale celkově se teď trochu trápíme. Hrajeme hodně individuálně a mělo to dnes skončit o více než 14 bodů. Musíme se do toho dostat, teď máme hodně zápasů za sebou, tak je důležité se rychle zbavit únavy.“

Jan Šotnar (trenér Ústí): „Pokud chcete vyhrát v Nymburce, musíte zahrát nadstandardně. A to se nám dnes nepovedlo. Měli jsme slabou úspěšnost za tři body. Chyběla nám energie. Měli jsme v nohách zápas s Nymburkem doma a středeční derby a to se dnes projevilo. Chyběla síla v nohách. Rowan dnes zahrál velmi dobře, má teď dobrou formu. Můžeme ho využít na více místech v rotaci a věřím, že v těchto výkonech bude pokračovat.

Jan Karlovský (hráč Ústí): „Dnes jsem čekal od sebe i od týmu více. Nikdo nemůžeme být dnes spokojený. Možná jen Rowan, který dal 22 bodů a hrál opravdu dobře. Bylo to pak už i dost vyhecované, Američani se tam špičkovali, ale už to bylo dost zbytečné, protože zítra spolu budou hrát na All Star a tam budou kamarádi.“