Evropské poháry

ZTRACENÝ NÁSKOK A PROHRA S PAOKEM

9. 11. 2021

Až o 15 bodů vedli nymburští basketbalisté v bitvě proti PAOK Soluň, nakonec ovšem slibný náskok neudrželi, na Královce padli 71:75 a kvůli horšímu skóre se propadli na průběžnou třetí příčku tabulky skupiny E Ligy mistrů. Nejlepším střelcem Středočechů byl se 17 body Jerrick Harding. Ve druhém utkání skupiny potvrdil turecký Galatasaray sílu domácí palubovky a zdolal Ikogeu po zlepšené poslední části 82:74.

Do Prahy zamířila zhruba stovka řeckých příznivců a od úvodních okamžiků dávala najevo, že dlouhou cestu nevážila proto, aby byla svědkem domácího triumfu. To však Nymburku nevadilo a v rychlém tempu se zhruba v šesté minutě ujal vedení 17:12, když se ve výborné formě jevili především Vojta Hruban a Demetre Rivers, kteří se postarali o 15 bodů, o většinu z dobře organizované postupné hry.

Na druhé straně se rozehrál Američan Malcolm Griffin a především díky jeho osmi bodům se úvodní část, která místy připomínala spíše boj, uzavřela smírně – 21:21. Bitva pokračovala i ve druhé části, přičemž nejvyšší vedení si Nymburk vybojoval po koši Petra Bendy a šestkách Riverse v páté minutě – 33:27. Všechny koše domácích chodily ze střel z dálky, pod košem si PAOK prostor hlídal poctivě.

Také proto šel Nymburk následně do šaten jen s tříbodovým náskokem – 40:37, když koš v poslední sekundě trefoval Rivers. Ten se spolu s Hrubanem postaral rovnoměrně o 22 bodů, na druhé straně držel prapor hostů Griffin s 10 body. Navzdory menším postavám Nymburk vedl na doskoky 20:15, když hned devět z nich posbíral pod košem soupeře. Naopak ztrácel na body z protiútoku (3:11).

PAOK, který je s bilancí 1-4 třetí od konce v tabulce řecké soutěže, nezachytil ani nástup do druhé půle a po koši Bendy se náskok dobře organizovaného Nymburka zhruba v půlce třetí části poprvé dostal do dvouciferných čísel – 50:39. Domácím pomohlo také to, že se na rozdíl od první půle začaly více pískat tvrdé kontakty pod košem, a tak do konce čtvrtiny navýšil vedení až na 12 bodů – 61:48.

Když Rivers na začátku poslední desetiminutovky zvýšil svou třetí trojkou na 64:49, zdálo se, že je hotovo. V té chvíli se ovšem znovu probudil Griffin: Středočeši si s obranou na silného rozehrávače nevěděli rady, a tak byl trenér Sekulič nucen vzít si zhruba ve čtvrté minutě oddechový čas. Soupeř totiž stáhl po sérii nymburských nepřesností jak v útoků, tak v defenzivě na pouhých osm bodů.

Domácí znervózněli, v útoku až příliš spoléhali na Jerricka Hardinga a namotivovaný soupeř skóre v koncovce otočil. Poslední minuta už byla o štěstí: Harding nejprve trefil šťastný koš o desku, na druhé straně však neubránil Jermaina Lovea a byl z toho koš s faulem. Deset sekund do konce měl Harding možnost vyrovnat, blok Marvina Jonese, posvěcený videem, však Nymburku naději vzal.

ERA Basketball Nymburk – PAOK Soluň 71:75 (21:21, 40:37, 61:49)
Nejvíce bodů: Harding 17, Rivers 16, Hruban 13, Ross 7, Benda 6, Gak 5, Palyza 4, Tůma 2, Kovář 1 – Griffin 22, Jones 18, Carter 12, Love 10. Fauly: 20:22. Trestné hody: 13/16 – 17/23. Trojky: 6:4. Doskoky: 41:37. Ztráty: 13:9. Zisky: 2:4. Asistence: 12:12.

Demetre Rivers (hráč Nymburka): „Je to pro nás opravdu těžká porážka, protože jsme po většinu času měli zápas pod kontrolou a měli jsme ho dovést do vítězného konce. Udělali jsme ale spoustu hloupých chyb v útoku i obraně, měli jsme potíže s doskokem. Musíme se soustředit na příští zápas, poučit se ze zmíněných chyb a pořád na sobě pracovat. Z takového zápasu si můžeme odnést třeba to, že musíme být odolnější. Musíme si více vážit míče a je třeba se snažit zahrát co nejlepší akce, které můžeme.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): "Stalo se úplně to samé, co v Soluni. Začali přebírat hru, hrozně zpomalili a my jsme je nedokázali rozběhnout. Začali jsme s nimi hrát basket v podstatě chodící, poziční a to byla naše smrt. V tu chvílemi nad námi mají v takovém stylu hry velkou převahu a my jsme si nebyli schopní podat balon. Deset bodů za poslední čtvrtinu je dost tristních. Přitom do té doby jsme byli agresivní, dali jsme spoustu bodů z poloprotiútoků a dokázali jsme se nepřizpůsobovat té jejich hře. Oni se to snažili zpomalovat a my naopak zrychlovat. Tři čtvrtky to vycházelo, na konec nám asi i došly síly, protože naše rotace dneska nebyla úplně nejširší. Doufali jsme, že zápas dobře dopadne a tentokrát to nevyšlo. Byl to hodně fyzický a agresivní basket. PAOK hraje hodně do těla a je tam hodně rukou, když to rozhodčí dovolil jako dneska, což byl úplný extrém, tak my nejsme tým, který by měl průměr 110 kilo a převálcoval by to. Neměl jsme úplně dobru poslední čtvrtinu. Začátek byl dobrý, ale pak jsem udělal několik špatných rozhodnutí. Navíc si na mě PAOK dával hodně pozor. Opravdu přebírali všechny clony a v tu chvíli to bylo hlavně na klucích, kteří hráli s míčem, aby něco vytvořili. Jones je vysoký pivot, který je na tom docela slušně na nohách. Celý zápas nás trápil a rozhodl to vlastně tím blokem na konci. Odvedl obrovský kus práce na všech v obraně. My už jsme na to pak neměli odpověď, možná jsme to měli hrát jinak. Atmosféra byla super. Myslím, že to byl hezký zápas, bohužel se špatným koncem pro nás, ale mělo to náboj. Dalo se na to koukat, bylo to rychlé. Kromě toho výsledku to byl hezký basketbalový večer. Mohli jsme vyfaulovat Griffina, ale je to těžké. Schovali ho do rohu, a když bránil hráče, tak si to přebrali. Vyloženě se ho snažili udržet od toho, aby nebránil balón. Je to chytrý hráč, který si dal pozor. Hrát od něj jeden útok za druhým by asi nebylo úplně moudré, protože bychom vypadli z rytmu. Zvládl to dohrát se čtyřmi fauly a ve chvíli, kdy potřebovali, tak dal koš. Bude to boj do posledního zápasu, na body, na skóre. Budou tam určitě trojice týmů, které budou mít stejně, takže v tuto chvíli není nic jasného. Podle mě se bude hrát do poslední minuty a možná do poslední střely o to, kdo vůbec postoupí.“

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Byl to samozřejmě velmi zajímavý zápas. Zhruba tři čtvrtiny jsme dělali přesně to, co jsme dělat chtěli a co jsme plánovali, kontrolovali jsme hru a byli ve vedení. V poslední čtvrtině se ale stala řada podivných věcí, z toho některé jsme ovlivnit mohli, jiné ne. Ve výsledku se projevila špatná rozhodnutí. Měli jsme využít patnáctibodového náskoku, hrát chytře a dojít si pro výhru, ale protivník bojoval, hrál dobře, proměnil těžké střely, a tak mu ve výsledku musím dát veškerý credit.“

Malcolm Griffin (hráč PAOK): „Ztráceli jsme 15 bodů, přitom jsme věděli, jak nutně potřebujeme vyhrát. Dali jsme proto do koncovky všechno, spoluhráči mě podpořili a vypomáhali mi, protože jsem hrál se čtyřmi fauly. Byl jsem proto v útoku schopen dřít, spoluhráči totiž v obraně dřeli ještě víc. A vyšlo to, zahráli jsme velké akce, dali důležité koše a začali konečně kontrolovat doskok, což se nám po většinu zápasu nedařilo. Proto jsme uspěli. Je to pro nás docela úleva, dnešní vítězství si určitě užijeme, ale pořád je před námi dlouhá cesta a spousta práce. Víme o tom, naši fanoušci to taky vědí. Zaslouží si obrovský dík za podporu, kterou tady dnes předvedli, moc si jí ceníme. Budeme pořád tvrdě makat.“

Aristeidis Lykogiannis (trenér PAOK): „Pro nás šlo o velmi důležitý zápas, věděli jsme, že jestliže si chceme udržet šance na pokračování v Lize mistrů, musíme vyhrát. Věřím, že vítězství jsme vybojovali ze dvou důvodů: v první řadě jsme v něj věřili, i když jsme prohrávali, a ve druhé proto, že jsme ve čtvrté čtvrtině začali přebírat všechny clony na míč. Věděli jsme, že k tomu může dojít podle situací z minulého utkání. Bylo to efektivní, k tomu jsme začali ovládat doskok, proměnili velké střely a je z toho velké vítězství, které navíc vymazalo jednobodovou porážku z prvního vzájemného duelu. Jsem šťastný za hráče, ale především za fanoušky, kteří vytvořili neuvěřitelnou atmosféru. Přijeli za námi ze Soluně, ale i dalších částí Evropy, aby nás podpořili, proto jsem rád, že ji můžu tuto výhru darovat. Věděli jsme, že dnes nesmíme soupeři darovat mnoho otevřených střel, protože jak jsme viděli už v prvním zápase, Nymburk má výborné střelce. Právě tehdy nám výrazně zavařil třeba Palyza, ale toho jsme dnes velmi dobře pokryli. V podstatě nám problémy přivodil pouze Rivers, protože ani Harding ani Ross se na čísla podle svých možností dle mého názoru nedostali. Věděli jsme proto, že když by došlo na vyrovnanou koncovku, nejdůležitější hráči soupeře v laufu nebudou.“