NBL

ZE SVITAV VEZEME VÝHRU

12. 9. 2020

Basketbalisté Nymburka vstoupili do nové sezony Kooperativa NBL vítězně a v 1. kole přehráli Svitavy na jejich hřišti 107:84. Zaznamenali tak svou 87. ligovou výhru v řadě a potvrdili, že i v obměněné sestavě jsou favoritem soutěže. Nejlepším střelcem vítězů byl s 18 body Omar Prewitt. Hned devět hráčů Nymburka dalo alespoň sedm bodů.

Náš tým nastoupil do zápasu, jako kdyby poslední soutěžní zápas nehráli před šesti měsíci, ale plynule navázali na minulou sezonu. Proměňovali své střely a rychle si budovali náskok, který už v první čtvrtině narostl na 17 bodů. Dařilo se Haydenovi Daltonovi, který během prvního střídání zaznamenal 9 bodů. Dvě trojky přidal Prewitt.

Svitavy si ale rychle přivykly tempu hry, přitvrdily v obraně a vrátily se do hry. Pomohlo jim k tomu, i to, že nymburští rozehrávači rychle sbírali fauly a hosté se nechali rozhodit z koncentrace. Mimo jiné Vojtěch Hruban s trenérem Orenem Amielem dostali technické chyby za protesty proti výrokům sudích.

Domácí se nadechli a vyrovnali hru. Především nás trestali našimi vlastními zbraněmi, tedy rychlou hrou dopředu a útočným doskokem. Navíc k dobrému výkonu se rozehráli Domagoj Proleta a Matěj Svoboda, kteří dohromady nastříleli 55 bodů, zbytek týmu jen 29 bodů.

Několikrát se Svitavy dotáhly na rozdíl pěti, šesti bodů, ale naši hráči vždy dokázali v klíčovou chvíli zareagovat a nedovolil soupeři se dotáhnout. Čtyři minuty před koncem dal důležitou trojku Luka Rupnik, vzápětí vybojoval úmyslný faul, Nymburk odskočil na 11 bodů, a když si pak Proleta udělal pátou osobní chybu, neměly už Svitavy odpověď. Naopak hosté své vedení ještě drtivě navýšili pod taktovkou Luboše Kováře. Ten proti svému bývalému týmu debutoval v lize za Nymburk 15 body a 5 doskoky.

Po 13 bodech dali Vojtěch Hruban a Dalton, který přidal i sedm doskoků a dva bloky a byl nejužitečnějším hráčem Nymburka. Petr Šafarčík proměnil čtyři trojky z pěti pokusů.

DEKSTONE Tuři Svitavy - ERA Basketbal Nymburk 84:107 (15:32, 25:15, 21:25, 23:35)

Nejvíce bodů: Proleta 23, Svoboda 22, Marko 12, Slezák 11 - Prewitt 18, Kovář 15, Dalton a Hruban po 13, Kříž a Šafarčík po 12, Benda, Harding a Rupnik po 7, Bragg 2, Tůma 1. Fauly: 23:26. TH: 19/13 - 23/17. Trojky: 11:12. Doskoky: 39:50. Ztráty: 9:8. Zisky: 3:6. Asistence: 26:24. Hráč utkání: Prewitt (Nymburk).

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Byl to pěkný boj. Je třeba ocenit, jak Svitavy hrály. My máme nový tým a ještě se stále sehráváme před Ligou mistrů. Nemáme kouzelnou hůlku a vše potřebuje svůj čas. Bojovali jsme, bylo tam hodně chyb a teď je na nás, abychom je dokázali z naší hry dostat. Gratuluji trenéru Pivodovi k tomu, jak jeho tým dnes hrál.“

Luboš Kovář (hráč Nymburka): „Čekali jsme těžký zápas a to se potvrdilo. V první čtvrtině jsme dobře bránili a dovolili soupeři jen 15 bodů. Jenže ve druhé čtvrtině nám úplně odešla obrana a sami jsme se neprosazovali. Nevím, co se tam stalo. Začali jsme to brát na sebe, přestalo nám to padat a Svitavy nás trestaly. Pak to byl basketbal nahoru dolu. Až ve čtvrté čtvrtině jsme se odpoutali a nakonec to skončilo rozdílem, který je docela velký na to, jak Svitavy hrály. Byl to skvělý zápas a chtěl bych poděkovat svitavským i nymburským fanouškům za to, jakou atmosféru tu vytvořili.“