Evropské poháry

VÝHRA PRO VYPRODANOU HALU

7. 1. 2020

Úžasná atmosféra vyprodané haly ve Sportovním centru pomohla našim basketbalistům k výhře 75:56 v duelu 10. kola Ligy mistrů proti VEF Riga. Přední lotyšský celek sice zlobil a ve čtvrté čtvrtině snížil na rozdíl šesti bodů, ale energie z hlediště hráčům pomohla a nakonec zápas v klidu vyhráli. Připsali si už osmou výhru a za týden si na Tenerife zahrají o první místo ve skupině.

Zápas jsme začali dvěma smeči Zacha Hankinse, jinak ale dominovaly hlavně obrany a skóre narůstalo pomalu, jelikož oba celky neproměňovaly střely z dálky. Se závěrečným klaksonem první čtvrtiny se ale za tři body trefil Deishuan Booker a uzavřel první čtvrtinu na 21:15. Ve druhém dějství jsme ještě více přitlačili v obraně, zlepšili střelbu a o poločase jsme šli do kabin s náskokem 16 bodů.

Ve třetí čtvrtině se náskok navýšil až na 22 bodů. Jenže pak jsme polevil, vypadli z role a Riga se naopak chytla. Pět minut před koncem tak snížila na rozdíl pouhých šesti bodů.

Trenér Oren Amiel si vzal oddychový čas, po kterém nás dvěma dvoubodovými koši uklidnil pivot Zach Hankins. Hosty poté definitivně zlomila prosincová posila Michael Dixon, jenž sedmi body během krátké chvíle zařídil dvě minuty před koncem patnáctibodové vedení. Další odpověď už Riga neměla.

Riga, která svou hru opírá hlavně o střelbu z dálky, přes naší obranu dala jen pět trojek z 30 pokusů. Nevadilo tak, že ani nám to nepadalo a dali jsme sedm trojek z 29 pokusů. Nás táhl Zach Hankins se 14 body, osmi doskoky a čtyřmi bloky. Vojtěch Hruban přidal 11 bodů, Jaromír Bohačík měl devět bodů, sedm doskoků a osm asistencí.

ERA Basketbal Nymburk VEF Riga 75:56 (21:15, 23:13, 10:10, 21:18)

Nejvíce bodů: Hankins 14, Hruban 11, Booker, Dixon a Bohačík po 9, Kříž 8, Benda, Pumprla a Dalton po 5, Šafarčík 0 - Krajina 12, Stumbris 11, Helmanis a Kurucs po 7. Fauly:18:19. Trestné hody: 15/12 - 16/13. Trojky: 7:5. Doskoky: 47:40. Asistence: 21:11. Zisky: 7:5. Ztráty: 8:12.

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Ty naše zápasy jsou si dost podobné. Odehrajeme výborně poločas, v podstatě si děláme co chceme a pak soupeř hodně přitvrdí a přestane to být basket, ale trochu ragby. V tu chvíli máme problém si udržet naše tempo a lehkost s níž hrajeme a pak se útok zadrhne a soupeř se chytí. Na druhou stranu kromě jednoho zápasu v Řecku jsme to dokázali vždy dovést do konce. Je sice fajn, že máme postup skoro hotový, ale práce není hotová, takže teď se uspokojit by byla velká chyba. Na Tenerife se nejen špatně hraje, ale my tam jedeme nejenom zkusit vyhrát, ale i mazat nějaké bodové manko, takže uvidíme, co se nám povede. Výhra nad Tenerife by asi byla nad plán, ale s tím, jak teď hrajeme, to není nemožné. A šance tam je. Dnes byla skvělá atmosféra. Hala je menší, hukot je trochu větší. Bylo fajn, že jsme si zahráli doma před našimi fanoušky, ale je pravda, že nás i ty návštěvy na Královce letos překvapily, že tam chodí víc lidí, než jsme čekali a máme tam domácí atmosféru taky pěknou.“

Zach Hankins (hráč Nymburka): „Dnes nám to tam moc nepadalo. O to více jsme museli zabrat, soustředit se na obranu a základy, hrát naplno, tvrdě, doskakovat. Nakonec ale hráči, kteří se trochu trápili, zabrali a pomohli nám k vítězství. Opět jsme vyhráli jako tým. Každý zabral, abychom nedovolili soupeři obrat. Já tam měl pár bloků a smečí, ale nebyli důležitější, než zisky míčů jiných hráčů. každý k tomu přispěl a já jsem rád, že i já mohl přispět svou hrou. Moc se na Tenerife těším. Myslím, že jsme měli na to vyhrát už u nás. Já tam bohužel zahrál špatně.Teď jsme navíc ještě silnější, máme tu novou posilu Dixona, hrajeme na vysoké úrovni, nesobecky. Takže se na Tenerife moc těším, navíc tam bude teplo."

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Po vánoční pauze je to vždy otázka, jak se bude dařit. Jak říká Forest Gump, je to jako bonboniéra, nikdy nevíš, co dostaneš. Takže jsme netušili, co čekat. Hlavní bylo hrát naplno a pak přijde i sebedůvěra. A to se stalo ve chvíli, kdy se soupeř na nás dotáhl, tak se naši hráči najednou chytli. Naši hráči našli energii, jak ještě přidat. A to byl ten konečný rozdíl. Dnes jsme si moc nepomohli střelbou, kterou jindy máme lepší než dnes. Sami jsme se ale hodně soustředili na to ubránit střelbu soupeře a tam hráči odvedli dobrou práci. A také jsme využili energii, kterou nám dali fanoušci, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Tlačili nás, když jsme byli dole. Takže díky patří i fanouškům. Bylo to po delší době, kdy jsme mohli hrát Ligu mistrů doma. Doufám, že jsme fanoušky pobavili a doufám, že fanoušci nás budou podporovat i na Královce."