Evropské poháry

V OSMIFINÁLE JDEME DO VEDENÍ

3. 3. 2020

To byl start! Úvodní zápas osmifinále Ligy mistrů jsme zvládli stylem start-cíl a tureckou Bandirmu přejeli jednoznačně 92:70. V sérii hrané na dvě vítězná utkání jsme se ujali vedení 1:0 a za týden můžeme slavit historický postup mezi elitní osmičku Champions League. Nejlepším střelcem zápasu byl s 19 body Vojta Hruban. Jaromír Bohačík dal jen o bod méně. Zápas sledovala téměř vyprodaná hala Královka.

Po úvodním koši mladého Sehmuse Hazera jsme sice prohrávali 0:2, to ovšem bylo naposledy, co jsme museli dotahovat. Z pořádně rychlého basketbalu jsme v úvodní části těžili především my a po koši Jaromíra Bohačíka jsme v půlce úvodní části vedli 17:10. Soupeř od Marmarského moře, který nedávno opustili tři hráči základní rotace, nestačil v rychlém protiútoku, trestal ovšem naše chyby v defenzivě. Před vyprodanou Královkou jich naštěstí nebylo mnoho a brzy jsme skóre natáhli na dvouciferný rozdíl, který navíc na startu druhé čtvrtiny trojkou navýšil Michael Dixon – 32:19.

Bandirma, jež v Lize mistrů v roce 2017 postoupila do finále, nedokázala reagovat a trenér Hakan Demir musel sáhnout k prvnímu oddechovému času. Náš koncert ale nezastavil: Turci nenacházeli protizbraň na nymburskou energii a ve 13. minutě zvyšoval Vojta Hruban už na 40:19. Pak se však sedmý celek turecké ligy probudil a šňůrou 10 bodů se dostal zpět do zápasu. Dixon s Bohačíkem naštěstí chytili střeleckou „slinu“, navíc jsme opět začali bojovat, a tak jsme do šatny odešli s komfortním vedením 58:40.

Velkou zásluhu na něm měla naše úspěšnost střelby 59 procent. Soupeře jsme navíc v první půli přeskákali 19:14 a donutili ho k osmi ztrátám. Nejlepším střelcem byl Vojta Hruban se 14 a Jarda Bohačík s 12 body, na druhé straně nastřílel 11 bodů Hazer a 10 sedmnáctiletý Alperen Sengun.

Na startu druhého poločasu jsme navázali na hru z prvního, což korunoval nádhernou smečí z alley-oopu po přihrávce Bohačíka Zach Hankins – 61:42. Čtvrtý celek skupiny B bojoval, v omezené rotaci sedmi hráčů však bylo vidět, že mu docházejí síly. My naopak už v úvodní půli protočili jedenáct borců, dvanáctý Martin Peterka se do hry dostal ve 28. minutě. To už jsme vedli 72:48, a bylo jasné, že první duel – a tím i vedení v sérii – si utéct nenecháme. Když navíc Martin Peterka proměnil po několika sekundách své úvodní dvě trojky (78:50) a zvedl diváky ze sedaček, bylo jasné, že domácí palubovka zůstane znovu nedobyta.

Náskok jsme postupně natáhli až na 30 bodů, a i když ke konci docházely síly také nám, jasné vítězství 92:70 jsme udrželi. V sérii hrané na dvě vítězná utkání jsme se tak ujali vedení 1:0 a v Turecku, kde nastoupíme ke druhému duelu v úterý 10. března v 18.00, budeme usilovat o postup do čtvrtfinále. V něm se vítěz série střetne s lepším z dvojice Telekom Bonn – AEK Atény.

ERA Basketbal Nymburk - Teksüt Bandirma 92:70 (29:19, 27:21, 23:12, 13:18)

Nejvíce bodů: Hruban 19, Bohačík 18, Dixon 12, Kříž 8, Pumprla 7, Dalton, Hankins a Peterka po 6, Booker 4, Rogič a Šafarčík po 3, Benda 0 - Hazer 17, Sengun 16, Öncel 15, Haltali 13. Fauly: 19:11. TH: 11/8 - 15/5. Trojky: 14:7. Doskoky: 39:36. Ztráty: 13:16. Zisky: 10:9. Asistence: 19:16.

Zach Hankins (hráč Nymburka): Vždycky chceme zápas začít v tempu, soupeř nicméně nějakou dobu dokáže držet krok. Chtěli jsme hrát rychle, spoléhat na otevřené střely a intenzivní obranu, což se dařilo. Ke konci už pak bylo těžké udržet při takovém náskoku koncentraci, ale jak nám trenér v šatně řekl, musíme od sebe chtít maximum za každé situace. Snažit se být nejlepší, jak to jen jde. Soupeř hrál dobrý zápas, slušně střílel, ale tohle je něco, nad čím se před druhým utkáním musíme zamyslet. Diváci byli skvělí, je úžasné mít v zádech dav, který vám dává tolik energie a celý zápas vás žene vpřed. Hodně to pro nás znamená.

Oren Amiel (trenér Nymburka): Takový typ zápasů je vždycky ošemetný, protože jen vy jste v roli, ve které můžete ztratit. Podle mě jsme hráli slušně, ale musíme být daleko konzistentnější. Šlo vidět, že hrajeme proti týmu, který se drží výborného systému, byl pro nás skutečnou výzvou. V Turecku to bude stejné, očekávám obrovsky těžké utkání. Věřím však, že tam dorazíme se stejnou touhou uspět. Jsme uprostřed dlouhé sezóny, další věc, nad kterou přemýšlím, je fakt, že musíme zůstat zdraví. Samozřejmě se na tréninku budeme věnovat i analýze dnešního duelu.

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): "Ačkoli to tak z výsledku nevypadá, zápas nám vzal hodně sil. Museli jsme ho odběhat a odbojovat. Jsem moc rád, že jsme to zvládli. Navíc tak, že jsme se se soupeřem nemuseli tahat až do koncovky. První korálek je navlečený, můžeme jít dál. Museli jsme se soustředit sami na sebe, protože v podstatě až do poslední chvíle jsme nevěděli, v jaké sestavě Bandirma nastoupí. I skauting byl proto tentokrát trochu jiný. Jasně, je to trošku těžší, když nevíte, proti komu budete hrát, ale zvládli jsme to a od začátku měli zápas pevně v rukou. V odvetě nás čeká dlouhá cesta a bouřlivé prostředí, na druhou stranu jsme lepším týmem. Když se vyvarujeme zkratů, věřím, že to dopadne dobře i tam a urveme také druhý bod."

Jaromír Bohačík (hráč Nymburka): "Často se stává, že když odejdou stěžejní hráči, další vystoupí z řady. Na hřišti je pořád pět lidí, a tak jsme do zápasu i nastupovali. Dobře jsme se koncentrovali, a to i proto, že trenéři nás na každé utkání připravují stejně a nenechají nás nic podcenit. Jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo. Škoda pro diváky, kteří přišli v hojném počtu, že to nebylo větší drama. Pro nás byl ale takový scénář ideální. Každopádně atmosféra byla skvělá a jsem moc rád za to, jak to tady vypadalo. Poslední čtvrtinu jsem si užil na lavičce a mohl si taky konečně prostředí pořádně vychutnat. Taky mě moc těší vítězství. Musíme ale pořád myslet na další zápas, splněno zatím nemáme nic. Před zápasem v šatně zazněly vtípky, ať si to dneska užijeme, že je to letos kvůli koronaviru naposledy před fanoušky. Doufejme ale, že to tak nebude a že se situace dostane pod kontrolu. Věřím, že Praha bude v pohodě."

úterý 23.4. - 18:00