TURNAJ CEYBL SKONČIL

28. 11. 2022

​Uplynulý víkend přivedl do Nymburka mezinárodní konfrontaci pro mladší žáky U14. Na palubovce ZŠ Komenského se odehrál v pořadí třetí turnaj Středoevropské mládežnické basketbalové ligy CEYBL. Celkem šest týmů ve třech dnech systémem každý s každým bojovalo o palmu vítězství. Turnaj přinesl celkově zajímavé zápasy a celou řadu vyrovnaných soubojů.

Do turnaje se zapojily tři týmy z České republiky - pořádající BA Nymburk, Tigers České Budějovice a Jižní Supi z Prahy, dále polský tým Zastal Zielona Góra, slovenský ŠBK Handlová a německý Mittledeutsche Basketball Academy Weissenfels.

Turnaj byl pro hráče, trenéry i celý organizační tým velice náročný. Každé družstvo odehrálo v pátek a sobotu dva zápasy, které byly díky kvalitě zúčastněných týmů hodně náročné, v neděli se pak hrál poslední jeden zápas. Hrálo se 4x 8 minut s poločasovou přestávkou pouhých 8 minut. Zápasový maratón trval v pátek a sobotu téměř 12 hodin, v neděli šest. Spousta zápasů končila skóre do deseti bodů a jednou se muselo rozhodnout až v prodloužení. Přehled všech výsledků najdete níže.

Naše družstvo hrálo první zápas celého turnaje a vstoupilo do něj jednoznačným vítězstvím proti Jižním Supům. Druhé utkání proti pozdějšímu vítězi z Polska to byl extrémně vyrovnaný boj. I když jsme měli poslední střelu na prodloužení, neproměnili jsme ji a utkání po boji ztratili. I přes prohru byla trenérka s předvedeným výkonem vcelku spokojená.

Sobota nám bohužel přinesla dvě prohry. V prvním utkání jsme se nedokázali včas probudit a především ve druhé čtvrtině jsme pustili soupeře z Handlové do vyššího vedení. „My jsme nesplnili ani jeden z pokynů, který jsme si řekli před zápasem. Výkon byl naprosto nedisciplinovaný,“ řekla trenérka Kelbichová - Nezdařilová po utkání při tiskové konferenci. Nakonec pochválila hráče z lavičky, kteří ve třetí čtvrtině dokázali ještě utkání zdramatizovat. Nakonec Handlová vyhrála o jediný bod. Druhé sobotní utkání bylo bohužel ještě horší než první. Německý tým sice disponoval mohutnějšími hráči, ale naše obrana jim nechala příliš mnoho prostoru. Manko jsme nabrali už v první čtvrtině. Sice se nám podařilo ve druhém dějství jít do jednobodového vedení, ale ve třetí jsme ho opět ztratili. Poslední čtvrtina už pak byla jen marnou snahou v pohodě hrajícího soupeře zastavit.

V neděli jsme sice hráli až polední zápas, ale vstoupili jsme do něho ospale. Možná se do něj promítly i nepodařená utkání ze soboty. Malá důvěra ve vlastní schopnosti a problémy v obraně vyústily v desetibodové vedení soupeře z Budějovic už po prvních osmi minutách. Na dvacet bodů se rozdíl navýšil ve třetí čtvrtině. V posledním hracím období jsme alespoň zabojovali o přívětivější výsledek, ale proti druhému týmu v pořadí turnaje jsme prakticky neměli žádnou šanci na obrat.

Turnaj nás nezastihl zrovna v nejlepší formě. Pokulhávala obrana a týmové pojetí. Nicméně pouze zápasy proti kvalitním týmům mohou hráče posunovat vpřed. Je třeba vzít ze všech pěti soubojů pozitiva, na trénincích zapracovat na obraně a výsledky se musí projevit v následujících týdnech, kdy čekají na tento tým boje v extralize mladšího žactva.

Konečné pořadí turnaje:

1. SKM Zastal Zielona Góra (Polsko)
  2. Tigers České Budějovice (Česká republika)
  3. ŠBK Handlová (Slovenko)
  4. Mitteldeutsche Basketball Academy (Německo)
  5. BA Nymburk (Česká republika)
  6. Jižní Supi (Česká republika)

Individuální ocenění si odnesli tito hráči:

MVP: Franciszek Hrehorecki (SKM Zastal Zielona Góra)

All-star team: Teodor Kačírek (Tigers České Budějovice), Vladimír Palatický (ŠBK Handlová), Mark Chetvergov (Mitteldeutsche Basketball Academy), Šimon Batelka (BA Nymburk), Vojtěch Musil (Jižní Supi)

Nejlepší střelec turnaje: Kristián Kúdela (ŠBK Handlová) - 121 bodů (24,2 bodu na zápas)