Evropské poháry

TENERIFE UKONČILO NEPORAZITELNOST

5. 11. 2019

Série 38 utkání bez porážky a stoprocentní bilance v Lize mistrů jsou minulostí. V úterý večer jsme na domácí palubovce pražské Královky nestačili na španělské Tenerife, kterému jsme v souboji o první místo ve skupině C podlehli 68:78. Díky pozitivní bilanci nicméně stále zůstáváme mezi postupovou čtyřkou. Naším nejlepším střelcem byl se 13 body Vojtěch Hruban, celek z Kanárských ostrovů pak táhl za čtvrtým triumfem v soutěži se 17 body Lahaou Konaté.

V páté minutě jsme vedli po nebojácném startu 9:6, poté se ovšem vítěz Ligy mistrů z roku 2017 a loňský finalista rozehřál a otočil na 9:17. A to bez hvězdného brazilského rozehrávače Marcelinha Huertase, jenž měl už ve čtvrté minutě na kontě dva fauly. Trápil nás především útočný doskok Tenerife, po němž jsme dostávali laciné koše z druhých šancí. Probral nás až time out: zavelel Vojtěch Hruban, jenž se úspěšnou trojkou vyhoupl na druhé místo historické střelecké tabulky klubu, když předstihl legendárního Radoslava Rančíka (4 698 bodů). Mimochodem, první příčku drží s 6 651 body Petr Benda.

Do druhé části jsme vstoupili za stavu 17:19, po minutě nám však vrátil vedení další trojkou Martin Peterka. K prvnímu oddechovému času donutil šestý celek španělské ACB čtyřmi body v řadě kapitán Pavel Pumprla, jenž má z minulosti s tamním basketbalem bohaté zkušenosti. Navíc se nám dařilo udržet jednu ze zbraní Tenerife, Giorgiho ŠermadIniho, na dvou bodech. Bohužel nás opět trápily ztráty (jen za první půli 13, celkem 27). Také kvůli nim jsme šli do šaten za stavu 32:35.

Další dvě ztráty jsme zaznamenali hned v první minutě druhé půle, Španělé je naštěstí nepotrestali. Naopak, poprvé v zápase se trefil Jaromír Bohačík. Poté se nám střelba přestala dařit a náskok Tenerife narostl po sérii efektních asistencí Huertase, jenž třikrát za sebou vybídl ke skórování Šermadiniho, na 37:46. Také v této chvíli musel trenér Oren Amiel sáhnout k time outu. Následně Roko Rogič dvakrát vybojoval míč, problém však byl v tom, že jsme se stále nemohli dostat do trháku. Čtyřmi body za sebou se sice blýskl Ivan Almeida, kvůli dalším ztrátám jsme však pořád ztráceli – 47:53.

Ve třetí minutě poslední čtvrtiny jsme se díky vzorové bojovnosti přiblížili na jediný bod – 57:58. Výrazně nám pomohl nesportovní faul Huertase, na který se trojice sudích musela podívat i na videu. Bohužel to bylo naposledy, co jsme se dostali na dostřel. Přestaly nám padat trojky, na druhé straně se dostal do velké pohody Šermadini a pět minut před koncem narostl náskok Tenerife na devět bodů – 57:66. Závěr už si soupeř zkušeně pohlídal a z Prahy si tak odváží vítězství 68:78. V příštím kole se představíme 13. listopadu v Nižném Novgorodu, Tenerife přivítá Gaziantep.

ERA Basketball Nymburk - Iberostar Tenerife 68:78 (17:19, 15:16, 15:18, 21:25)

Nejvíce bodů: Hruban 13, Benda 10, Peterka a Bohačík po 8, Pumprla a Almeida po 7, Dalton 6, Hankins 4, Rogič 3, Booker 2, Šafarčík a Kříž 0 - Konaté 17, Šermadini 15, Huertas 11, Salin 10. Fauly: 25:19. Trestné hody: 19/9 - 20/13. Trojky: 7:5. Doskoky: 43:33. Asistence: 17:17. Ztráty: 27:19. Zisky: 10:20.

Pavel Pumprla (kapitán Nymburka): "V některých částech jsme hráli velmi dobře, jenže po většinu času jsme se nemohli vyrovnat s tím, jak hrál soupeř, jak agresivní byl. To můžete snadno vidět podle počtu našich ztrát. Jasně, je fajn hrát s týmem jako Tenerife při takovém počtu ztracených míčů vyrovnaný zápas, ale na druhou stranu je ve stejné situaci nemožné vyhrát. Musíme si z zápasu vzít lekci a posunout se dopředu. Je třeba, abychom byli opatrní, protože teď budou týmy vědět, jak na nás hrát. Ukázala se jejich zkušenost. Hráli dobře v dolním postavení, podkošoví hráči získávali fauly, pořád stříleli šestky, my v závěru naopak dostali trojku po špatné komunikaci v obraně. Tenerife se dostalo na koně, my jsme znervózněli a ztráceli další míče, brali na sebe těžké střely. Dokonce jsme vypustili tři nebo čtyři airbally. Příště to musíme zvládnout lépe, podobných zápasů bude víc."

Oren Amiel (trenér Nymburka): "Od prvních minut ukazovali, že jsou mnohem agresivnější než my. Pro nás je to dobrá lekce – postavit se prvotřídnímu a takto zkušenému týmu. Teď je pro nás výzva se z porážky poučit. Vždycky říkám, že pokud člověk prohraje, musí si z porážky něco odnést. V čem byl mezi týmy rozdíl?Za prvé: Jejich nejlepší hráči jsou nesmírně zkušení. NBA, Euroliga, to mluví samo za sebe. Za druhé: nikdy nejsou nervózní. Každý týden hrají ACB, což je nejlepší liga v Evropě, takže jsou na podobná utkání zvyklí. A proč jsme prohráli? Druhý tým byl zkrátka lepší než my. Tečka. Přinutil nás k 27 ztrátám, a i když jsme z 50 % neproměněných střel získali útočný doskok, střely z druhé šance nekončily v koši. Soupeř byl fyzický, přinutil nás k horšímu pohybu míče. Zasluhuje respekt. My naopak musíme pracovat tvrději, abychom se zlepšili."