NBL

POHÁR JE OPĚT NÁŠ

15. 2. 2020

Počtrnácté v historii jsme získali Český pohár. Tentokráte je o to cennější, že jsme se na něj pořádně nadřeli. USK Praha totiž byl ve finále opravdu silným vyzyvatelem a jako první český tým v sezoně s námi odehrál vyrovnaný zápas. Dokonce nás donutil jít do prodloužení, ve kterém jsme ale potvrdili větší zkušenosti a vyhráli jsme 100:94.

USK nás trápil už v ligovém duelu na Folimance, a tak jsme chtěli dobře do utkání vstoupit, což se povedlo, když jsme úspěšně zakončili první čtyři útoky. Jenže se nepovedl další úkol a to zastavit Raheema Applebyho, který má momentálně skvělou formu a potvrdil to i ve finále. Už v první čtvrtině dal 13 bodů a celý zápas táhl USK.

Náš tým i tak většinu zápasu vedl, když se dařilo Jaromírovi Bohačíkovi či uzdravenému kapitánovi Pavlovi Pumprlovi. Jenže v poslední čtvrtině se USK vzchopil a dokázal smazat osmibodovou ztrátu. Dvě minuty před koncem se po Applebyho trojce dokonce dostali hráči USK do vedení. Pak ale Petr Benda udržel nervy při trestných hodech, kterými srovnal a poslal zápas do prodloužení.

V něm jsme tři minuty nedovolili soupeři skórovat, naopak důležitou trojku dal Bohačík, vzápětí zvýšil Pumprla. Soupeř ještě snížil na 96:94, ale zápas jsme trestnými hody dovedli zkušeně k vítězství.

Nejužitečnějším hráčem turnaje byl zvolen Jaromír Bohačík, který dal v semifinále 25 bodů a ve finále 21 bodů. Ve finále přidali 15 bodů Vojtěch Hruban s Pavlem Pumprlou.

ERA Basketbal Nymburk - USK Praha 100:94 (27:23, 21:20, 23:22, 16:22 - 13:7)

Nejvíce bodů: Bohačík 21, Hruban a Pumprla po 15, Booker a Hankins po 11, Kříž 9, Benda 7, Tůma 5, Peterka 4, Šafarčík 2, Rogič a Dalton po 0 - Appleby 36, Mareš 17, Sehnal 14. Fauly: 26:30. TH: 37/28 - 27/18. Trojky: 8:10. Doskoky: 58:41. Ztráty: 13:8. Zisky: 4:6. Asistence: 23:17.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „V šatně jsem po zápase řekl hráčům, že by měli být pyšní, protože po celé Evropě můžete vidět, jak favorité v národních pohárech prohrávají. Barcelona ve Španělsku, Maccabi Tel Aviv v Izraeli a v Turecku i Efes, který je teď asi nejlepším týmem kontinentu. Tyhle všechny týmy jsou už z poháru out. Já jsem rozhodně očekával těžký zápas, mám respekt ke kouči USK a k jeho týmu, který by zaslouženě měl být považován za jeden z nejlepších týmů tady. Každý od nás pořád něco očekává, ale já to vidím jinak. Musíme se teď dívat na USK, který sehrál úžasný zápas, a to je dobré pro všechny tady. A je třeba ocenit Pavla Pumprlu, který se vrátil po zranění a byl naším x faktorem ve finále.

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Ty pocity po zápase se ve mně teď míchají. Ukázali jsme, že jsme schopní se postavit týmu, který předvádí jeden z nejlepších basketbalů v Lize mistrů. Pro USK, který soutěž na této úrovni nehraje už řadu let, to je velká věc! Myslím, že takovou bitvu nikdo nečekal. Bylo to určitě fajn pro fanoušky, protože nešlo o obvyklý zápas Nymburka s vítězstvím o 30 bodů. Já jsem teď jen zklamaný kvůli devíti našim minutým trestným hodům a také kvůli 24 útočným doskokům soupeře.“