Evropské poháry

OPĚT SI PŘIBLÍŽIT POSTUP

16. 12. 2019

V 9. kole Ligy mistrů se představíme na palubovce Gaziantepu a proti tureckému soupeři si budeme chtít výhrou ještě více přiblížit postup ze skupiny. Aktuálně jsme na druhé příčce se šesti výhrami a pokud přidáme sedmou, bude postup už hodně blízko. V minulosti totiž sedm výher většinou stačilo k postupu a osm byla jistota.

Náš tým zatím nestačil doma pouze na vedoucí Tenerife a prohrál v Aténách s Peristeri, jinak zbylá tři utkání doma vyhrál a přivezl si i tři výhry z venkovního prostředí. Naposledy získal důležité vítězství na hřišti Bambergu, díky čemuž by musel prohrát o tři zápasy více než právě německý celek, aby o postup ještě mohl přijít.

„Výhra v Bambergu byla hodně důležitá pro naše sebevědomí. Byli jsme oslabeni, přesto jsme vyhráli způsobem, na který můžeme být hrdí. Teď to chceme potvrdit,“ řekl rozehrávač Deishuan Booker.

Gaziantep je naopak s pouhými dvěma výhrami předposlední a zápas s Nymburkem je pro něj zřejmě poslední šancí, jak ještě oživit naději na postup. Dosud zvládl jen duely s poslední Rigou a doma s Nižným Novgorodem. Pohled na tabulku ale je však při odhadu síly soupeře trochu zavádějící, jelikož turecký celek hodně zápasů prohrál těsným rozdílem až v koncovce. A to včetně souboje s námi v Praze, kdy prohrál až košem v poslední vteřině prodloužení 72:74. Také na Tenerife prohrál až po velkém obratu domácích 67:69 a celkově všechny porážky měl do deseti bodů.

„Měli docela smůlu, která je stála některá vítězství. Mají hodně zkušený tým, který rozhodně nelze podcenit. Očekávám, že to bude opravdu těžká bitva. Musíme být připraveni na vyrovnaný zápas jako v Praze, kde nám ukázali, že se nikdy nevzdávají a bojují do poslední chvíle,“ řekl trenér Oren Amiel.

Říjnový vzájemný zápas byl zatím nejdramatičtější, co jsme odehráli. V průběhu utkání už jsme měli solidní náskok 20 bodů, ale ve druhé půli se Gaziantep zmátořil a dokázal v koncovce srovnat. Také v prodloužení v závěru srovnal, ale pak Zach Hankins doskočil neúspěšný nájezd Ivana Almeidy a dopichem zařídil vítězství.

„I teď to bude určitě velká bitva po celých 40 minut. Ukázali nám, že se nevzdávají a jak jim dáme šanci se chytnout, může to být problém,“ tuší Booker.

Gaziantep navíc od té doby posílil, když přivedl zkušeného střelce Jasona Riche, nejužitečnějšího hráče italské ligy z roku 2018, a chorvatského reprezentačního pivota Ivana Buvu, který má za sebou angažmá ve španělské, italské a francouzské lize. Oba se rázem stali nejlepšími střelci týmu. Buva dává v BCL v průměru 17,4 bodů, Rich 15 bodů. Doplnili tak jinou hvězdu Drew Crawforda, který má průměr 12,4 bodů.

„Mají teď ještě více kvality. Mám samozřejmě víru v náš tým, ale je třeba brát ohled na to, že Gaziantzep hraje každý týden těžké zápasy v turecké lize proti euroligovým celkům a má tak hodně zkušeností. Proto je třeba být na pozoru,“ řekl trenér Amiel. „V této fázi soutěže hrají všichni lépe, protože už jsou více sehranější a zaplnili na soupiskách místa, kde je tlačila bota. To je i případ Gaziantepu,“ dodal Booker.

S týmem odcestoval i Jaromír Bohačík, který doléčuje zranění šlachy v chodidle a o jeho případném startu se rozhodne až na předzápasovém tréninku. Mimo hru je kapitán Pavel Pumprla, který má z minulého utkání s Bambergem poraněnou patu.

Utkání v Gaziantepu ležícím poblíž syrských hranic začíná v úterý v 18:00 SEČ. Přímý přenos vysílá Nova Sport.

čtvrtek 18.4. - 18:00