Evropské poháry

HARDING V POSLEDNÍ VTEŘINĚ ZAŘÍDIL VÍTĚZSTVÍ

12. 10. 2021

Basketbalisté Nymburka vybojovali v Lize mistrů důležité vítězství 84:83 na hřišti PAOK Soluň, když v poslední vteřině rozhodla střela Jerricka Hardinga. Americký rozehrávač byl s 22 body i nejlepším střelcem zápasu. Nymburk tak má po dvou zápasech bilanci jedné výhry a jedné porážky a stále má k dispozici všechny tři domácí duely.

Nymburk se v úvodu nemohl chytit střelecky, když přes tři minuty nedal ani bod, ale díky dobré obraně nenechal soupeře utéct a naopak sám pak šňůrou 9:0 získal nad zápasem kontrolu. Už v první čtvrtině získal díky bodům Hardinga, Lukáše Palyzy a Vojtěcha Hrubana dvouciferný náskok a zdálo se, že půjde o snadnou záležitost.

Jenže PAOK ukázal bojovného ducha. Agresivní obranou se vrátil do hry a tím probudil i bouřlivé fanoušky, kteří do té doby spíše nadávali rozhodčím. Před poločasem byl rozdíl ve skóre jen tři body a šňůra 11:0 pro PAOK dokonce znamenala ve třetí čtvrtině vedení domácích 50:46.

V tu chvíli vzal zápas do svých rukou nový rozehrávač Nymburka Colbey Ross, který si vzpomněl na roli střelce na univerzitě Pepperdine a dal 10 nymburských bodů v řadě. Následovaly dvě trojky krátce po sobě v podání Luboše Kováře a Nymburk rázem opět vedl o 10 bodů.

Ještě tři minuty před koncem vedl Nymburk o 11 bodů, ale znovu nechal domácí se chytit vlastními chybami. PAOK získával míče a chodil sám do koše. Třináct vteřin před koncem to tak bylo o jediný bod a na trestné hody šel Harding. Proměnil však jen jeden, naopak domácí dostali míč na pivota Jonese, který dal koš s faulem, trestný hod proměnil a zařídil PAOKu pět vteřin před koncem vedení.

Nymburk si vzal timeout, jenže pod tlakem rozehrál jinak, než kouč Sekulič naplánoval. Míč se tak dostal do rohu k Vojtovi Hrubanovi. Ten ale nezpanikařil a šel do nájezdu. Soupeři ho osekávali, ale faul se nepískal. Pouze mu vypadl míč, ovšem tak šťastně, že spadl přesně do ruky Hardinga, který z odskoku z jedné nohu z nulového úhlu trefil přesně. Rozhodčí ještě kontrolovali, zda to stihl včas, ale jen tím oddálili bouřlivou radost nymburského týmu, když spoluhráči ocenili Hardinga za jeho přesnou ruku.

Českému mistrovi pomohla přesná střelba z dálky, když trefil 15 z 30 trojek. Palyza dokonce trefil všech pět svých pokusů a dal 18 bodů. Ross měl 15 bodů a 6 asistencí. Hruban 11 bodů. Celkem dal Nymburk jen 16 bodů z blízkosti koše, oproti 42 bodům soupeře.

Další zápas hraje Nymburk 26. října od 18:30 doma v Praze na Královce proti Igokee Aleksandrovac. Vstupenky už jsou v prodeji v síti Ticketportal.

PAOK Soluň - ERA Basketbal Nymburk 83:84 (11:21, 24:19, 23:25, 25:19)

Nejvíce bodů: Jones 17, DiLeo 16, Jankovič 14, Griffin 13 - Harding 22, Palyza 18, Ross 15, Hruban 11, Kovář 7, Váňa 6, Rivers a Benda po 2, Gak 1. Fauly: 17:23. TH: 23/16 - 12/9. Trojky: 7:15. Doskoky: 42:36. Ztráty: 10:12. Zisky: 9:7. Asistence: 18:15.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Myslím si, že jsme si tohle vítězství zasloužili. Po většinu zápasu jsme byli lepší. PAOK ale ukázal svou zkušenost. Jsme rádi, že jsme nakonec zvítězili. Posledních pět minut jsme měli hrát chytřeji. Bylo tam hodně ztrát. Ale proměnili jsme poslední střelu a to je to nejdůležitější. Je to pro nás velké vítězství, ze hřiště dobrého soupeře. V této skupině je každá výhra velmi důležitá. My tento zápas brali skoro jako kdybychom hráli o všechno. Je to opravdu velmi důležité vítězství. Pomohla nám střelba, ale bylo to i proto, že nás soupeř nechával střílet z dálky, a když máte otevřené střely, tak je snazší je proměňovat. Také jsme dobře bránili jako tým. V závěru jsme jim sice dovolili hodně bodů, ale bylo to většinou po ztrátách. Jinak jsme bránili celkem dobře.“

Jerrick Harding (hráč Nymburka): „PAOK je dobrý tým a hrál opravdu agresivně a dělal nám problémy. Byl to velký boj po celý zápas. Nakonec jsme to ale zvládli. Ani nevím, jak jsem tu poslední střelu proměnil. Dostal se ke mě míč a jen jsem se soustředil na tu střelu. A jsem moc rád, že to tam spadlo, protože tohle vítězství jsme potřebovali. Bylo štěstí, že jsem levák. I tak je to těžká střela, to nebudu lhát, ale já je docela trénuji. Teď se to vyplatilo. Byl to skvělý pocit. Předtím jsme si to sami zkomplikovali, měli jsme tam hodně ztrát, měli jsme si míč více hlídat. Tahle výhra je velmi důležitá. Kdybychom měli dvě prohry, bylo by to pro nás hodně složité. Teď jsme v dobré pozici a musíme se dobře připravit na domácí zápas s Igokeou, abychom to potvrdili.

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Je hezké vyhrát střelou v poslední vteřině. Ale nemělo k tou vůbec dojít a měli jsme rozhodnout dávno předtím. V koncovce bylo od nás hrozně moc chyb. Došlo to až k tomu, že jsme to museli zachraňovat v poslední vteřině, ale o to je ta výhra krásnější. Já byl trochu překvapený, že jsme dostal míč do rohu, protože ta akce byla připravená jinak a mělo se střílet z jiného místa. Dělal jsme pak, co jsem mohl, udělal jsem driblink okolo hráče, dostal jsem tam přes ruku z jedné a z druhé strany a už jsem balon jen honil. Naštěstí to dopadlo dobře. Štěstí přeje připraveným. Jerrick Harding stál na správném místě a ještě to krásně trefil. Vytrhl nám trn z paty. Já hned věděl, že to stihl, protože jsem viděl, že se tabule rozsvítila, až když míč propadával obroučkou. V koncovce jsme hráli jinak hodně staticky a PAOKu do karet. Jejich pivot je rychlý na nohách a dobře bránili, z čehož pramenili naše ztráty a jejich jednoduché koše. Měli jsme to více rozeběhnout a dojít si pro nějaké fauly. Tahle výhra je důležitá nejen z pohledu tabulky, protože ve skupině se čtyřmi týmy se venkovní výhra počítá dvakrát, jak se říká. Ale důležitá je i pro tým. Prohrát takový zápas po takové koncovce by bylo hodně demoralizující. Naopak výhra nám dá nový vítr do plachet a sebevědomí. Teď máme dobrý start do skupiny a jedeme dál.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Celý zápas jsme prožíval ve vlnách. Byli jsme lepším týmem a měli jsme v obou poločasech pasáže 15 minut, kdy jsme hráli opravdu dobře. Ale bohužel vlastními chybami jsme se připravili o polštář a místo klidného závěru šel zápas do infarktové koncovky. Když už to vypadalo hodně špatně, tak jsme v posledních pěti vteřinách vytáhli zázračnou střelu. Je z toho první výhra, která nám hodně pomůže do dalších bojů a věřím, že to tým nakopne. Jerrickovi jsem věřil, protože má tu střelu z jedné noh takovou klidnou, a při hře jeden na jednoho se do těchto pozic často dostává. Odskočí si od obránce a pak to tam pošle. Hodně práce tam ale odvedl i Vojta Hruban, který se nebál, a i když ho tam obránce osekával, tak to vzal na sebe a najel pod koš. Míč se pak naštěstí odrazil k Jerrickovi a ten skóroval. Trochu jsme tam doplatili na nezkušenost týmu. A tohle jsou momenty, které když se zvládnou jako dnes, tak mohou tým stmelit. Cítil jsem z týmu energii a víru, že to zvládneme. Taková výhra je možná lepší, než kdybychom vyhráli o nějakých 15 bodů a mysleli si, jak jsme na tom dobře. Každé venkovní vítězství je cenné, teď to chce potvrdit doma. Co se týče mě, tak mě kluci skvěle hledají a mě se daří mé střely proměňovat, za což jsem rád. udělám vše pro to, aby to tak bylo nadále.“

Colbey Ross (hráč Nymburka): „Tyhle zápasy miluju. Kvůli tomuhle jsem do Nymburka přišel. Užít si skvělý basketbal na nejvyšší úrovni a díky tomu se zlepšovat jako hráč. Ve druhé půli jsme se dostal do rytmu a cítil jsem se trochu, jako když jsem byl lídrem v Pepperdinu. Snažil jsem se být sebevědomý a přenést to na spoluhráče. Byl jsem v zóně, v tu chvíli se ve mě probudí má soutěživost a neodpustil jsem si i trochu trashtalku, protože v tu chvíli mě můj obránce nebyl schopen ubránit. Nakonec se ale dokázali vrátit do hry a my museli rozhodovat poslední střelou. Naplánovaná akce se nám rozpadla, tak jsme museli improvizovat. Míč se dostal k Jerrickovi a on tyto střely dává. Hned jsem věděl, že to bude dobré. On byl tím správným hráčem, který měl zakončovat. Navíc bylo štěstí, že je levák, protože pravák by to z této pozice měl těžké. Já znám Jerricka ještě z univerzity, hráli jsme i proti sobě, tak vím, že on umí proměňovat takové střely.“

středa 27.3. - 17:00