Evropské poháry

BAMBERGU JSME UKONČILI NEPORAZITELNOST

2. 3. 2021

Basketbalisté Nymburka vstoupili do osmifinálové skupiny Ligy mistrů vítězstvím 91:87 nad Bambergem. Německému soupeři tak připravili první porážku v této sezoně elitní pohárové soutěže, když v základní skupině Bamberg vše vyhrál. Nymburk táhli s 21 body Američan Omar Prewitt a Belgičan Retin Obasohan, který hrál proti svému bývalému klubu.

Nymburk šel do zápasu s černými páskami na dresech, kterými chtěl uctít památku jedné z nejvýraznějším postav nymburského basketbalu Ladislava Kutíka. Ten v pondělí zemřel ve věku 80 let. Před úvodním rozskokem se rovněž držela minuta ticha.

A bývalému starostovi Nymburka by se zápas určitě líbil, protože oba týmy sváděly od první minuty lítou bitvu o každý míč. Nymburk brzy získal vedení zejména díky Obasohanovi, který měl velkou motivaci a už do poločasu stihl 18 bodů. Předváděl i parádní smeče. Především jeho monstrózní dunk v první čtvrtině zvedl spoluhráče z lavičky.

Důležité dvě trojky přidal Petr Benda, který tak potvrzoval roli jedno z nejlepších trojkařů této sezony, když má úspěšnost přes 50 procent. Chytil se také Vojtěch Hruban, přestože si na něj obrana soupeře jako na nejlepšího střelce historie Ligy mistrů dávala velký pozor. Tradičně dával body i Omar Prewitt.

Nymburk si tak několikrát vytvořil vedení o osm bodů, ale Bamberg se nenechával zlomit a především díky Devonovi Hallovi se neustále držel v kontaktu. Až v poslední čtvrtině přišel drtivý nápor domácích a výsledkem bylo šestnáctibodové vedení pět minut do konce. Jenže ani to Bamberg nezlomilo a sám odpověděl šňůrou 13:0, po které 106 vteřin před koncem snížil na rozdíl pouhých tří bodů. Ale pak Prewitt trojkou dodal spoluhráčům klid a Harding dalšími čtyřmi body výhru potvrdil.

ERA Basketbal Nymburk - Brose Bamberg 91:87 (26:18, 28:27, 16:18, 21:24)

Nejvíce bodů: Prewitt a Obasohan po 21, Harding 16, Hruban 12, Zimmerman 8, Benda 6, Dalton 5, Kříž 2, Palyza a Tůma po 0 - Hall 24, Sengfelder 18, Kravish 13, Vitali 11, Thompson 10. Fauly: 19:19. TH: 22/16 - 20/14. Trojky: 9:11. Doskoky: 44:45. Ztráty: 8:10. Zisky: 6:4. Asistence: 15:20.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Byla to velká bitva a oba týmy hrály tvrdě a naplno. Každý zápas v Lize mistrů si žije svým životem a musíte najít způsob, jak to dovést do vítězného konce, i když je tam hodně situací, kdy se vám daří a pak zas nedaří. Oni se pokaždé dokázali vrátit do zápasu. Potvrdili, že jsou dobrý tým, dobře koučovatelný. My na ně ale byli připraveni. Nepřekvapilo nás, s jakým nasazením hráli. My se jim v tom nasazení a agresivitě dokázali vyrovnat. Musíme se ale naučit lépe zvládat situace ve vedení a nepouštět soupeře zpět. Bez ohledu na to, kdo vyhrál, oba týmy si zaslouží respekt. Musíme s fyzioterapeutem probrat, co se stalo Vojtěchovi Hrubanovi, tři čtvrtiny nám pomohl, pak to za něj vzali další hráči a Jerrick Harding opět dal důležité střely. A o tom je tým. Máme tu partu skvělých hráčů, kteří se vzájemně podporují.“

Retin Obasohan (hráč Nymburka): „Byla to velká bitva od první minuty. Jsem hrdý na náš tým, protože jsme plnili náš herní plán. Cítil jsem se dobře. Trenér mi řekl do ucha, abych nebyl přemotivovaný. Já ale miluju tuhle hru a náš tým, a je jedno proti komu hrajeme, vždy jsme naplno odhodlaný vyhrát. Dnes to bylo proti mému bývalému týmu. První půli jsme se prosazoval více, pak oni udělali nějaké změny a lépe mě hlídali, ale to je krásné na našem týmu, že máme tolik talentovaných hráčů a vždy to na sebe vezme někdo jiný. Já mám opravdu rád tento tým. Bamberg si také zaslouží uznání, jak bojovali. Neprojdete skupinou bez porážky, pokud nemáte dobrý tým. A dnes s námi svedli opravdu velkou bitvu. Bylo tam hodně míčů padesát na padesát a oba týmy do toho šly s tím, že každý míč je velmi důležitý a může rozhodovat. V této skupině bude každé vítězství velmi důležité, takže to, že jsme hned na úvod zaznamenali výhru, je skvělé.“

Jakub Tůma (hráč Nymburka): „Určitě je tahle výhra hodně důležitá. I když se může zdát, že Bamberg byl oslabený, tak výhra je výhra a nám to určitě pomůže do budoucna ve skupině. Trošku nám chybí, když vedeme třeba o 15 nebo 13 bodů ještě přitlačit a zápas ukončit. To se nestalo a kvůli našim hloupým chybám jsme měli ještě takovou napínavou koncovku. Hodně jsme si oddechli. Nikdy nevíte, s čím přijedou,. Máte nějaké informace, kterou nemusí být založené na pravdě. Ale přijeli v téhle sestavě a samozřejmě je to trošku lehčí, ale zase se mohou ukázat hráči, kteří tolik nehrajou. Všichni chtějí a je to potom možná i těžší proti nim hrát.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): "Čekali jsme, že to bude těžký zápas. Měli jsme měsíc pauzu mezi první a druhou fází, takže to nebylo jednoduché se nakopnout zpět na evropské tempo. Nicméně jsme věděli, že je to první domácí zápas a nemůžeme si na své palubovce dovolit ztrácet body. Bamberg byl oslabený o dva tři hráče, ale na to se nikdo v konečném účtování ptát nebude. Jsme rádi, že se nám to povedlo, ale určitě to není projev hry, který bychom chtěli hrát. Byly tam úseky, kdy jsme byli spokojení, ale pak se vyskytly i úseky, kdy jsme nějakým způsobem polevili a uspokojili se. Ve čtvrté čtvrtině to bylo pět minut do konce o šestnáct bodů, pak jsme ale dostali slepené trojky a koše s faulem a bylo to už jen o tři body, což se nám nemůže stávat. V takovéto soutěži, jako je Liga mistrů, se nám to může vymstít. Určitě je to cenný skalp. Tím, že se v této sezoně hraje osmifinálová skupina za stavu 0:0 pro všechny, máme teď jedno vítězství k dobru. Naše skupina je šíleně otevřená. Myslím, že v ní může každý porazit každého a bude to boj do posledního zápasu. Všechny týmy jsou na tom srovnatelně.“